دانستنی های پیرامون روش آی یو آی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | دانستنی های پیرامون روش آی یو آی .

درمان ناباروری با روش آی یو آی

IUI روشی برای کمک به باردار شدن می باشد ، در طول انجام درمان باروری با روش آی یو آی پزشک مورد نظر اسپرم شست شده ای را انتخاب کرده و داخل رحم قرار میدهد که زمان انجام آن در زمان تخمک گذاری تخمک ها خواهد بود. که این درمان گاها برای افزایش شانس بارداری با قرص های بارور انجام می شود. آیا بارداری به روش آی یو آی به من کمک میکند ؟

همانطور که می دانید روش ای یو ای ، روشی بسیار ساده و بی درد است ، این روش زمانی می تواند به شما کمک کند که مشکلات زیر را حل کنید :

 1. شما و همسرتان به علت وجود مشکلاتی نتوانید نزدیکی کنید.
 2. برای بارور شدن باید به نکاتی توجه داشته باشید که اگر همسر شما دچار بیماری های مقاربتی باشد ، شاید نیاز باشد که اسپرم شسته شود تا به شما و نوزاد بیماری انتقال داده نشود.

همچنین روش IUI برای کسانی که مشکلات زیر را داشته باشند توصیه نمیشود :

 • دارای بیماری های شدید لوله های فالوپ
 • زنان به سابقه عفونت لگن
 • مبتلا به اندومتریوز متوسط تا شدید
 • زنانی که ضخامت گردن رحم بالایی دارند .

 متخصص زنان و زایمان اصفهان |دانستنی های پیرامون روش آی یو آی

مشکل ضخامت گردن رحم در گروه های سنی مختلف می تواند رخ دهد که علت آن معمولا عدم تعادل هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون می باشد. گردن رحم در زیر رحم قرار دارند که در زمان تخمک گذاری بستر مناسبی برای اسپرم تشکیل می دهند که اسپرم بتواند از واژن به لوله های فالوپ برود. در صورتی که ضخامت گردن رحم بالا باشد، مانع از حرکت اسپرم می شود. این در حالیست که در این روش اسپرم مستقیما به داخل رحم برده می شود بنا بر این از گردن رحم عبور می کند.

 • ناباروری به دلیل اندومتریوز

راه حل ناباروری ناشی از اندومتریوز انجام این روش همزمان با استفاده ی دارو هایی برای تولید تخمک با کیفیت می باشد که این روش اولین روش درمانی برای حل این مشکل است.

 • حساسیت به مایع منی

حساسیت به مایع منی یک مورد نادر است که در آن زن یک واکنش آلرژیک به پروتئین های موجود در اسپرم نشان می دهد. علائم آلرژی به اسپرم قرمزی، سوزش، تورم و درد در هر نقطه ای می باشد که با اسپرم تماس داشته است. بهترین درمان برای این بیماری استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی می باشد اما استفاده از کاندوم مانع از بارداری می شود. روش آی یو آی در این مورد جهت بارداری توصیه می شود زیرا اسپرم ها شسته شده و مقدار زیادی از پروتئین های آن ها حذف می شوند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | روش آی یو آی

آماده سازی برای انجام روش IUI

برای اماده شدن و انجام بارداری به روش ای یو ای باید مراحل زیر را طی کنید تا دچار مشکل نشوید.

۱- آماده سازی نمونه منی :

برای انجام و اماده سازی نمونه منی باید همسر شما یک نمونه اسپرم  توسط متخصص زنان و زایمان  فراهم سازد ، از جایی که عناصر غیر اسپرمی که در مایع منی وجود دارد میتواند باعث واکنش هایی در بدن زن شود ، نمونه شما شسته خواهد شد و اسپرم طبیعی و بسیار با کیفیتی از آن جدا شود.

۲- نظارت بر تخمک گذاری :

همانطور که می دانید در این روش زمانبندی بسیار مهم و تاثیر گذار است تا شانس بارداری را در شما افزایش دهد ، از این رو شما باید از کیت پیش بینی تخمک گذاری ادرار در خانه استفاده کنید تا بتوانید زمان مشخص و زمان درستی را برای انجام این روش انتخاب کنید تا شانس بارداری شما افزایش یابد. همچنین اکثر ای یو ی ها بعد از تشخیص تخمک گذاری یک تا دو روز طول خواهد کشید . از این رو باید پزشک شما برنامه ای برای زمان بندی آی یو آی داشته باشد.

۳- آماده کردن اسپرم برای IUI :

در این مرحله اسپرم بعد از ۳۶ تا ۴۰ ساعت پس از تخمک گذاری و یا تزریق هورمون به داخل رحم تزریق خواهد شد. همچنین تزریق اسپرم در رحم بسیار اسان و بدون درد خواهد بود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |درمان نازائی و IUI

آشنایی با عوارض آی یو آی

در کل بی خطر است و خطر ایجاد عوارض جدی در این روش بسیار کم می باشد. عوارض اصلی ای یو ای می تواند درد های زیر شکمی و جراحات کوچک در دهانه ی رحم باشد که این زخم ها ممکن است باعث لکه بینی شود. البته لازم به ذکر است که این خون ریزی به هیچ عنوان شانس بارداری را کم نخواهد کرد. گاهی نیز عوارض این روش می تواند عفونت باشد که احتمال ابتلا به آن بسیار پایین است.

دو هفته پس از انجام می توان تست حاملگی را انجام داد. تست زود هنگام باعث اعلام نتایج کاذب می شود. در صورتی که زن باردار نباشد می تواند یکبار دیگر ان عمل را انجام دهد. در بیشتر مواقع آی یو آی برای سه تا شش ماه انجام می شود تا شانس بارداری را افزایش دهد. البته می تواند موارد زیر شامل عوارض IUI باشد :

 • عفونت
 • گرفتگی رحم ( انتقال ویروس از نمونه منی )
 • همچنین داروهای باروری جانبی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | بارداری کاذب

عوارض IUI

بسیاری از خانم‌هایی که عمل IUI را انجام داده‌اند، دردی شبیه انجام تست پاپ اسمیر داشته‌اند. بااین‌وجود، عبور کاتتر از گردنه رحم به دلیل امکان ایجاد جراحت‌های ریز، می‌تواند موجب لکه‌بینی، خونریزی و دردهای شکمی گردد. البته بسیاری از متخصصین ناباروری، علت دردهای شکمی را تخمک‌گذاری می‌دانند. در بیشتر مواقع به‌دلیل آنکه گردنه رحم در هنگام تخمک‌گذاری نرم و کمی باز می‌شود عبور کاتتر احساس نمی‌شود.

در صورت آلوده بودن اسپرم تلقیحی، احتمال انتقال عفونت‌های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) وجود دارد. همچنین هنگام عبور کاتتر از واژن و سرویکس احتمال دارد کاتتر توسط عوامل میکروبی موجود در این نواحی آلوده شود و احتمال دارد این عوامل میکروبی به رحم انتقال پیدا کنند و موجب انتقال عفونت گردند که با مانیتورینگ صحیح و منظم ریسک انتقال عفونت به حداقل می‌رسد.

در صورتی که شستشوی اسپرم‌ها به‌دقت صورت نگیرد و کمی از مایع سمینال که حاوی پروستاگلاندین‌ها (انقباض کننده عضلانی) می‌باشد وارد رحم شود می‌تواند انقباضات شدید رحمی، دردهای شکمی و حتی بیهوشی و کلاپس رحمی را در پی داشته باشد. در صورت تداوم درد، فقط استفاده از مسکن‌های حاوی استامینوفن ( مثل Tylenol) مجاز است و از مصرف مسکن های گروه NSAIDs مثل (Ibuprofen) باید خودداری شود.

 

مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید