چطور از عفونت ادراری زنان پیشگیری کنیم ؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان

روشهای پیشگیری از عفونت ادراری زنان

عفونت ادراری زنان  یک بیماری دردناک و آزار دهنده است و عده زیادی از زنان به طور مداوم با این بیماری دست به گریبان‌اند. تقریبا از هر دو زن، یک نفر در طول زندگی خود حداقل یکبار به عفونت ادراری مبتلا می شود. این بیماری شایع ترین نوع عفونت است که بخشی از دستگاه ادراری را درگیر می کند. عامل اصلی این عارضه، باکتری است که در مثانه و مجرای خروجی ادرار دیده می شود. در این مقاله می خواهیم در مورد روش های پیشگیری از عفونت ادراری زنان صحبت کنیم.

عامل اصلی ایجاد عفونت ادراری باکتری است که به طور معمول از طریق مجرای خروجی مثانه وارد آن می شود. عفونت ادراری در زنان نسبت به مردان بیشتر رخ می دهد. زیرا مجرای خروجی مثانه زنان کوتاه تر بوده و به مقعد نزدیک تر است، بنابراین احتمال وارد شدن باکتری به دستگاه ادراری بیشتر است.

عوامل دیگری که باعث عفونت ادراری می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 •  داشتن فعالیت جنسی
 •  استفاده از اسپرم کش ها و دیافراگم برای پیشگیری از بارداری
 • بیماری دیابت
 •  سیستم ایمنی ضعیف
 •  تغییرات هورمونی دوران بارداری
 •  پشت سر گذاشتن دوران یائسگی به دلیل کاهش هورمون استروژن
 •  استفاده از سوند ادراری
 •  افراد مبتلا به سنگ کلیه
 •  ابتلا به بیماری هایی مثل سکته یا آسیب های نخاعی که روی جریان ادرار تاثیر می گذارند.

عفونت دستگاه ادراری | بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان

علائم عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری علائم و نشانه هایی دارد که بعضی از این علائم ممکن است خفیف اما به صورت مداوم باشد. علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر است:

 1.  احساس سوزش و ناراحتی در زمان ادرار کردن
 2.  تکرر ادرار و احساس نیاز فوری به تخلیه ادرار
 3.  احساس درد و فشار در پایین شکم
 4.  تغییر در رنگ، بو و حتی غلظت ادرار
 5.  احساس ضعف و کسالت و یا حتی گیجی

عفونت ادراری در صورت درمان نشدن می تواند کلیه ها را درگیر کند. در صورتی که فرد علائمی مثل تب و لرز، اسهال و استفراغ و حتی کمر درد داشته باشد باید حتما در اولین فرصت به پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مراجعه کند چرا که این علائم نشان می دهند که عفونت به کلیه ها راه پیدا کرده است.

روشهای پیشگیری از عفونت ادراری در زنان

همیشه نمی توان از عفونت ادراری پیشگیری کرد اما به کمک بعضی از اقدامات ساده تا حد زیادی می توان علائم این عارضه را کاهش داد. پیشگیری و درمان عفونت ادراری در بسیاری از موارد با درمان های خانگی انجام می شود. البته در بعضی از موارد هم لازم است فرد دارو مصرف کند که باید بر اساس تشخیص پزشک باشد.

بعضی از راههای جلوگیری از عفونت ادراری عبارتند از:

• ناحیه تناسلی را از جلو به عقب پاک کنید .

همیشه گفته می شود که بعد از ادرار کردن خودتان را از جلو به عقب پاک کنید تا عفونت ادراری نگیرید! برای پیشگیری از عفونت ادراری بهتر است ناحیه تناسلی خود را بعد از دفع ادرار یا مدفوع از جلو به عقب (از سمت واژن به مقعد) بشویید و با دستمال کاغذی به خوبی خشک کنید. این کار از ورود و تجمع باکتری های مضر به داخل واژن و ابتلا به عفونت ادراری جلوگیری می کند.

• به مقدار زیادی مایعات بنوشید .

یادتان باشد در طول روز هیدراته باشید، این کار باعث می شود که شما مرتبا ادرار کنید و باکتری ها از دستگاه ادراری شما خارج شود. بهتر است در طول روز ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید و همچنین از مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار که ممکن است مثانه شما را تحریک کند، پرهیز کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |لکه بینی قهوه ای در بارداری

• مثانه خود را مرتبا تخلیه کنید و ادرار را نگه ندارید .

سعی کنید هر دو الی سه ساعت یکبار مثانه را تخلیه کنید تا باکتری ها قبل از اینکه فرصت عفونی شدن پیدا کنند، از بدن خارج شوند. هرچقدر که ادرار زمان بیشتری در مثانه باقی بماند، احتمال تکثیر باکتری ها بیشتر است. بهتر است عجله ای برای خالی کردن ادرار نداشته باشید و مطمئن شوید که به خوبی مثانه تان را خالی کرده اید.

• قبل و بعد از رابطه جنسی ادرار کنید .

خطر ابتلا به عفونت ادراری در فعالیت های جنسی به این دلیل که باکتریها در حین رابطه به راحتی وارد مجرای ادرار می‌شوند، بیشتر است. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی باعث می شود تا هر باکتری هم که به پیشاب راه وارد شده است، خارج شود. همچنین بهتر است قبل از رابطه جنسی، ناحیه تناسلی تان را به آرامی بشویید. این کار می تواند به تمیز نگه داشتن این ناحیه کمک کند و احتمال انتشار باکتری به مجرای ادرار را کاهش دهد.

• از دوش واژینال اجتناب کنید.

بعضی از زنان از دوش واژینال برای از بین بردن بوی بد واژن، تمیز کردن آن و رفع عفونت واژن استفاده می کنند. اما نیازی به این کار نیست! زیرا واژن به طور طبیعی با تولید ترشحات واژن خودش را تمیز نگه می دارد. بنابراین دوش واژینال می تواند بسیاری از باکتری های مفید واژن را از بین ببرد و در بیشتر موارد مضر است.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | چگونه بهداشت قاعدگی را رعایت کنیم؟

• از تامپون ها و نوار بهداشتی های معطر استفاده نکنید .

تامپون ها و نوار بهداشتی های معطر می توانند باعث تغییر PH واژن و رشد بیش از حد باکتری های مضر شوند. استفاده از این محصولات معطر منجر به عفونت ادراری و عفونت های باکتریایی واژن می شوند. برای اینکه به عفونت ادراری مبتلا نشوید بهتر است از نوار بهداشتی و تامپون های معمولی و بدون عطر استفاده کنید و مرتب آن ها را تعویض کنید.

• از صابون های ملایم استفاده کنید .

برای شستشوی واژن و نواحی اطراف آن بهتر است از آب یا صابون های ملایم استفاده کنید. استفاده از صابون های معطر و روغن های حمام که حاوی مواد شیمیایی هستند باعث به هم خوردن تعادل فلور طبیعی واژن می شوند و به رشد عفونت ادراری کمک می کنند.

• استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری را محدود کنید .

بعضی از انواع روش های پیشگیری از بارداری باعث رشد بیش از حد باکتریهای مضر می شوند. دیافراگم ها، اسپرم کش ها و بعضی از کاندوم های بدون چربی خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد. اگر از این روش های پیشگیری استفاده می‌کنید، شاید بهتر باشد که روش تان را تغییر دهید و حتما در این باره با پزشک تان صحبت کنید.

• روزانه پروبیوتیک مصرف کنید .

پروبیوتیک‌ها باکتری‌ها و مخمرهایی هستند که برای سلامتی بدن مفیدند و به رشد باکتری های مفید در دستگاه ادراری کمک می کنند. علاوه بر این، پروبیوتیک ها خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهند. بعضی از مکمل ها و مواد غذایی مثل ماست دارای مواد پروبیوتیک هستند که توصیه می شود برای پیشگیری از عفونت ادراری مصرف شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | عارضه واژینیت

• لباس زیر های نخی و پنبه ای بپوشید .

باکتری ها در محیط های مرطوب و دمای بالا رشد می کنند. لباس زیر های نایلونی رطوبت و گرما را در خود نگه می دارند و باعث ایجاد عفونت می‌شوند. اما لباس زیرهای پنبه ای با فراهم ساختن امکان عبور جریان هوا از بروز عفونت ادراری جلوگیری می کنند. برای پیشگیری از عفونت ادراری بهتر است لباس زیر پنبه ای بپوشید و مرتب آن را در طول روز عوض کنید.

پیشگیری از عفونت ادراری با دارو

اگر مشکوک به عفونت ادراری هستید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. بعد از معاینه پزشک، شما باید آزمایش ادرار بدهید تا مشخص شود که در ادرارتان باکتری های مولد عفونت ادراری وجود دارند یا خیر؟ در صورت تشخیص این بیماری احتمالا آنتی بیوتیک برایتان تجویز می شود. در افراد مبتلا به عفونت های مکرر، از دُز پایین آنتی بیوتیک ها می‌توان برای پیشگیری از عفونت ادراری استفاده کرد.

اگر درمان های خانگی عفونت ادراری جوابگو نباشد پزشک ممکن است یک دوره کوتاه مدت آنتی بیوتیک تجویز کند. حتی در بعضی مواقع احتمال دارد که دوره های درمان طولانی تر شوند یا نیاز به تزریق آنتی بیوتیک وریدی باشد.

اگر بعد از برقراری رابطه جنسی متوجه علائم عفونت ادراری شوید، پزشک مصرف آنتی بیوتیک را بعد از هر بار رابطه جنسی تجویز می کند. برای زنانی هم که با پشت سر گذاشتن دوران یائسگی دچار این عارضه می‌شوند، مصرف کرم واژینال استروژن روشی موثر برای کاهش علائم عفونت ادراری و عود کردن این بیماری ست.

متخصص زنان اصفهان | عارضه واژینیت

عوارض عفونت ادراری

اگر عفونت ادراری به موقع و به درستی درمان شود مشکلی برای افراد ایجاد نمی شود اما در صورت درمان نشدن باعث بروز مشکلات جدی می شود. عوارض عفونت ادراری عبارتند از:

 1.  آسیب دیدگی یا نارسائی دائمی کلیه
 2. عود کردن عفونت مخصوصا در زنانی که دو یا سه بار به عفونت ادراری مبتلا شده اند.
 3.  افزایش خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن نوزاد با وزن کم

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید