بررسی عوارض یائسگی در زنان

متخصص زنان و زایمان اصفهان |عوارض یائسگی

عوارض یائسگی در زنان

عوارض یائسگی  | یائسگی از سنین بالای ۴۵ سال در زنان رخ می دهد. اولین علامت یائسگی، قاعدگی نامنظم و بعد قطع پریودی است که به خاطر کاهش هورمون استروژن رخ می دهد. معمولا یائسگی با علائمی مثل گرگرفتگی، تعریق شبانه، اختلالات خلقی و غیره همراه بوده و زندگی زنان را تغییر می دهد.

گرگرفتگی، تعریق، افسردگی، بی خوابی و رشد موهای زائد از عوارض تغییرات هورمونی در یائسگی هستند. این علائم و عوارض در بیشتر زنان معمولا ۴ سال بعد از قطع پریودی برطرف می شود. اما در برخی دیگر ممکن است تا ۱۲ سال این علائم طول بکشند. برخی عوارض بعد از یائسگی در زنان مثل خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و عفونت های واژینالی مداوم، جدی تر و ماندگار بوده و زندگی زنان یائسه را تحت تاثیر قرار می دهد. این عوارض نه تنها به مرور زمان برطرف نمی شوند بلکه تشدید شده و مشکلات آزاردهنده ای به همراه دارند.

در ادامه با این عوارض بیشتر آشنا می شوید.

رابطه جنسی بعد از یائسگی

یکی از عوارض افزایش سن در مردان و زنان کاهش میل جنسی آنها است. اما این عارضه در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان بوده و به دلیل تغییرات هورمون زنانه استروژن در یائسگی رخ می دهد. این مشکل شایعی در یائسگی است که تاثیر منفی بر رابطه جنسی بعد از یائسگی دارد. خشکی واژن در یائسگی به خاطر تغییرات هورمونی نیز در کاهش میل جنسی خانمها بسیار تاثیرگذار است. چون با کاهش ترشح مخاط واژن رابطه جنسی برای زنان دردناک شده و میل جنسی و لذت جنسی آنها را کاهش می دهد.

درمان بی میلی جنسی در یائسگی

اگر خانمها بدلیل یائسگی افسرده شده اند و نمی توانند افسردگی خود را برطرف کرده و افسردگی حاد دارند برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنند. برای کاهش درد هنگام نزدیکی نیز می توانید قبل از نزدیکی از لوبریکانت یا روان کننده استفاده کنید. با مراجعه به پزشک برای درمان بی میلی جنسی می توانید با لیزر مونالیزا خشکی واژن و دیگر مشکلات جنسی ناشی از آن را برطرف کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تنبلی تخمدان

عفونت واژن در یائسگی

تغییرات هورمونی که باعث خشکی و آتروفی واژن می شوند، فلور طبیعی واژن را بهم می ریزند. در نتیجه باکتریهای مضر فرصت تکثیر بیشتری در واژن دارند. به همین دلیل زنان در یائسگی بیش از هر دوران دیگری در زندگی خود عفونت های واژینالی و ادراری را تجربه می کنند.

درمان عفونت واژن در یائسگی

عفونت های ادراری و واژینالی با مصرف آنتی بیوتیکهای مختلف درمان می شوند. اما در مواردی که واژن دچار خشکی و آتروفی شده، دوباره این عفونت ها عود کرده و بیمار را آزار می دهند. با جوانسازی بافت واژن و دستگاه ادراری به کمک لیزر مونالیزا می توان عفونت های ادراری یا واژینالی را به طور قطعی و بدون عود دوباره درمان کرد.

خشکی واژن در یائسگی

به دلیل کاهش هورمون استروژن در دوران یائسگی، مخاط واژن که محیط داخل واژن را مرطوب نگه می دارد، کاهش یافته و واژن دچار خشکی می شود. از جمله عوارض خشکی واژن در یائسگی، مشکلاتی نظیر درد و سوزش موقع نزدیکی، کاهش میل جنسی، نرسیدن به ارگاسم و عفونت های مکرر واژن را به دنبال دارد. زنانی که خشکی واژن دارند مرتب دچار عفونت واژینالی می شوند.

گرگرفتگی بعد از یائسگی

گرگرفتگی احساس گرمای درونی است که با شروع یائسگی بروز می کند. معمولا گرگرفتگی با علائم دیگری مثل تعریق، تپش قلب، قرمزی صورت و سینه ها و حتی اختلالات خواب و کم خوابی و تعریق شبانه همراه است. این علائم در دوران یائسگی عادی هستند. اما اگر گرگرفتگی با تهوع و سرگیجه همراه باشد، غیرعادی است و باید به پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مراجعه کنید.

متخصص زنان اصفهان | هورمون درمانی یائسگی - خشکی واژن

بیماری های قلبی در یائسگی

معمولا بعد از یائسگی بسیاری از زنان دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند. این مشکل ناشی از کاهش استروژن در زنان است. کاهش این هورمون باعث گشاد شدن عروق زیر پوستی و ایجاد حس گرگرفتگی و تعریق زیاد می شود. همچنین گرفتگی عروق و اختلالات عصبی عروقی نیز از بیماریهای شایع در دوران یائسگی است…

آتروفی واژن در یائسگی

کاهش استروژن در یائسگی باعث نازک شدن دیواره واژن و شکنندگی آن می شود. با کاهش کلاژن سازی دیواره واژن، حالت ارتجاعی آن نیز از بین می رود. زنانی که دچار آتروفی واژن هستند از سوزش، خارش و درد در واژن گله دارند. همچنین مقاربت دردناک، خشکی واژن و عفونت های مکرر واژینالی از علائم آتروفی واژن هستند

پوکی استخوان در یائسگی

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است که موقع شکستن استخوان در اثر کمترین ضربه ای مشخص می شود. این بیماری یکی از عوارض بعد از یائسگی است که به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. کاهش استروژن باعث کاهش تراکم استخوان شده و این مسئله باعث می شود استخوانها با کمترین فشار و ضربه ای شکسته شوند .

متخصص زنان و زایمان اصفهان | بی اختیاری ادرار در بانوان

بی اختیاری ادرار در یائسگی

ضعف ماهیچه های لگن که وظیفه نگهداری اندام های لگنی را برعهده دارند باعث افتادگی رحم و مثانه می شود. این مشکل به خاطر تغییرات هورمونی در یائسگی زیاد اتفاق می افتد. در نتیجه در سنین یائسگی، زنان دچار انواع بی اختیاری ادرار شده و با نشت غیر ارادی ادرار مواجه می شوند.

اختلالات خلقی و افسردگی در یائسگی

با شروع یائسگی، زنان با علائمی مثل بی حوصلگی، افسردگی، استرس، نگرانی، بی انگیزگی و اندوه روبرو شده و از انجام کارهای روزمره خود باز می مانند. این از عوارض یائسگی است و به دلیل کاهش هورمون استروژن رخ می دهد. در افسردگی های شدید زنان دچار حساسیت روحی، شکنندگی و حتی ضعف جسمی می شوند که امری عادی است.

 

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید