آقایان در دوران پریود چه وظایفی دارند ؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | آقایان در دوران پریود چه وظایفی دارند ؟

وظایف مردان در دوران پریود چیست؟

دوران پریود | دوره‌ی چند روزه‌ی پریود نه‌تنها بر روند زندگی بانوان تأثیر می‌گذارد بلکه زندگی آقایان را نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. تغییر حالات خانم‌ها در این دوره برای مردانی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند ممکن است بسیار عجیب باشد.

وظیفه مرد در پریود همسر به‌قدری حائز اهمیت است که عمل به آن می‌تواند منجر به استحکام هرچه بیشتر روابط زناشویی شود. همچنین بی‌توجهی به شرایط خاص همسرتان در این دوره منجر به سردی روابط شما خواهد شد. در این مطلب سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات پیرامون وظیفه مرد در پریود همسرشان را عنوان کنیم. امیدواریم بامطالعه این مطلب یک‌قدم به زندگی سرشار از آرامش نزدیک‌تر شوید.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


. متخصص زنان و زایمان اصفهان | عارضه تنبلی تخمدان و شانس بارداری

سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

بیشتر مردان هیچ تصوری از سندرم پیش از قاعدگی یا همان (PMS) ندارند. سندرمی که برخلاف تصور برخی افراد خارج از زمان خون‌ریزی رخ‌داده و باعث تغییر جسمی و خلقی برخی زنان خواهد شد. علائم سندرم پیش از قاعدگی بسیار گسترده است. نوسانات خلقی، تغییرات در اشتها، تحریک‌پذیری، افسردگی، نفخ، خستگی غیرعادی و… از علائم این سندرم هستند که در افراد مختلف از درجه‌ی قابل‌چشم‌پوشی تا بسیار شدید متفاوت است.

برخی منابع تخمین زده‌اند که از هر ۴ زن، ۳ تن آن‌ها به‌نوعی PMS را تجربه می‌کنند. دوران PMS یکی از حساس‌ترین برهه‌های زمانی است که همسرتان نیازمند درک متقابل و حمایت عاطفی از طرف شماست!

علت تغییر خلق‌وخوی زنان در دوران پریود چیست؟

مهم‌ترین دلیل تغییرات خلقی زنان در روزهای مختلف از چرخه‌ی قاعدگی، تفاوت در سطح هورمون‌های آن‌ها است. زمانی که ترشح هورمون استرادیول در بدن افزایش می‌یابد، اثر هورمون‌های استرس همچون آدرنالین و کورتیزول کاهش‌یافته و حال شما بهتر خواهد بود. این دوره معمولاً همزمان با مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی است.

در مرحله تخمک‌گذاری علاوه بر هورمون استرادیول، هورمون لوتئین کننده نیز افزایش می‌یابد و باعث آزادسازی تخمک می‌شود. در چنین شرایطی هورمون تستوسترون نیز افزایش‌یافته و میل جنسی زن به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

چرا زنان در دوران قاعدگی خلق و خویشان تغییر می‌کند؟

همچنین تمایل زنان به جلوه‌گری بیشتر می‌شود و نسبت به درد تحمل بیشتری از خود نشان می‌دهند. در مرحله‌ی لوتئال که آخرین مرحله‌ی چرخه قاعدگی است، سطح ترشح هورمون پروژسترون افزایش می‌یابد.

افزایش پروژسترون منجر به افزایش کورتیزول شده و در این دوره اغلب خانم‌ها نوسانات خلقی زیادی از خود نشان می‌دهند و از نظر عصبی تحریک‌پذیرتر خواهند شد.

سندرم پیش از قاعدگی در این مرحله از چرخه بروز پیدا می‌کند و می‌تواند شرایط را برای خانم‌ها سخت‌ کند. رعایت رژیم غذایی مناسب، خواب کافی، دوری از عوامل استرس‌زای بیرونی و پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به شما در کنترل علائم ناخوشایند این دوره کمک کند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | آقایان در دوران پریود چه وظایفی دارند ؟

اما مردان چگونه می‌توانند در این شرایط به همسر خود کمک کنند؟

ساده‌ انگاری نکنید! گفتن جملاتی مثل “دیگه زیادی شلوغش کردی” یا ” آخه مگه دفعه‌ی اولته؟” باعث می‌شود که زن، خود را در مقابل این حجم از درد و ناراحتی تنها ببیند و حس کند از طرف شوهرش درک نمی‌شود.

اطلاعات خود را در مورد چرخه قاعدگی بالا ببرید تا در موقعیت مقتضی بتوانید بهترین واکنش را داشته باشید.

وظیفه مردان در قاعدگی چیست؟

احتمال بروز علائمی مثل حالت تهوع، افت فشار شدید، لرزش و بی‌حسی دست‌وپا در دوران خونریزی وجود دارد. با خونسردی، آماده‌ی مواجهه با این علائم و مراجعه به پزشک باشید.

روند خونریزی در پریود بسیار آهسته و مداوم است. با همسرتان مانند یک کیسه خون متحرک که هرلحظه ممکن است منفجر شود برخورد نکنید! رفتارهای وسواس گونه شما نسبت به او ممکن است او را تحت‌فشار شدید روحی قرار دهد.

وظیفه مرد در پریودی چیست؟

مردان با انجام کارهای کوچک و بزرگ می‌توانند به طرز معجزه‌آسایی به بهبود حال همسرشان کمک کنند. مهم‌ترین وظایف مرد در پریود به شرح زیر است:

 1. انجام بخشی از کارهای منزل را به عهده بگیرید؛
 2. در صورت نیاز داروی مسکن برای او تهیه کنید و شخصاً برایش ببرید؛
 3. در این دوران شنونده بهتری باشید؛
 4. بدخلق و کم‌حوصله نباشید؛
 5. طوری به این مسئله واکنش نشان ندهید که انگار چندشتان می‌شود؛
 6. یک لیوان نوشیدنی یا یک بشقاب میان وعده می‌تواند نشانه‌ای قوی، از حمایت شما باشد؛
 7. ابراز محبت کلامی را فراموش نکنید؛
 8. نوازش و ماساژ نواحی دردناک می‌تواند در بهبود حال او مؤثر باشد؛
 9. مهمانی رفتن و پذیرایی از مهمان را در روزهای اول پریود همسرتان فراموش کنید؛
 10. در برابر بدخلقی‌های همسرتان صبور باید؛

کوچک‌ترین حمایت شما از همسرتان در این دوره در خاطر او خواهد ماند و علاوه بر بهبود حال همسرتان، رابطه‌ی زناشویی شما نیز به‌شدت تقویت خواهد شد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | آقایان در دوران پریود چه وظایفی دارند ؟

وظیفه مردان در دوران قاعدگی و رفتارهای جنسی

کنترل رفتارهای جنسی یک از مهم‌ترین وظایف مرد در پریود خانم‌ها است. برقراری رابطه جنسی در این دوره باید با رضایت کامل هر دو طرف و با رعایت صد درصد اصول بهداشتی همراه باشد.

برای برقراری رابطه یا به خاطر عدم آمادگی برقراری رابطه از طرف همسرتان، او را تحت‌فشار قرار ندهید. به این نکته‌ی مهم توجه داشته باشید که حتی در دوران پریود نیز امکان بارداری وجود دارد و با در نظر گرفتن این موضوع، در صورت عدم تمایل به بچه‌دار شدن، پیشگیری‌های لازم را انجام دهید.

وظیفه مردان در دوران پریود و حفظ آرامش روحی

یک مرد می‌تواند خشم یک خانم در دوران پریود را شعله‌ور کند یا طوری او را آرام کند که شرایط کاملاً عادی جلوه کند. این مسئله تنها به توانایی کنترل شرایط توسط شما برمی‌گردد. در دوره پریود همسرتان در مصرفِ عشق صرفه‌جویی نکنید! بیان جملات حمایتی، ابراز علاقه، خرید هدیه، گل و تنقلات موردعلاقه همسرتان و سایر رفتارهای مشابه می‌تواند او را ازنظر روحی به آرامش قابل‌ توجهی برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید