دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص تخمک گذاری

متخصص زنان و زایمان اصفهان | دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص تخمک گذاری

دستورالعمل کامل نحوه کار با دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص تخمک گذاری

می توان از دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص سریعتر روزهای باروری استفاده کرد. تشخیص تخمک گذاری با جداول دمای پایه‌ی بدن (BBT) نسبتا آسان و کم هزینه است. متخصص زنان یا غدد درون ریز تولید مثل به منظور تشخیص زمان تخمک گذاری، استفاده از ثبت نمودار و جداول را توصیه می‌کنند تا بتوان به درک دقیق تری از الگوهای چرخه‌ی قاعدگی دست پیدا کرد. همچنین از سایر روش های تشخیص زمان تخمک گذاری می توان به استفاده از تقویم تخمک گذاری، ترشحات تخمک گذاری و درد تخمک گذاری نیز اشاره کرد.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


فواید دمای پایه بدن

ثبت نمودار به کمک دمای پایه بدن در موارد زیر به فرد کمک می‌کند:

  1. تشخیص زمان نسبی آغاز تخمک گذاری
  2. زمانبندی دقیق رابطه جنسی برای بارداری
  3. تشخیص مشکلات احتمالی در باروری، شامل اختلالات تخمک گذاری یا فاز لوتئال (زمان مابین تخمک گذاری زمان تقریبی رخداد قاعدگی).
  4. کمک به پزشک شخصی – فرد می‌تواند با ارائه نمودارها به پزشک، به او در تعیین زمان آزمایشات کمک کند.هر آنچه لازم است در مورد نمودارهای دمای پایه‌ی بدنی بدانید در ادامه آمده است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | . دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص تخمک گذاری

دمای پایه بدن (BBT) چیست؟

دمای پایه‌ی بدن شما، دمایی است که بدن در حالت استراحت کامل دارد و بر اساس تعدادی از عوامل تغییر می‌کند، از جمله هورمون ها.

هنگام تخمک گذاری، هورمون پروژسترون باعث افزایش دمای بدن می‌شود. این دما به مدت دو هفته مقداری بالاتر می‌رود و در همان دما باقی می‌ماند. سپس، درست قبل از آغاز قاعدگی، سطح این هورمون کاهش می‌یابد. در نتیجه‌ی دمای پایه بدن هم کاهش می‌یابد ،مگر اینکه فرد باردار باشد که در این حالت دمای بدن در همان حد قبلی بالا می‌ماند چرا که سطح پروژسترون کماکان بالاست.

ثبت صحیح دمای بدن بسیار ضروری است. در غیر این صورت، دمای بدن مقداری درستی نخواهد بود و تشخیص تخمک گذاری به درستی انجام نخواهد شد.

شیوه‌ اندازه گیری BBT

دماسنج‌های طبی وجود دارند که مخصوص ثبت دمای پایه‌ بدن طراحی شده اند، اما لازم نیست حتما یکی از آن‌ها داشته باشیم. اگر از مقیاس فارنهایت استفاده شود یک دماسنج با دقت یک دهم (۹۸.۶) درجه و اگر از سانتیگراد استفاده شود یک دماسنج با دقت یک صدم (۳۷.۰۰) درجه لازم خواهد بود.

خیلی از دماسنج‌ها امکانات جالبی دارند، اما واقعیت این است که یک دماسنج خیلی معمولی هم کار را راه می‌اندازد.

اندازه گیری دمای پایه بدن کار خیلی سختی نیست. اما چند قانون دارد که باید رعایت کرد:

  • دما باید در زمان‌های مشخصی (با اختلاف زمانی حداکثر مثبت و منفی ۳۰ دقیقه) در صبح اندازه گیری و ثبت شود. برای مثال، اگر دما در ساعت ۷:۳۰ صبح ثبت شده، نوبت بعدی اندازه گیری دما نباید زودتر از ساعت ۷ و دیرتر از ساعت ۸ صبح باشد.
  • نباید قبل از اندازه گیری دما بلند شد، نشست، یا قدم زد. دماسنج باید درست بعد از بیدار شدن از خواب در دهان قرار بگیرد. (بهتر است قبل از خواب دماسنج را جایی بگذارید که صبح دستتان به آن برسد).
  • قبل از اندازه گیری دمای بدن، باید حداقل سه یا چهار ساعت خواب بدون وقفه داشته باشید. اگر تمام شب بیدار مانده باشید، و یا در طول شب مرتب بیدار شده و قدم زده باشید، نتایج دچار اشکال خواهد شد.
  • در طول دوره، باید از یک دماسنج یکسان و مشابه استفاده کرد. (اگر مجبور شدید یک دماسنج جدید بخرید، روز اول دوره‌ی بعد از آن استفاده کنید).

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | دمای پایه بدن (BBT) برای تشخیص تخمک گذاری .

شیوه‌ی سنجش و ثبت دمای پایه‌ی بدن

برای زمان شروع رسم نمودار بهتر است که رسم نمودار در اولین روز دوره‌ی قاعدگی آغاز شود و در تمام طول دوره هر روز صبح BBT ثبت شود. هر روز، دمای پایه‌ی بدن هنگام بیدار شدن از خواب، و ساعت اندازه گیری دما را ثبت کنید. و توجه کنید که در یک ماهی که میخواهید این کار را انجام دهید، از یک دماسنج ثابت اسفاده کرده و همچنین از یک جای ثابت بدن دما را اندازه بگیرید. (دهان، زیربغل، مقعد) و این جاها را مدام تغییر ندهید.

کسانی که تجربه کافی در ثبت و رسم نمودار دارند، می‌دانند که می‌توان از ثبت دمای بدن در چند روز اول قاعدگی صرف نظر کرد و این کار را در روز ۵ تا ۷ شروع کرد. البته تا زمانی که هنوز نمی دانید چه زمانی قرار است تخمک گذاری اتفاق بیفتد بهتر است دمای بدن در تمام روزهای دوره ثبت شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید