چطور سندرم آشرمن درمان می شود ؟

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | سندرم آشرمن

سندرم آشرمن

سندرم آشرمن یا چسبندگی علایمی دارد که در صورت جدی شدن می تواند باعث ایجاد ناباروری شود بنابراین اگر این علائم را دارید، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان  مراجعه نمایید. اسکار زخم رحم را می‌توان در تصویربرداری مانند هیستروسالپنگوگرافی که اشعه ایکس لگن است، سونوگرافی لگن و سونوگرافی نمکی که سونوگرافی با آب استریل است مشاهده کرد.
هیستروسکوپی روشی است که در آن ما یک تلسکوپ نازک، انعطاف‌پذیر و روشن را داخل واژن و از طریق دهانه رحم قرار می‌دهیم تا مستقیماً داخل رحم را مشاهده کنیم.
همچنین ممکن است برای سنجش ضخامت آندومتر سونوگرافی ترانس واژینال و بیوپسی از لایه داخلی رحم برای آزمایش اینکه آیا هنوز بافت طبیعی آندومتر دارید یا خیر انجام گیرد.

آشنایی با جراحی هیستروسکوپی رحم

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | چطور سندرم آشرمن درمان می شود ؟

درمان  سندرم آشرمن یا چسبندگی رحم

اگر چسبندگی شما هیچ دردی برای شما ایجاد نمی‌کند و قصد بارداری در آینده را ندارید، ممکن است به‌هیچ‌وجه نیازی به درمان نداشته باشید. می‌توانید با کمک پزشک متخصص خود در مورد پیامدهای عدم درمان صحبت کنید.

درمان چسبندگی رحم به‌ طور کلی شامل شکستن بافت اسکار و تلاش برای جلوگیری از اصلاح بافت اسکار در جای خود است. برای برداشتن بافت اسکار، متخصص زنان ممکن است لیز هیستروسکوپی چسبندگی را انجام دهد.

این یک روش سرپایی است که در آن پزشک از هیستروسکوپ برای مشاهده پوشش داخلی رحم و تحریک بافت اسکار موجود استفاده می‌کند. اگر بافت اسکار پراکنده و ضخیم باشد، ممکن است پزشک بتواند از خود هیستروسکوپ برای جداکردن آن استفاده کند.

اگر چگالی قابل‌توجهی دارد، می‌توان از قیچی جراحی استفاده کرد. روش‌هایی که از رشد مجدد بافت اسکار به روش‌های مختلف جلوگیری می‌کند:

  • هورمون‌ درمانی : ممکن است برای شما یک رژیم ۳۰ روزه استروژن خوراکی تجویز شود. تا به رحم کمک کنید بافت قدیمی خود را پاک‌کرده و آندومتر سالم را دوباره رشد دهد.
  • بادکنک داخل رحمی :  یک بالون طبی متورم یا یک IUD که در حفره رحم قرار می‌گیرد . می‌تواند به رحم کمک کند تا بافت طبیعی را دوباره رشد دهد.
  • هیستروسکوپی مکرر : به طور معمول، پزشک شما پس از حدود یک یا دو هفته پس از آخرین مورد، یک هیستروسکوپی دوم یا سوم را برای شما تعیین می‌کند. این به‌منظور ازبین‌بردن بافت باقی‌مانده زخم و اطمینان از حذف همه بافت اسکار است.

بهبودی از طریق لیزر هیستروسکوپی چسبندگی‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اگرچه اکثر زنان دوباره عادت ماهانه خود را تجربه می‌کنند، قادر به باردار شدن هستند و می‌توانند بارداری را با سلامت به پایان برسانند.

 

آشنایی با راههای درمان ناباروری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید