زایمان طبیعی بدون درد را تجربه کنید .

متخصص زنان و زایمان اصفهان | زایمان طبیعی بدون درد .

زایمان طبیعی بدون درد را با اپیدورال تجربه کنید.

انجام زایمان طبیعی با دردهایی همراه است که تحمل آن به صبر زیادی نیاز دارد. اما تصمیم برای تجربه درد یا جلوگیری از آن با استفاده از داروهای بی‌حسی یک انتخاب شخصی است و این موضوع کاملا به نظر مادر بستگی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم که برای استفاده از روش زایمان طبیعی بدون درد باید با دکتر زنان و زایمان خود مشورت کنید و از او بخواهید در این زمینه شما را راهنمایی کنید.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | زایمان طبیعی بدون درد

اپیدورال چیست؟

اپیدورال نوعی داروی بی‌حسی است که ضمن حفظ هوشیاری بیمار، فقط بخش خاصی را عاری از هرگونه احساس می‌کند. در این روش لوله‌ای بسیار باریک و انعطاف‌پذیر به نام کاتر را که حاوی اپیدورال است و در بیرون اط غشای پوشاننده مایع نخاعی قرار گرفته، مستقره کرده و بعد دارو را تزریق می‌کند.

اقدامات لازم قبل از زایمان طبیعی بدون درد

شما با انتخاب روش اپیدورال می‌توانید زایمان بدون دردی را تجربه کنید و نوزاد خود را با آرامش بیشتری به دنیا آورید. اگرچه بیشتر مادر‌ها به دلیل داشتن درد و ناراحتی زیاد، اغلب از زایمان طبیعی وحشت دارند، اما اپیدورال این امکان را به مادر می‌دهد تا زایمان بدون دردی داشته باشید.

قبل از انجام زایمان طبیعی با اپیدورال، لازم است اقداماتی را انجام دهید تا زایمان بهتری را تجربه کنید. این اقدامات شامل موارد زیر است:

تا حد کافی مطالعه کنید .

هرچه آگاهی و اطلاعات شما نسبت به این نوع از زایمان بیشتر باشد، زایمان راحت‌تر و بهتری را تجربه خواهید کرد. پس برای اینکه بدانید اپیدورال چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، حتما مطالعاتی را انجام دهید.

آرامش داشته باشید .

قبل از تزریق داروی اپیدورال باید به میزان کافی استراحت کرده باشید تا در هنگام تزریق بتوانید آرامش خود را حفظ کنید. تنش و استرس کار را هم برای شما و هم برای متخصص بیهوشی سخت‌تر خواهد کرد. پس می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و به او بگویید حضور چه کسی در کنار شما باعث آرامشتان می‌شود.

نسبت به اپیدورال واقع‌بین باشید .

شاید تصور کنید این دارو به طور ۱۰۰ درصد درد زایمان طبیعی را از بین می‌برد. در حالی‌که این موضوع حقیقت ندارد و برخی از خانم‌ها تنها کمی تسکین درد را تجربه می‌کنند. بااین‌حال در بیشتر زنان انقباضات رحمی همچنان احساس می‌شود، اما هیچ‌‌گونه دردی نخواهند داشت. نحوه تاثیر گذاری این دارو به بدن شما، داروهای مورد استفاده و تکنیک بیهوشی پزشک بستگی دارد.

محدودیت زایمان بدون درد با اپیدورال

چند شرایط پزشکی وجود دارد که موانع استفاده از اپیدورال محسوب شده و استفاده از آن را محدود می‌کند. این شرایط پزشکی عبارتند از:

  1. مواقعی که تعداد پلاکت‌های مادر کم است یا او از رقیق کننده‌‎های خون استفاده می‌کند .
  2. هنگامی که مادر دچار افت فشار غیر عادی شده باشد (به علت خونریزی یا مشکلات دیگر) .
  3. مادر به عفونت خونی مبتلا شده باشد .
  4. در قسمت پایین کمر مادر عفونت پوستی وجود داشته باشد .
  5. متخصص بیهوشی در پیدا کردن فضای اپیدورال با مشکل مواجه شود که این مشکل ممکن است در زنان چاق یا دارای مشکلات نخاعی به وجود بیاید .
  6. بیمار نسبت به بی‌‌حسی موضعی واکنش آلرژیک قبلی داشته باشد .
  7. مادر هپارین یا انوکسوپارین یا سایر انعقادها را مصرف کند‌ .

متخصص زنان و زایمان اصفهان | روشهای کاهش درد زایمان طبیعی
روش‌های دیگر زایمان طبیعی بدون درد و بخیه

علاوه‌بر اپیدورال، روش‌های دیگری برای زایمان بدون درد وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تزریق آرام‌بخش وریدی

یکی دیگر از روش‌های زایمان طبیعی بدون درد، تزریق وریدی آرامش‌ بخش‌ها و مواد مخدر‌هایی مانند مورفین است که آرامش بخش‌های بسیار قوی هستند. اما استفاده از این آرامش بخش‌ها عوارضی دارد. برای مثال باعث ایجاد حس خواب‌آلودگی در مادر می‌شوند.

این مواد می‌توانند پس از عبور از جفت، به گردش خون نوزاد برسند. در صورتی‌که نوزاد قبل از این‌که دارو از بین برود به دنیا بیاید، ممکن است دچار مشکل تنفس شود.

استفاده از گاز انتونوکس

انتونوکس مخلوطی از گاز اکسیژن و گاز تسکین دهنده درد به نام نیتروس اکسید است. در این روش، هنگامی که بیمار احساس درد شدیدی می‌کند، گاز بیهوشی را جلوی دهان خود گرفته و توسط شاسی مخصوص، باعث آزاد شدن گاز می‌شود و گاز را استنشاق می‌کند.

از این روش در مرحله دوم زایمان که درد خیلی شدید احساس می‌شود، به‌منظور تسکین درد استفاده می‌شود. این گاز باعث ایجاد حالت تسکین درد و کمی احساس گیجی می‌شود ولی برای مادر یا جنین ضرری ندارد و اثر آن بلافاصله پس از قطع و استنشاق هوای معمولی از بین می‌رود. از عوارض گاز انتونوکس می‌توان به ایجاد حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

. متخصص زنان و زایمان اصفهان | روشهای کاهش درد زایمان طبیعی

زایمان در آب

یکی دیگر از روش‌های زایمان طبیعی بدون درد، زایمان در آب است که مادر در یک وان پر از آب با دمای ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتی گراد و با ارتفاع ۷۵ سانتی متر قرار می‌گیرد. در این روش از هیچ گونه داروی بی حسی یا بدون درد استفاده نمی‌شود.

اما از خطرات این روش می‌توان به خونریزی، عفونت یا مشکلات تنفسی نوزاد اشاره کرد. این زایمان باید در شرایط سالم بودن کامل مادر انجام شود و حضور یک مامای با تجربه برای کنترل همه لحظه‌های زایمان ضروری است.

زایمان طبیعی بدون درد با گاز

یکی دیگر از روش‌های زایمان طبیعی بدون درد، استنشاق گازهایی است که به کاهش درد در مادر کمک زیادی می‌‌کند. در واقع این گازها هیچ خطری نداشته و سلامت مادر و نوزاد را نیز تهدید نمی‌کنند. اما به این شرط می‌توان از این گاز‌ها استفاده کرد که مادر به تنفس این گاز‌ها حساسیت نشان ندهد.

اپیدورال تجربه زایمان بدون درد

همانطور که در این مقاله اشاره شد، زایمان طبیعی بدون درد با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از اپیدورال است. در این روش مادر از قسمت کمر به پایین احساس بی دردی کرده و زایمان راحت‌تری را تجربه خواهد کرد.

فقط باید به این نکته نیز اشاره کنیم که زمانی باید از این روش استفاده کنید که پزشک هیچ مشکلی در شما و نوزادتان مشاهده نکرده و استفاده از آن را برای شما مناسب بداند. این روش مزایای زیادی دارد و به شما در داشتن یک زایمان راحت کمک می‌کند. اما بهتر است قبل از تصمیم برای زایمان بدون درد، با پزشک متخصص مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید