بررسی سلامت پیش از بارداری با متخصص زنان و زایمان اصفهان

متخصص زنان و زایمان اصفهان |سلامت پیش از بارداری

صفر تا صد مشاوره و معاینه قبل از بارداری

در ابتدا لازم است بدانید از جمله مسائل مهمی که برای خانم ها و آقایان دارای اهمیت است سلامت پیش از بارداری است. هدف از ارائه این مقاله آن است. که زنان، مردان و متخصصان سلامت به منظور کاهش خطر و ریسک و همچنین بهبود زندگی گامهایی بردارند. و زمینه را برای بارداری مناسب و سالم فراهم نمایند. به طور کلی، تلاش در حفظ سلامت پیش از بارداری تا حد زیادی به مواردی همچون دخالت های پزشکی، رفتاری و اجتماعی بستگی دارد و این مسائل در داشتن فرزند سالم نقش مهم و موثری ایفا می کنند. به عبارتی به هر اندازه مراقبت در این دوره بیشتر باشد سلامت فرزند قطعی تر است که این مسئله مستلزم معاینه قبل از بارداری است.

نکته: سلامت پیش از بارداری در آمادگی فرد برای بارداری تاثیر فوق العاده ای دارد که این مسئله تا حد زیادی از طریق معاینه قبل از بارداری محقق می شود.

افرادی که تمایل به بارداری دارند در ابتدا باید شرایط مناسب برای بارداری را در خود و سپس برای فرزند فراهم کنند. مراقبت پیشگیرانه به مراقبتی گفته می شود که پیش از بارداری بر روی شخص اعمال شود به گونه ای که می تواند در حفظ سلامتی شخص باردار تاثیرگذار باشد.

شایان ذکر است آگاهی یافتن از مسائل مربوط به سلامت قبل از بارداری، مشاوره و معاینه قبل از بارداری و …. در زمره اموری است که مانع بروز آسیب ها و مشکلاتی می شود که ممکن است در آینده بر روی فرزند نمایان شود. نکته قابل توجه این است این مراقبت ها باید در طول دوره بارداری به صورت دقیق رعایت شوند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | ایمپلنت ضد بارداری

اقدامات و معاینه قبل از بارداری

از جمله عوامل موثر در بارداری و داشتن فرزند سالم، رعایت نکات و مراقبت های پیش از بارداری است که اغلب از طریق مشاوره و معاینه قبل از بارداری محقق می شود. تحقیقات نشان می دهد مراقبت پیش از بارداری حداقل از سه ماه قبل شروع می شود که این زمان در افراد امری متغیر و متفاوت است. مثلا در برخی زنان حدود سه ماه و در برخی بیش از سه ماه مراقبت لازم و ضروری است. بنابراین در نظر گرفتن سلامت زن و مرد برای بارداری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

نکته: بارداری باید تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان صورت بگیرد و توصیه می شود. زمان چرخه قاعدگی به صورت کامل و دقیق به متخصص زنان و زایمان اصفهان ارائه شود. تا مناسب ترین زمان برای تخمک گذاری و بارداری تشخیص داده شود.

مکمهای مناسب برای بارداری

همانطور که میدانید از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی سلامت بدن زن در دوره بارداری و همچنین حفظ سلامت جنین علاوه بر معاینه قبل از بارداری مستلزم مصرف مکمل های مناسب است که اغلب توسط پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان تجویز می شوند. برخی از مهمترین و پرکاربردترین مکمل ها عبارتند از:

فولیک اسید که حاوی ویتامین B است. نقش غیر قابل انکاری در پیشگیری از بروز نقص ها و اختلالات در مغز و ستون فقرات نوزاد دارد. توصیه می شود زن حدود یک ماه پیش از بارداری و در خلال آن دوره به مصرف این مکمل اقدام نماید. میانگین مصرف روزانه این مکمل ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم است و مصرف آن به صورت مشترک در بین تمامی زنان باردار امری مهم و اساسی قلمداد می شود. یکی از مهمترین اقداماتی که در این زمینه باید صورت بگیرد معاینه قبل از بارداری است و پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان اغلب فولیک اسید و ویتامین های مورد نیاز پیش از تولد را تجویز می کند.

از دیگر مکمل هایی که توسط متخصص زنان و زایمان اصفهان تجویز می شود مکمل های حاوی مولتی ویتامین، مواد معدنی، آهن، زینک، کلسیم و… است به ویژه هنگامی که کمبود و فقدان آن ها در فرد احساس شود. نکته قابل توجه این است رژیم غذایی متعادل و مناسب و نوشیدن مقدار زیادی آب نیز می تواند در حفظ سلامت نوزاد و زن باردار مفید و موثر واقع شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |.سلامت پیش از بارداری
شرایط پزشکی و معاینه قبل از بارداری

گاهی اوقات زن باردار، دارای شرایط پزشکی خاص و ویژه ای است. که در این صورت باید تحت کنترل و مراقبت متخصص زنان و زایمان اصفهان باشد. مطالعات نشان می دهد برخی شرایط نظیر مشکلات و اختلالات تنفسی، دیابت، سلامت دهان و دندان، اضافه وزن، بیماری صرع، فشار خون بالا، بیماری تیروئید، افسردگی و اضطراب و.. بر دوره بارداری تاثیرگذار است. در صورتی که زنان جراحی های زنانه همچون فیبروم و.. را انجام داده باشند باید حتما پزشک را آگاه نمایند.

نکته: سابقه و نوع جراحی های زنان بر نحوه مدیریت بارداری نقش موثری دارد و باید به آنها توجه شود.

یکی از راهکارهای مهم پزشک برای تشخیص و بهبود مشکلات دوره بارداری که از طریق معاینه قبل از بارداری تعیین می شود، واکسن ها و غربالگری ها و انجام آزمایشاتی نظیر پاپ اسمیر و.. است که از این طریق عفونت های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی به صورت سریع شناسایی شده و مهار می شوند. توصیه می شود زنانی که در برابر بیماری های سرخجه و آبله واکسینه نشده اند به مدت یک ماه بارداری خود را به تاخیر انداخته و نسبت به تزریق واکسن و… اقدام نماید.

پزشک متخصص بر این بار است وزن ایده آل و مناسب، رژیم غذایی سالم، ترک سیگار، کاهش استرس و اضطراب و… می تواند در روند بهبود سلامت بدن (به ویژه در زمان بارداری) نقش فوق العاده ای داشته باشد.

موارد منع مصرف در خلال معاینه قبل از بارداری

باید از مصرف خودسرانه دارو به صورت جدی خودداری شود مگر زمانی که تجویز تحت نظر پزشک متخصص باشد. باید از گرمای بیش از حد به ویژه در سونا، سالن های ورزشی و… اجتناب شود. در صورتی که فرد بخواهند فعالیت های ورزشی خود را آغاز کند باید لباس های خنک و راحت پوشیده و همچنین مقدار زیادی آب بنوشد.
از برخورد و تماس مستقیم با مواد سمی که منجر به بروز عفونت و … می شوند باید به صوت جدی خودداری شود. همچنین از دست زدن به مواد شیمیایی و صورت جانوران جونده نظیر گربه و… اجتناب شود.

نکته: گاهی اوقات شغل افراد به گونه ای است که با کود، آفت و… در تماس هستند و در این صورت باید پیش از نزدیک شدن به بانوان لباس های خود را به سرعت تعویض نماید. نکته قابل توجه این است که لباس های آلوده به کود و سموم و….را باید به صورت تفکیک شده شستشو نمایید.

بر طبق بررسی هایی که در معاینه قبل از بارداری صورت گرفته . باید به صورت جدی از مصرف کافئین خودداری شود. مصرف بیش از حد کافئین می تواند در کوتاه مدت منجر به ناباروری شود. توصیه می شود شخص باردار در طی دوران بارداری خود روزانه دو فنجان قهوه یا سه فنجان چای جایگزین مصرف کافئین نماید.

نکته: نوشابه و شکلات حاوی کافئین هستند و در دوره بارداری باید از مصرف بیش از حد آنها اجتناب شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |سلامت پیش از بارداری.

توصیه ها و مراقبت های پیش از بارداری برای مردان

همانطور که میدانید توصیه ها و مراقبت های پیش از بارداری نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز حائز اهمیت است. مواد ژنتیکی که تشکیل دهنده جنین هستند نیمی از آن به واسطه مرد فراهم می شود. رشد یک اسپرم تا حدی که بتواند یک تخمک را بارور نماید حداقل سه ماه طول می کشد. به عبارتی توصیه می شود مراقبت و معاینه قبل از بارداری حداقل سه ماه پیش از بارداری آغاز شود. و این مراقبت ها در ابتدا بر روی مرد اعمال شوند.

مراقبت های پزشکی اغلب بین زنان و مردان مشترک است. نکته قابل توجه این است چنانچه مرد تمامی مراقبت ها و دستورات پزشک را به صورت دقیق و صحیح رعایت نماید. احتمال و امکان سلامت اسپرم و کودک بسیار بالا خواهد بود.

واکسیناسیون قبل از بارداری

با انجام یک آزمایش خون ساده متخصص تشخیص می دهد در صورت نیاز برخی واکسن ها را برای فرد تجویز کند یاخیر. مهمترین واکسنهای تجویزی عبارتند از:

  1. کزاز
  2. هپاتیت B
  3. سرخجه
  4. آبله‌مرغان
  5. دیفتری و کزاز
  6. واکسن آنفلوانزا

مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداری

بارداری مانعی برای درمان های دندانپزشکی نیست اما بهترین زمان برای این مراقبت ها قبل از بارداری است. احتمال تولد نوزاد کم وزن و زایمان زودرس، در اثرعفونت های دهان و دندان وجود دارد. پس مراقبت های دندانپزشکی قبل از بارداری می تواند امری مهم باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید