رابطه جنسی و نکاتی که باید در نظر داشته باشید !

متخصص زنان و زایمان اصفهان |رابطه جنسی و نکاتی که باید در نظر داشته باشید !

۱۸ نکته ای که زنان بعد از رابطه جنسی باید رعایت کنند :

رعایت بهداشت و در نظر گرفتن نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی در پیشگیری از بیماری های مقاربتی تاثیر گذار است. متاسفانه بسیاری از زنان در مورد نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی اطلاعات درستی ندارند. در این مقاله می خواهیم به بررسی نکاتی بپردازیم که به شما کمک می کند بتوانید رابطه جنسی سالم تری داشته باشید.

اهمیت بهداشت جنسی

بهداشت جنسی به این معناست که بتوانید رابطه جنسی لذت بخش و بی خطر را تجربه کنید. اگر سلامت زناشویی برایتان مهم است و می خواهید رابطه جنسی سالمی را تجربه کنید، باید نکات بهداشتی بعد از رابطه را جدی بگیرید! مراقبت های بهداشتی بعد از برقراری رابطه جنسی به سلامت واژن زنان کمک خواهد کرد. در صورتی که مسائل بهداشتی بعد از برقراری رابطه رعایت نشوند، بسیاری از بیماری های مقاربتی، سلامتی شما را تهدید خواهد کرد.

زنان قبل از برقراری رابطه جنسی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

همان طور که می‌دانید، ناحیه تناسلی زنان بسیار آسیب پذیر است. احتمال عفونت در زنان به این دلیل که دستگاه تناسلیشان داخلی است، نسبت به آقایان بیشتر است. عدم رعایت بهداشت بعد از رابطه جنسی، باعث می‌شود که عفونتها و قارچ ها به ناحیه تناسلی وارد شوند. رعایت مسائل بهداشتی در زنان قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی بسیار مهم است.

زنان قبل از برقراری رابطه جنسی، بهتر است حمام دوش گرم بگیرند. علاوه بر این برای برقراری رابطه جنسی بهتر، بهتر است موهای زائد خود را از بین ببرید. حتی برای آراستگی بیشتر می‌توانید مسواک بزنید و از عطر استفاده کنید.

 

نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی

رعایت بهداشت جنسی یکی از مهمترین مسائل برای زنان است. راهکارهایی زیادی وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها به پیشگیری از بیماری های مقاربتی و داشتن یک رابطه جنسی سالم کمک زیادی خواهد کرد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |رابطه جنسی

یک: از کاندوم استفاده کنید

برای داشتن رابطه جنسی سالم در حین برقراری رابطه از کاندوم استفاده کنید. کاندوم در پیشگیری از بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و تبخال تناسلی موثر است.

دو: در اولین فرصت به توالت بروید

ادرار شما می‌تواند مجرای تناسلی شما را کاملا ضدعفونی کند. بعد از برقراری رابطه جنسی، باکتری هایی به ناحیه تناسلی شما وارد می‌شوند که باعث ایجاد عفونت در ناحیه واژن خواهند شد.
برای جلوگیری از عفونت واژن بعد از رابطه، باید حتما ادرار کنید. بهتر است زنان ناحیه تناسلی خود را با استفاده از دستمال از سمت جلو به عقب تمیز کنند. این کار از انتشار باکتری ها جلوگیری خواهد کرد.

سه: دوش آب گرم بگیرید

دوش آب گرم باعث از بین رفتن آلودگی‌ها خواهد شد و باعث می‌شود که شما بعد از برقراری رابطه، احساس بهتری داشته باشید! اگر دوش گرفتن برایتان سخت است، بهتر است با یک دستمال تمیز، اطراف ناحیه تناسلی را به آرامی بشویید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |اهمیت بهداشت جنسی

چهار: نوشیدن آب را فراموش نکنید!

در حین رابطه جنسی، بدن شما معمولا تعرق زیادی خواهد داشت و آب زیادی از دست می‌دهد. بنابراین سعی کنید، حتما بعد از برقراری رابطه آب بنوشید. وقتی بدن شما هیدراته باشد، در زمان تخلیه مثانه باکتری های بیشتری از بدن شما دفع خواهند شد.

پنج: نیازی به شستشوی واژن نیست!

بسیاری از زنان تصور دارند که بعد از نزدیکی باید دوش واژینال بگیرند. اما بهتر است بدانید که دوش واژینال با از بین رفتن باکتری های مفید واژن، باعث عفونت بیشتر خواهد شد.

شش: به خودتان سخت نگیرید!

دستمال مرطوب، کرم و اسپری‌های متنوعی در داروخانه ها و فروشگاه های آرایشی وجود دارد که برای تمیز کردن ناحیه تناسلی مفید هستند. علاوه بر این از بیماری های مقاربتی هم پیشگیری خواهند کرد. البته در نظر داشته باشید که بعضی از این ترکیبات، به پوست واژن آسیب می‌رسانند. بنابراین بهتر است بعد از رابطه‌ی جنسی برای شستشو از مواد شوینده‌ی ملایم همراه با آب گرم استفاده کنید.

هفت: لباس زیر خود را در بیاورید .

بهداشت لباس زیر خانمها یکی از مهمترین نکاتی است که نباید از آن غافل شد. بعد از برقراری رابطه جنسی، محیط واژن مرطوب است و شرایط برای رشد باکتری های فراهم خواهد شد. بنابراین بهتر است بعد از رابطه زیر خود را در بیاورید و یا اینکه پس از آن حتما از لباس زیر نخی استفاده کنید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |مواد غذایی حاوی پروبیوتیک استفاده کنید.

هشت: مواد غذایی حاوی پروبیوتیک استفاده کنید.

مواد غذایی که پس از برقراری رابطه جنسی مصرف می‌کنید، از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از لبنیات حاوی باکتری های مفید پروبیوتیک باعث پاکسازی بدن از آلودگی های عفونتی خواهد شد.

نه: دست هایتان را بشویید.

این بهترین راه برای خلاص شدن از باکتری هایی است که در هنگام رابطه جنسی از لمس دستگاه تناسلی خود یا شریک جنسیتان ایجاد می شود. شستن دست‌ها پس از برقراری رابطه جنسی، مهمترین عامل برای جلوگیری از انتشار عفونت است.

ده: از دستمال مرطوب استفاده نکنید.

توصیه می‌شود که پس از برقراری رابطه جنسی، از دستمال‌های شیمیایی مرطوب و بودار استفاده نکنید. استفاده از این دستمال‌ها به ناحیه تناسلی شما آسیب وارد خواهد کرد و دچار عفونت قارچی واژن می‌شوید.

یازده: بعد از رابطه جنسی مهبل را خشک نگه دارید .

همان طور که می دانید رطوبت رشد میکروب‌ها و قارچها را سرعت می‌بخشد. بنابراین بعد از رابطه مهبل و اطراف آن را خشک نگه دارید.

دوازده: اشیای اطراف خود را ضدعفونی کنید .

بعد از برقراری رابطه جنسی، باکتری ها و عفونت می‌توانند در محیط پراکنده شوند. بنابراین لازم است پس از رابطه جنسی اشیایی که در محیط وجود داشته‌اند، را ضدعفونی کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | رابطه جنسی دردناک

سیزده: مراقب عفونت‌های باکتریایی در حین رابطه باشید .

شرکای جنسی شما می‌توانند هرگونه عفونت باکتریایی را در رابطه جنسی به شما انتقال دهند. بنابراین اگر علائم خارش، سوزش یا ترشحات واژن را مشاهده کردید، بهتر است قبل از برقراری رابطه جنسی به دکتر متخصص زنان و زایمان اصفهان مراجعه کنید.

چهارده: آزمایش های قبل از رابطه جنسی را جدی بگیرید .

اگر با شریک جنسی جدیدی رابطه برقرار کردید، بهتر است آزمایش دهید. آزمایش دادن تنها راهی است که می‌توانید مطمئن شوید که به بیماری های مقاربتی مبتلا شده اید یا خیر؟

پانزده: نکات بهداشتی در بارداری مهم است .

رابطه جنسی معمولاً در دوران بارداری بی خطر است. اما در این دوران احتمال مبتلا به عفونت واژن در زنان بیشتر است. به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی در این دوره، بیشتر از زمان های دیگر توصیه می‌شود. اگر باردار هستید بعد از برقراری رابطه اطراف واژن را به خوبی بشویید و همچنین آب زیادی پس از رابطه مصرف کنید.

شانزده: مراقب یکدیگر باشید.

اگر در حین رابطه به برخی از موارد غیر عادی مانند زگیل یا تبخال تناسلی شریک جنسی خود توجه داشته باشید، تا حدودی می‌توانید از این بیماری ها جلوگیری کنید.

هفده: واژن خود را با سشوار خشک کنید .

یکی از نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی، خشک کردن واژن با سشوار است. با این کار از انتشار باکتری ها در محیط واژن جلوگیری خواهید کرد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  |بهداشت رابطه جنسی

هجده: رابطه عاطفی بعد از رابطه جنسی را فراموش نکنید .

علاوه بر مسائل بهداشتی، بعد از برقراری رابطه جنسی همسر خود را بغل کنید و نوازش کنید. این کار باعث می‌شود که رابطه بین زوجین استحکام بیشتری داشته باشد.

امیدوارم در این مقاله به صورت کامل به نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی پرداخته باشیم. با این حال اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید در قسمت نظرات، سوال خود را با متخصص زنان و زایمان اصفهان درمیان بگذارید.

 

صفحه رسمی دکتر نرگس علیان


مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید