درمان های خانگی عفونت قارچی واژن

درمان های خانگی عفونت قارچی واژن | بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان

بررسی درمان های خانگی عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن یک مشکل رایج در میان زنان است. عفونت مخمری نوعی عفونت رایج از انواع عفونت‌های قارچی است. یکی از قسمت‌هایی که این نوع عفونت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ناحیه تناسلی است. این وضعیت منجر به درد واژن، خارش و ترشحات واژن می‌شود.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان یک عفونت مخمری را با درمان‌های خانگی درمان کرد؟

درمان‌های مختلفی برای عفونت‌های مخمری وجود دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان‌های خانگی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی برخی از موثرترین درمان‌های خانگی عفونت مخمری می‌پردازیم. از میان درمان‌های ذکرشده در این مقاله می‌توانید بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

عفونت قارچی واژن

خانم‌ها بیشتر در معرض عفونت‌های مخمری ناحیه تناسلی قرار دارند؛ به طوری که ۷۵ درصد از آن‌ها دست‌کم یک بار در طول زندگی خود دچار این نوع عفونت می‌شوند. هرچند ممکن ‌است آقایان نیز دچار عفونت‌های ناحیه تناسلی شوند.

مخمری به نام کاندیدا آلبیکنس شایع‌ترین علت این نوع عفونت‌ها است. هرچند انواع دیگر قارچ‌ها نیز می‌توانند علت این مشکل باشند.
درمان‌های خانگی عفونت مخمری در بسیاری از موارد، عفونت‌های مخمری به راحتی با درمان‌های خانگی قابل درمان هستند. درمان‌های خانگی شامل محصولات بدون نسخه پزشک یا سایر درمان‌ها می‌شود.

گزارشات عینی نشان می‌دهد که عفونت قارچی بسیاری از خانم‌ها، با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. هرچند شواهد علمی متفاوتی درباره اثربخشی درمان‌های خانگی وجود دارد.

داروهای بدون نسخه پزشک (OTC)

برای درمان عفونت‌های مخمری می‌توانید بعضی از داروهای ضد قارچ را در قالب کرم یا شیاف و بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌ها تهیه کنید.
با توجه به نوع محصول، دارو ممکن است برای مصرف داخلی یا خارجی باشد و عفونت را با یک بار مصرف (به صورت تک دوز)، مصرف سه روزه یا یک هفته‌ای درمان کند.

همچنین شواهد این طور نشان می‌دهد، داروهایی که به صورت داخلی مصرف می‌شوند، بیش از ۸۰ درصد عفونت واژن را درمان می‌کنند. این داروها حاوی ضد قارچ‌های قوی به نام آزول‌ها هستند.

علل سوزش واژن با تحریک پوست واژن | بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهاناسید بوریک (BORIC ACID)

کپسول‌های واژینال اسید بوریک برای خانم‌های مبتلا به عفونت مخمری می‌تواند مفید و موثر باشد. این روش درمانی، به ویژه برای خانم‌های مبتلا به عفونت‌های راجعه (تکرارشونده) بسیار موثر است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های‌ آمریکا (CDC) پیشنهاد می‌کند کپسول اسید بوریک با دوز ۶۰۰ میلی‌گرم را یک بار در روز و به مدت دو هفته به صورت واژینال استفاده کنید. البته به طور کلی قبل از خرید هر نوع شیاف، حتما با پزشک‌ مشورت کنید.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف موضعی اسید بوریک، به همراه فلوسیتوزین ضد قارچ، منجر به درمان موفقیت‌آمیز در حدود ۷۰ درصد از خانم‌ها می‌شود. لازم به ذکر است که این تحقیقات، تنها روی خانم‌های مبتلا به عفونت‌های مخمری که از داروهای ضد قارچ بر پایه آزول نتیجه نگرفته‌اند، انجام شده است.

روغن درخت چای برای واژن

روغن درخت چای نوعی اسانس روغنی است، که از آن برای از بین بردن عفونت قارچی و باکتریایی واژن استفاده می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهند که شیاف‌ واژینالِ حاوی روغن درخت چای، به درمان عفونت‌های واژن کمک می‌کند. نتایج این تحقیقات نشان داده که روغن درخت چای خواص ضد قارچی دارد‌.

همچنین یک مطالعه انجام شده در سال‌های اخیر این طور نشان می‌دهد که روغن درخت چای به عنوان یک ضد میکروب موثر در کمک به تجزیه بیوفیلم‌ها (مخمرهای زنده‌ای که در کنار هم یک لایه‌ی نازک تشکیل می‌دهند) مفید است.

طرز استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای هرگز از آن به صورت رقیق‌نشده روی پوست استفاده نکنید. قبل از استفاده، حتما آن را با یک روغن حامل (پایه)، نظیر روغن جوجوبا یا روغن نارگیل رقیق کنید. در حال حاضر استفاده از شیاف‌‌های واژینال روغن درخت چای آماده، بهترین گزینه برای درمان عفونت‌های قارچی است.

از روغن درخت چای به طور مداوم و به صورت خوراکی استفاده نکنید. همچنین اگر پوست حساسی دارید، روغن درخت چای را فراموش کنید. به طور کلی در صورت بروز هرگونه تحریک و ناراحتی، استفاده از آن را قطع کنید.

روغن درخت چای را می‌توانید به صورت آنلاین از عطاری‌ها یا داروخانه‌ها تهیه کنید.

مکمل‌های پروبیوتیک برای درمان عفونت قارچی واژن

برخی مکمل‌های پروبیوتیک، نوعی درمان طبیعی برای عفونت مخمر به شمار می‌روند. این مکمل‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌ها یا داروخانه‌ها تهیه کنید.

برخی برندهای مکمل‌های پروبیوتیک، محصولاتی را می‌فروشند که به طور ویژه و مخصوص برای سلامت ناحیه تناسلی خانم‌ها تنظیم و فرموله شده‌اند. این محصولات، تعادل بین باکتری و مخمر موجود در واژن را دوباره تنظیم می‌کنند. مکمل‌های پروبویوتیکی را می‌توانید به صورت خوراکی یا شیاف واژینال مصرف کنید.

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، زنان مبتلا به عفونت‌های مزمن مخمری، از قرص پروبیوتیک ویژه‌ای که برای استفاده در واژن فرموله شده بود، استفاده کردند. نتایج این تحقیق در حدود ۸۷ درصد از آن‌ها، با بهبود علائم همراه بود. همچنین مشخص شد که این روش درمانی اثر بلند مدتی روی مخمر ایجاد کننده عفونت دارد.

در این مطالعه، خانم‌ها به مدت یک هفته، هر شب از یک قرص واژینال و سپس به مدت سه هفته هر سه شب در میان از آن استفاده کردند. پس از آن، فقط یک بار در هفته و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، از قرص واژینال استفاده شد.

مطالعه‌ی دیگری پیشنهاد می‌دهد که پروبیوتیک‌های خانواده‌ لاکتوباسیل می‌توانند اثربخشی داروهای ضد قارچ را (که خانم‌های مبتلا به عفونت قارچی واژن مصرف ‌کنند) افزایش دهند.

ماست‌ طبیعی

ماست‌، شیرین‌نشده و غیر طعم‌دار، حاوی باکتری‌های مفیدی به نام پروبیوتیک‌ها هستند. پروبیوتیک‌ها به سلامت و تنظیم مجدد تعادل بین باکتری‌ها و مخمرها کمک می‌کنند.

مطالعه‌ مروری در سال ۲۰۰۶ نشان داد که برخی از انواع پروبیوتیک‌ها، مخمر‌هایی که منجر به عفونت قارچی واژن می‌شوند را از بین می‌برند. محققان این مطالعه، با بررسی و مرور سایر مطالعات، ادعا کردند که بسیاری از افراد با مصرف پروبیوتیک، به روش‌های زیر تسکین یافته‌اند:

  • خوردن ماست
  • استفاده موضعی از ماست روی ناحیه خارجی واژن
  • به کار بردن آن به صورت

| اینستاگرام دکتر نرگس علیان بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |


مطالب پیشنهادی مرتبط 

دوران یائسگی و بیماری لیکن اسکلروزیس

علل و درمان عفونت باکتریایی و قارچی واژن

عفونت دستگاه ادراری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید