معایب و مزایا زایمان اپیدورال

متخصص زنان و زایمان اصفهان | معایب و مزایا زایمان اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد چگونه انجام می‌شود؟

زایمان اپیدورال یکی از محبوب‌ترین روش‌های زایمان طبیعی بدون درد است که فرد به وسیله آن در هنگام زایمان درد کم‌تری را تجربه می‌کند. امروزه بیش از ۵۰ درصد خانم‌ها از این روش برای زایمان خود استفاده می‌کنند.

این عمل توسط متخصص بیهوشی انجام می‌شود و بیمار یا به حالت نشسته قرار می‌گیرد یا به یک سمت دراز می‌کشد. پس از آن متخصص سوزن باریکی را از پایین کمر بیمار وارد ستون فقرات کرده و داروی بی‌دردی را به درون آن تزریق می‌کند. این دارو کم کم تزریق می‌شود تا در طول زایمان سطح بی‌حسی مادر را یکسان نگه دارد. اپیدورال‌ها باعث مسدود شدن ضربه‌های عصبی از قسمت‌های کمر ستون فقرات شده که این موضوع باعث کاهش احساس در نیمه پایین بدن می‌شود.

سوزن وارد شده به پشت کمر شاید کمی دردناک باشد. پس پزشک قبل از تزریق معمولا پوست بیمار را بی‌ حس می‌کند. هنگام تزریق ماده در کمر، بیمار ممکن است در پاهای خود احساس گرما کند. پزشکان زایمان را زمانی انجام می‌دهند که مادر به طور کامل احساس بی‌حسی داشته باشد.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | معایب و مزایا زایمان اپیدورال

عوارض جانبی زایمان بدون درد با اپیدورال چیست؟

در حالت کلی زایمان طبیعی با اپیدورال ایمن بوده و هیچ خطری مادر و نوزاد را تهدید نمی‌کند. اما گاهی اوقات یک سری عوارض بسیار نادر و کم اهمیتی به وجود می‌آید که موقتی بوده و بعد از مدتی رفع می‌شود. از عارضه‌های احتمالی که پس از تزریق اپیدورال برای زایمان طبیعی بی‌ درد برای مادر ایجاد می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • حالت تهوع و استفراغ

گاهی اوقات داروهای ضد درد در برخی از افراد باعث استفراغ و تهوع می‌شوند.

 • خارش

برخی از داروهای موجود در اپیدورال باعث خارش پوستی می‌شوند. در این مواقع پزشک می‌تواند با تغییر دارو این مشکل را برطرف کند.

 • کمر درد

بدون شک کمر درد در دوران بارداری بسیار است و حتی گاهی بعد از زایمان و در حین مراقبت از کودک هم ادامه پیدا می‌کند. البته اپیدورال باعث کمر درد طولانی مدت نمی‌شود، فقط ممکن است تا چند روز در محل تزریق احساس درد کنید.

 • تب

پس از تزریق اپیدورال ممکن است افزایش دما را در بدن خود احساس کنید. این شرایط اغلب در مادرانی مشاهده می‌شود که مدت‌ زمان زیادی برای تولد نوزاد خود اپیدورال دریافت کرده باشند.

 • لرزیدن

گاهی اوقات در هنگام تزریق ماده به نخاع، بیمار دچار لرزش می‌شود که این موضوع بسیار شایع بوده و با گرم‌نگهداشتن بدن بیمار، این موضوع رفع می‌شود.

 • سردرد

گاهی ممکن است به صورت تصادفی سوزن اپیدورال کیسه حاوی مایع مغزی – نخاعی را سوراخ کرده و مایع داخل کیسه به بیرون نشت کند. این اتفاق ممکن است باعث ایجاد سردرد در بیمار شود. البته این پدبده بسیار نادر است و در صورتی که متخصص بیهوشی تبحر لازم را داشته باشد، این مشکل ایجاد نمی‌شود.

 • عدم کنترل در مثانه

در مواقع بسیار نادر، ممکن است مادر کنترل مثانه خود را از دست دهد؛ زیرا اپیدورال اعصاب اطراف مثانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل با قرار دادن سوند برطرف می‌شود. با پایان یافتن تزریق اپیدورال مادر دیگر چنین مشکلی نخواهد داشت و فقط در طول زایمان ممکن است کنترلی روی مثانه خود نداشته باشد.

 • فشارخون پایین

در بیشتر اوقات فشارخون پایین مشکلی ایجاد نمی‌کند و در صورتی‌که مادر دچار افت فشار شود، کاملا قابل کنترل است. فیبر عصبی که در در داخل رگ‌های خونی وجود دارد، وظیفه انقباضات را بر عهده داشته و هنگامی که اپیدورال تزریق می‌شود، این قسمت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اختلال در انقباض رگ‌های خونی را ایجاد می‌کند.

در صورتی‌که فشار خون مادر پایین بیاید، جریان خون نوزاد نیز بودن شک تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل قبل از تزریق اپیدورال، مایعاتی را برای کنترل فشار به مادر تزریق می‌کنند تا مادر با چنین مشکلی روبه‌رو نشود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | معایب و مزایا زایمان اپیدورال .

چه کسانی نباید از این روش اپیدورال استفاده کنند؟

روش اپیدورال برای همه افراد مناسب نیست و تنها با صلاحدید پزشک می‌توانید از این روش استفاده کنید. متخصص زنان و زایمان اصفهان باید وضعیت بدنی شما را خوب بررسی کرده تا در صورت وجود مشکل، از روش دیگری برای زایمان استفاده کنید. از کسانی که نمی‌توانند از زایمان بدون درد با اپیدورال استفاده کنند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. کسانی که داروهایی مانند کلوپیدوگرل، هپارین، وارفارین و غیره مصرف می‌کنند که بر لخته شدن خون تاثیر می‌گذارند
 2. افرادی که به خونریزی خاص مبتلا هستند
 3. افرادی که اختلالات عصبی خاصی دارند
 4. کسانی که در گذشته جراحی کمر داشته‌اند

مزایای زایمان طبیعی بدون درد با اپیدورال

تزریق اپیدورال به بیمار در هنگام جراحی دست پزشک را برای اقدامات لازم پزشکی باز می‌گذارد. با تزریق ایپدورال، مادر کاملا هوشیار است و شاهد تمام مراحل تولد فرزندش است. این روش مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

 • استفاده از اپیدورال زمان زایمان را به‌ طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • فشارخون و ضربان قلب کاملا تحت کنترل قرار می‌گیرد.
 • در مواقع اورژانسی و در صورت نیاز به سزارین، پزشک به راحتی می‌تواند مادر را برای انجام سزارین انتقال دهد.
 • گاهی ممکن است در هنگام زایمان طبیعی به عضلات لگن آسیب وارد شود. در این روش از چنین موضوعی جلوگیری خواهد شد.
 • در هنگام زایمان، دردی که به مادر وارد می‌شود باعث تولید هورمون استرس در او شده و این هورمون می‌تواند روی جنین نیز تاثیر بگذارد. اما زایمان با اپیدورال از این موضوع جلوگیری می‌کند‌.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |معایب و مزایا زایمان اپیدورال ...

اقدامات لازم در زمان زایمان با اپیدورال

در هنگام زایمان طبیعی بدون درد با اپیدورال پزشک هرگونه تغییر در فشار خون مادر را بررسی می‌کند. در ابتدا این کار را هر ۱۵ دقیقه یک‌بار و سپس در فواصل طولانی‌تر انجام می‌دهد. ضربان قلب کودک نیز مطابق با توصیه پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان به طور مداوم بررسی می‌شود.

با انجام این کار اطمینان حاصل خواهد کرد که جدا از زایمان طبیعی، زایمان بدون دردی خواهید داشت. شما نیز باید تنفس خود را منظم کنید زایمان راحت‌تری داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید