نکاتی درباره دوران پساقاعدگی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | نکاتی درباره دوران پساقاعدگی

یائسگی (پساقاعدگی) رو بیشتر بشناسیم :

دوران پساقاعدگی | یائسگی در معنای کلمه به فرد مونثی گفته می‌شود که از قاعدگی مأیوس شده است. یعنی دیگر توانایی تولید مثل ندارد. این از نظر ما و بسیاری دیگر از برابری‌خواهان، نگاهی جنسی به زن و بدن زنانه است. به این دلیل از واژه پساقاعدگی، یعنی دوران بعد از قاعدگی استفاده می‌کنیم.

غالبا از مکالمه درباره دوران پساقاعدگی یا یائسگی اجتناب می شود؛ بسیاری از افراد صحبت کردن آزادانه در ارتباط با سیستم تولید مثل دوری می‌کنند از ترس اینکه کسانی که مکالمه را می‌شوند ناراحت بشوند. وقت آن است که ما این روش را تغییر دهیم و به بدنمان افتخار کنیم. دلایل بی شماری برای اینکه چرا ما باید گفت‌وگو در مورد پساقاعدگی را شروع کنیم وجود دارد.

در اینجا ما هشت دلیل مهم را مرور می‌کنیم.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | منوپوز یا یائسگیکنترل را دوباره به دست بگیرید.

انتظار کشیدن کافی نیست! شما می‌توانید با ثبت تغییرات بدن خود پایان دوران قاعدگی را پیش‌بینی کنید. نشانه های توقف قاعدگی زودتر از توقف کامل قابل شناسایی هستند و حتی ممکن است از ده سال قبل از توقف کامل قاعدگی شروع شوند. نشانه‌های شایع عبارتند از دوره های قاعدگی نامنظم، گرگرفتگی، عرق شبانه و خشکی واژن. با دانستن این نشانه ها و بحث در مورد آنها با دیگران، بلافاصله احساس کنترل بیشتری خواهید داشت.

راه‌هایی برای کاهش گرگرفتگی وجود دارد.

بله، گرگرفتگی اتفاق می‌‌افتد و برای برخی افراد، مرتبا تکرار میشود. راه‌های بسیاری برای تسکین آن وجود دارد، بنابراین نگران نباشید و در رابطه با گرگرفتگی با دوستان و خانواده خود صحبت کنید تا هم راه‌حل‌های خلاقانه را به اشتراک بگذارید و هم از حمایت و کمک آن‌ها بهره‌مند شوید. تغییر سبک زندگی مثل یک رژیم غذایی متعادل و سالم، ورزش منظم و ترک سیگار در کاهش گرگرفتگی موثر است. برخی از راه‌حل‌های ساده دیگر عبارتند از لباس پوشیدن لایه به لایه، نوشیدن آب یخ هنگامی که گر‌گرفتکی رخ می‌دهد و مراقبه و مدیتیشن.

بسیاری از دلایل و مکانیسم‌های اصلی قطع قاعدگی هنوز ناشناخته هستند. از آنجا که پساقاعدگی موضوعی “تابو” است، بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که وقوع پساقاعدگی فقط ۱۲ ماه پس از آخرین پریود تایید می شود. آیا تاریخ دقیق آخرین خونریزی خود را به یاد می آورید؟ بدون یک روش ثبت چرخه قاعدگی مطمئن مثل استفاده از اپلیکیشن همدم به یاد آوردن تاریخ‌ها می تواند دشوار باشد.

زمان پساقاعدگی برای هر فردی متفاوت است.

هیچ سن مشخصی برای شروع پساقاعدگی وجود ندارد و مانند قاعدگی، تجربه پساقاعدگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مطالعات نشان می دهند که متوسط آخرین خونریزی قاعدگی ۵۱ سال است ولی در افراد مختلف، پساقاعدگی می‌تواند بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال رخ دهد. دوران قبل از پایان قاعدگی که با نامنظم شدن چرخه قاعدگی همراه است به طور میانگین در ۴۶ سالگی شروع می‌شود. ولی در بیشتر افراد بین ۳۴ تا ۵۴ سالگی رخ می‌دهد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | هورمون درمانی یائسگی - خشکی واژن

چرخه های نامنظم یک نشانه طبیعی سال‌های پایانی قاعدگی هستند.

در سال‌های منتهی به پساقاعدگی، بسیاری از افراد تغییرات چرخه‌های قاعدگی را مشاهده می‌کنند. در بسیاری چرخه‌ها کوتاهتر می‌شوند و خونریزی تشدید می‌شود. سپس چرخه‌ها بلند تر می‌شوند و خونریزی کاهش می‌یابد تا قطع شود. چرخه های بدون تخمک گذاری هم مکررا اتفاق می‌افتند که باعث تشدید چرخه‌های غیرطبیعی و خونریزی‌های نامنظم می‌شوند.

علائم پساقاعدگی و شدت آن‌ها برای هر فرد متفاوت است.

علائم مرتبط با خون‌رسانی مثل گرگرفتگی و تعرق شبانه وتغییرات واژن از نشانه های شایع پساقاعدگی هستند. با این حال، در افراد مختلف طول و فراوانی گرگرفتگی‌ها متفاوت است. ۸۷٪ افرادی که گرگرفتگی دارند آن را هر روز احساس می‌کنند و ۳۳٪ افراد بیشتر از ده بار در هر روز. گرگرفتگی‌ها بین شش ماه تا ده سال به طول می‌انجامند.

تغییرات واژن نیز برای هر فرد متفاوت است.۱۰ تا ۴۰٪ افراد در پساقاعدگی یک یا چند تا از علایم تغییرات واژن را بروز می‌دهند، این نشانه ها شامل خشکی واژن و یا مجرای واژن، ترشحات غیر طبیعی واژن، خارش و درد (نه به دلیل رابطه جنسی) هستند. با صحبت کردن آشکارا و در مورد جزئیات علائم، به یکدیگر اطمینان دهید که هیچ حالت “عادی” برای این علایم وجود ندارد و در هر فرد متفاوت است.

پساقاعدگی می‌تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد.

رابطه جنسی بخش از زندگی سالم است. علائم واژینال پساقاعدگی می تواند باعث ایجاد ناراحتی و نارضایتی از رابطه جنسی شوند، بنابراین بهبود این علائم به همان اندازه (و حتی بیشتر) بهبود گرگرفتگی مهم است.

با شریک جنسی، دوستان و یا پزشک خود صحبت کنید تا راه‌حل‌های عملی ممکن را بررسی کنید. یک راه حل ساده استفاده از لوبریکانت‌‌ها یعنی مایع‌های روان‌کننده‌ای است که خشکی واژن را در حین رابطه جنسی برطرف می‌کنند. از طرف دیگر صحبت کردن با دیگران به شما اطمینان کافی می‌دهد که از درک و همراهی آن‌ها برخوردارید و تغییراتی که تجربه می‌کنید طبیعی و بخشی از روند پساقاعدگی است.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | لیزر جهت درمان علایم یائسگیدرمان هورمونی دیگر درمان استاندارد برای همه نیست.

اگر به دنبال درمان نشانه‌های پساقاعدگی خود هستید، درمان شما بستگی به شدت علایم شما دارد. نوع درمان، دوز دارو‌ها، نحوه تجویز و زمانی که باید تحت درمان قرار بگیرید برای هر فرد متفاوت است. بهتر است با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان و جمع آوری اطلاعات یک تصمیم آگاهانه بگیرید و بهبود علائم خود را ثبت کنید تا بتوانید تاثیر درمان را بسنجید.

درمان یائسگی زودرس

درمان و مدیریت یائسگی زودرس با توجه به زمان شروع یائسگی و دلایل ابتلا به آن می‌تواند متفاوت باشد. البته هیچ درمان قطعی برای برگرداندن دوره‌ی قاعدگی وجود دارد. درمان‌هایی که ذکر می‌شوند در جهت تسکین علائم زودرس هستند.

به طور معمول و کلی به تمامی زنانی که یائسگی زودرس را تجربه می‌کنند، درمان هورمونی تجویز می‌شود. درمان جایگزینی هورمون یا HRT یکی از معمول‌ترین راه‌های درمان یائسگی می‌باشد که در صورتی که منعی برای فرد نداشته باشد، پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان آن را تجویز می‌کند. این درمان می‌تواند به وسیله‌ی قرص، اسپری، ژل یا کرم استفاده شود.

نکته‌ی مهم دیگری که افراد تحت درمان باید رعایت کنند، استفاده از تغذیه‌ی مناسب و صحیح برای درمان سریع‌تر می‌باشد. در صورتی که از رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات استفاده کنید، درمان شما نتیجه‌ی بهتری را خواهد داشت. همچنین کاهش مصرف شیرینی، قند، غذاهای تند و چرب، الکل و کافئین نیز می‌تواند به فرد کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید