راه های درمانی سکس دردناک

متخصص زنان و زایمان اصفهان | مقاربت دردناک در زنان

علائم سکس درناک

سکس دردناک  | علامت تعریف کننده رابطه جنسی دردناک این مورد است که یا درد هنگام دخول و وارد شدن آلت مردانه به درون واژن رخ می دهد یا درد در ناحیه لگن در هنگام برقراری رابطه جنسی حس می شود.

درد ممکن است کاملا مشخص و مکان آن نیز معلوم باشد یا حتی ممکن است احساس ناراحتی کلی در هنگام برقراری رابطه جنسی وجود داشته باشد. ممکن است احساس خارش، سوزش یا احساسات مشابه نیز وجود داشته باشد که می تواند منجر به نارضایتی از رابطه جنسی یا کاهش میلی جنسی شود.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | رابطه جنسی دردناک

تشخیص درد هنگام رابطه جنسی

پزشک از بیمار درباره سابقه پزشکی وی پرسش خواهد کرد و همینطور در صورت امکان وی را معاینه لگنی می کند تا علل درد در هنگام رابطه جنسی مشخص شود. بیمار باید مکان دقیق درد، مدت و زمان درد را نیز به پزشک بگوید و درباره تجربیات جنسی قبلی و همینطور سابقه بارداری و زایمانش نیز با پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان صحبت کند.

در طی معاینه لگنی، پزشک به دنبال نشانه های عفونت یا ناهنجاری های ساختاری ناحیه تناسلی است. پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای معاینه لگنی استفاده می کند. در صورتی که در طی معاینه لگنی درد داشتید، گفتن میزان درد و موقعیت درد به پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان می تواند در تشخیص علت درد در هنگام رابطه جنسی کمک کننده باشد.

پزشک ممکن است به آرامی عضلات ناحیه تناسلی یا عضلات ناحیه لگن را فشار دهد تا مکان درد مشخص شود. همچنین سونوگرافی ناحیه لگن نیز می تواند به تعیین ناهنجاری ساختاری ناحیه تناسلی، تشخیص فیبروم، آندومتریوز یا کیست ها کمک کند.

درمان درد هنگام نزدیکی

هدف درمان، بهبود علت زمینه ساز سکس دردناک است. گزینه های درمانی شامل دارو، مشاوره و تغییر سبک زندگی هستند. اگر تجاوز جنسی، آسیب روحی یا دیگر مسائل روانی ریشه درد هنگام نزدیکی داشته باشند، مشاوره روانشناسی می تواند کمک کننده باشد. زنانی که علت درد آنها در هنگام رابطه جنسی نیز ناشی از علل روانی نیست ممکن است به مشاوره برای کنار آمدن با پیامدهای عاطفی درد در هنگام رابطه جنسی نیاز داشته باشند.

در صورتی که سکس دردناک منجر به مشکلات ارتباطی بین زوجین شده باشد، بهتر است که زوجین به همراه یکدیگر نزد مشاور مراجعه کنند.

درمان دارویی برای درد هنگام نزدیکی

درمان دارویی می تواند درد هنگام رابطه جنسی ناشی از عفونت یا بیماری زمینه ساز درد را درمان کند. اگر داروهای مصرفی بیمار موجب خشکی واژن می شوند، پزشک می تواند داروهای دیگری را تجویز کند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | بررسی دلایل بروز رابطه جنسی دردناک

تغییر سبک زندگی برای کاهش درد هنگام نزدیکی

برخی تغییرات سبک زندگی می توانند موجب کاهش درد هنگام رابطه جنسی شوند که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

  •  تغییر رفتار جنسی:

درد در طی رابطه جنسی را می توان با روش های زیر کاهش داد:

  1.  استفاده از لوبریکانت برای روان سازی رابطه جنسی
  2.  پیش نوازی برای آماده سازی بدن برای ترشح لوبریکات طبیعی
  3.  افزایش ارتباط با همسرتان
  4.  انتخاب موقعیت های جنسی راحت برای کاهش درد
  •  حفظ سلامت جنسی:

با انجام چک آپ های به موقع نزد پزشک زنان می توان مانع عفونت لگن و عفونت ادراری شد که منجر به سکس دردناک می شوند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تاثیر تمرینات کگل بر درمان واژینیسموس

  •  تمرینات کگل

تمرینات کگل برای برخی زنان دچار واژینیسموس برای تقویت عضلات کف لگن مفید است. برای این تمرین عضلات کف لگن تان را جمع کنید به طوری که انگار ادرارتان را نگه داشته اید و برای ۱۰ ثانیه صبر کنید و سپس عضلات را رها کنید. این تمرین را سه بار در روز و هر بار در ده تکرار انجام دهید. همچنین تمرینات تنفس عمیق در هنگام انجام تمرینات کگل می تواند مفید باشد.

نکته نهایی درباره درد هنگام نزدیکی

رابطه جنسی باید لذت بخش باشد و اگر اینطور نباشد می تواند موجب نارضایتی و سرخوردگی زوجین شود. اگر دچار درد در رابطه جنسی شده اید، این اتفاق تنها برای شما نیفتاده است و تقصیری هم در این زمینه ندارید. اولین گام این مورد است که باید به پزشک مراجعه کنید تا متوجه شوید علت درد شما چیست تا بتوانید آن را درمان کنید. به خصوص اگر درد هنگام نزدیکی همراه با لکه بینی پس از نزدیکی باشد نباید آن را دست کم گرفت و باید حتما به پزشک برای درمان علل ایجاد کننده درد و لکه بینی مراجعه کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید