آشنایی با راههای درمان ناباروری

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |آشنایی با راههای تشخیص و درمان نازایی و ناباروری

روش های درمان ناباروری در مردان

گزینه های درمان ناباروری مردان ممکن است شامل درمان مشکلات جنسی عمومی یا عدم وجود اسپرم سالم باشد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر سبک زندگی

بهبود شیوه زندگی و عوامل رفتاری می تواند شانس بارداری را بهبود بخشد ، از جمله کاهش انتخاب دارو ، کاهش / از بین بردن مواد مضر ، بهبود دفعات و زمان روابط ، ورزش منظم و بهینه سازی سایر عواملی که ممکن است به باروری آسیب برساند.

داروها

برخی از داروها ممکن است تعداد اسپرم را افزایش داده و احتمال موفقیت در بارداری را افزایش دهند. این داروها ممکن است عملکرد پروستات ، از جمله تولید و کیفیت اسپرم را افزایش دهند.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی واریکوسل

عمل جراحی

در شرایط انتخابی ، ممکن است جراحی بتواند انسداد اسپرم را معکوس کرده و باروری را بازگرداند. در موارد دیگر ، درمان جراحی واریکوسل ممکن است شانس کلی بارداری را بهبود بخشد.

بهبود اسپرم

این تکنیک ها باعث می شوند اسپرم در حین انزال یا در هنگام عدم انزال نطفه ای با مشکل روبرو شود. همچنین ممکن است در مواردی که تکنیک های تولید مثل با استفاده از تکنیک های تولید مثل کاهش یا غیرمعمول باشد ، استفاده شوند.

 

درمان هایی برای نازایی در زنان

اگرچه ممکن است یک زن برای بازگرداندن باروری فقط به یک یا دو روش درمانی احتیاج داشته باشد ، اما ممکن است چندین روش درمانی مختلف قبل از درک آن لازم باشد که در ذیل به این روش ها اشاره کرده ایم.

استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری

در مشکلاتی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناباروری با علت نا مشخص و اندومتریوز خفیف از داروهای خوراکی یا تزریقی برای بهبود تخمک گذاری استفاده می شود. شروع استفاده از این داروها از روزهای ابتدایی قاعدگی است و پس از مصرف دارو با مدت زمان مناسب سونوگرافی واژینال برای بررسی پاسخ تخمدانی مناسب انجام می شود. فولیکول های تخمدانی تشکیل شده توسط سونوگرافی مشخص می شوند و با رسیدن فولیکول ها به سایز مناسب داروی ازاد سازی و زمان مناسب برای انجام نزدیکی به بیمار توضیح داده می شود.

ای یو ای به همراه تحریک تخمک گذاری

در روش ای یو ای ابتدا نمونه اسپرم داخل ظروف استریل جمع اوری می شود. سپس نمونه جمع اوری شده به ازمایشگاه اندرولوژی فرستاده می شود. در ازمایشگاه نمونه اسپرم فراوری می شود. انتی بادی های اضافی حذف شده و اسپرم های دارای شکل نرمال و حرکت بیشتر جمع اوری می شود. این نمونه خالص شده توسط یک کاتتر مخصوص به داخل رحم زن تزریق می شود. تزریق اسپرم به داخل رحم باید در زمان ازادسازی تخمک انجام شود. بنابراین اگر خانمی تخمک مناسب ندارد باید از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده شود. تشکیل تخمک مناسب توسط سونوگرافی واژینال نیز باید تایید شود.

بیشتر مطالعه کنید : درمان نازائی و IUI

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان  |جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی برای درمان نازایی

در روش لاپاراسکوپی یک برش بسیار کوچک اطراف ناف داده می شود. تروکار که یک وسیله لوله ای شکل است به داخل شکم فرو برده می شود. در ادامه توسط لنز و دوربین مخصوص ارگانهای شکم و لگن به صورت مستقیم دیده می شود. رحم، لوله های رحمی و تخمدان ها دیده می شوند. توسط تزریق ماده حاجب به داخل رحم از باز بودن لوله های فالوپ مطمئن می شویم. در صورت وجود کیست های تخمدانی، اندومتریوز و فیبروم های رحم همزمان با انجام لاپاراسکوپی تشخیصی اقدامات جراحی برای درمان این ضایعات نیز انجام می شود. لاپاراسکوپی بهترین روش برای تشخیص اندومتریوز از نوع خفیف است. این نوع از اندومتریوز می تواند منجر به ناباروری شود. ولی با روش های معمول مثل سونوگرافی واژینال قابل تشخیص نیست. به روش لاپاراسکوپی نقاط اندومتریوز کوتر می شود وتا حدودی میزان باروری افزایش می یابد.

جراحی هسیتروسکوپی برای درمان نازایی

در جراحی هیستروسکوپی حفره داخل رحم توسط دوربین اندوسکوپی دیده می شود. پاتولوژی های داخل رحم نظیر فیبروم، پولیپ های بزرگ و سپتوم های رحمی توسط ابزارهای داخل رحم قابل اصلاح هستند. گاهی قبل از انجام ای وی اف برای افزایش لانه گزینی جنین هیستروسکوپی انجام می شود.در افرادی که به دلیل سابقه عفونت های لگنی یا کورتاژهای خشن دچار چسبندگی های رحمی شدید می شوند از سلولهای بنیادی به همراه هیستروسکوپی برای درمان استفاده می شود.

روش درمانی ای وی اف

در این روش ابتدا داروهای تزریقی برای افزایش تولید فولیکول های تخمدان به خانم تجویز می شود. سپس با انجام سونوگرافی های واژینال روند رشد فولیکول های تخمدانی بررسی می شود. وقتی رشد فولیکول ها به اندازه مناسب رسید امپول ازادسازی تخمک تزریق می شود. بیمار به اتاق عمل برده می شود، توسط سونوگرافی واژینال و گاید سونوگرافی تحت بیهوشی ، فولیکول ها تخلیه شده و به جنین شناسی تحویل داده می شود. در ازمایشگاه تخمک ها جدا شده و پس از اماده سازی های ویژه با اسپرم لقاح داده می شود. پس از دو یا سه روز در ازمایشگاه جنین شناسی ، جنین تشکیل می شود. معمولا جنین ها در مرحله پرسلولی به داخل رحم انتقال داده می شود. در طی سیکل های ای وی اف از داروهای هورمونی جهت افزایش لانه گزینی اندومتر و افزایش باروری استفاده می شود.

روش ای وی اف انقلابی در درمان بیماران دچار نازایی و عقیمی کامل به وجود اورده است. در مردان ازواسپرمی با استفاده از جنین اهدایی و یا اسپرم اهدایی امکان باروری فراهم شده است. در زنان دچار نارسایی کامل تخمدان که هیچ فولیکول تخمدانی وجود ندارد، استفاده از تخمک اهدایی و لقاح با اسپرم همسر بیمار و سپس انتقال جنین تشکیل  شده به داخل رحم گیرنده با درصد بالایی از باوری همراه است. در بیمارانی که به صورت ذاتی فاقد رحم هستند و یا در اثر جراحی رحم به صورت کامل اسیب دیده است، استفاده از روش رحم جایگزین توصیه می شود. در این روش جنین از لحاظ ژنتیکی متعلق به پدر و مادر اصلی است. ولی در رحم شخص دیگری رشد می یابد.

درمان  ناباروری و نازایی با اهدای تخمک

در برخی موارد، علل نازایی با دارو یا درمان های پیشرفته نازایی قابل درمان نیست. برخی از زنان علی رغم داشتن اندام های تناسلی سالم به دلیل کهولت سن ، یائسگی زودرس و … به دلیل کمبود تخمک قادر به تولید مثل نیستند ، در این روش تنها راه باروری دریافت تخمک از یک فرد داوطلب است.

تخمک در آزمایشگاه توسط اسپرم همسر گیرنده بارور می شود و جنین حاصل در رحم یک زن نابارور قرار می گیرد.

شرایط اهدای تخمک

سن گیرنده تخمک باید ۴۵ سال باشد. فرد باید پس از مشاوره پزشکی و اطلاع از خطرات باروری در سنین بالاتر باردار شود. زوجینی که تحت اهدا تخمک قرار می گیرند باید تمام جنبه های این کار مانند بهداشت روانی ، ارث و قانون و سایر موارد را در نظر بگیرند و سپس درمان خود را آغاز کنند.

آزمایشات اولیه باید قبل از درمان انجام شود.

اهدا کننده تخمک حتماً قبلاً بچه دار شده باشد و باید بین ۲۱ تا ۳۴ سال داشته باشد. گیرنده و اهدا کننده تخمک باید دارای ویژگی های جسمی مشابه مانند رنگ پوست ، رنگ چشم ، رنگ مو و ساختار بدن باشد.

بیشتر بدانید : درمان نازایی زنان و مردان متخصص زنان و زایمان اصفهان

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |دلایل ناباروری در زنان و مردان

روش های تشخیص نازایی و ناباروری

  1. انجام تست های هورمونی تخمدان و هیپوفیز و تست ذخیره تخمک
  2. تست انالیز اسپرم
  3. انجام عکس رنگی از رحم و لوله های فالوپ برای بررسی باز بودن لوله های رحمی
  4. انالیز اسپرم برای بررسی ناباروری با مشکلات مردانه
  5. لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

 

بررسی  عوارض درمانهای نازایی

استفاده از روش های کمک باروری برای درمان نازایی با درصد موفقیت بالایی همراه است. در بیشتر موارد زوجین مانند گذشته دغدغه فرزنداوری را ندارند. هر چه روش درمان ناباروری و نازایی ساده تر باشد عوارض درمان کمتر خواهد بود. به عنوان مثال استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری و ای یو ای از عوارض بسیار کمی برخوردار است.

در موارد استفاده از روش ای وی اف عوارضی مانند سندرم هایپراستیمولیشن، پیچ خوردن تخمدان، ابسه و عفونت های لگنی ممکن است اتفاق بیفتد. به طور کلی عمل ای وی اف با عوارض بسیار کمی همراه است. در صورت بروز عوارض کنترل مناسبی انجام خواهد گرفت و احتمال اسیب جدی بیمار بسیار کم خواهد بود.

 

 

درمان ناباروری توسط دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید