نقش عفونت در ناباروری و نازایی

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |نقش عفونت در ناباروری و نازایی

بررسی نقش عفونت در ناباروری

در خصوص مساله عفونت باید گفت که قبل از ازدواج رخ نمی‌دهد، چون عفونت اکثرا به دنبال رابطه جنسی به وجود می‌آید. این عفونت ها می‌تواند روی وضعیت اسپرم‌ها اثر بگذارد. همچنین این عفونت ها باعث کاهش کیفیت اسپرم ها می شود. عفونت های دهانه رحم و رحمی خانم ها نیز می‌تواند منجربه به وجود آمدن وضعیتی شود که جنین نتواند در رحم جایگزین گردد.

مشکلاتی که نشان دهنده ی ناباروری هستند.

گاها پیش آمده که دختری که ازدواج کرده است بعد از مدتی متوجه شده که فاقد رحم است. در بعضی موارد بعد از معاینه دخترانی بودند که به ۱۸ سالگی رسیده بودند ولی هنوز عادت ماهانه نشده بودند.  همچنین دخترانی که بعد از ازدواج متوجه می‌شوند تخمدانشان کار نمی‌کند و نابارورمی باشند. اگر همه ی این موارد هر چه زودتر قبل از ازدواج شناسایی شوند.اکثر مشکلات این دختران حل شده و در مواردی نیز درمان انجام می شود.

همچنین ناباروری در مردان نیز به همین شکل است؛ برای مثال ممکن است پسری ریش و هیکل مردانه داشته باشد اما بعد از یک سال آزمایش داده و متوجه گردد که فاقد نطفه است، در صورتی که می‌توانست این مساله را قبل از ازدواج با انجام آزمایش نمونه اسپرم تشخیص دهد.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |آشنایی با راههای تشخیص و درمان نازایی و ناباروری

در حال حاضر بررسی‌ آنالیز منی مردان و شرح حال منظم یا نامنظم بودن سیکل قاعدگی، بررسی رشد موی زائد و چاقی بیش از حد زنان و همچنین بررسی آزمایش هورمونی از وضعیت تخمدان های خانم‌ها از مهم‌ترین روش‌های شناسایی و تشخیص ناباروری قبل از ازدواج است. به غیر از این، سونوگرافی هم می‌تواند وضعیت رحم را مورد بررسی قرار دهد. باید بدانیم که عوامل متعددی در ایجاد نازایی نقش دارند. یکی از این عوامل، مساله ژنتیک است.

همچنین ناگفته نماند که افراد می‌توانند تحت تاثیر سایر عوامل اکتسابی قرار بگیرند. این عوامل اکتسابی مانند محل زندگی، وضعیت تغذیه و نوع رفتار می باشد. همچنین در آقایان عقیم بودن می تواند به دلایلی هم چون مصرف بیش ازاندازه الکل و یا دخانیات اتفاق بیافتد. استفاده از این موارد در طولانی مدت سبب خواهد شد که فرد اسپرم هایی ناقص تولید کند. و در آخر ناگفته نماند که در معرض اشعه ایکس و ماورابنفش بودن نیز می تواند مشکلاتی از جمله نازایی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید : شناسایی نازایی قبل از ازدواج

 

دکترنرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید