درمان دارویی و خانگی ترشحات واژن

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان دارویی و خانگی ترشحات واژن

بهترین درمان خانگی برای ترشحات واژن چیست ؟

درمان ترشحات واژن  | ترشحات واژن یا لکوره ، مایعاتی هستند که از غدد واژن یا دهانه رحم ترشح می شوند. این مایعات با تمیز کردن دستگاه تناسلی اجازه نمی دهد باکتریها وارد رحم شوند و عفونت ایجاد کنند. این ترشحات، ترشحات طبیعی واژن هستند. اما همه ترشحات واژن طبیعی نیستند و می توانند نشانه ی نوعی عفونت واژینالی باشند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان خانگی برای ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن

قبل از اینکه به درمان خانگی ترشحات چرکی واژن بپردازیم، باید با انواع و خصوصیات ترشحات واژن آشنا شوید. ترشحات واژن به شکل های زیر دیده می شود:

• ترشحات طبیعی واژن: این ترشحات بدون رنگ و آبکی و یا سفید یا زرد رنگ بوده و بدون بو، بدون سوزش و خارش هستند. روی لباس زیر لکه سفید یا زرد ایجاد می کنند. این ترشحات موقع تخمک گذاری تخم مرغی و چند روز بعد از قاعدگی، چسبناک هستند.

• ترشحات سفید: این ترشحات با سوزش، خارش، التهاب و درد همراه بوده و پنیری شکل اند. ترشحات سفید همراه با این علائم، نشانه عفونت قارچی واژن یا همان عفونت مخمری هستند.

• ترشحات زرد واژن: این ترشحات به رنگ زرد مایل به سبز و بد بو شبیه بوی ماهی هستند. ترشحات زرد رنگ از علائم عفونت باکتریایی یا عفونت های مقاربتی به شمار می روند.

• ترشحات سبز واژن: ترشحات سبز رنگ با بوی بد ماهی نیز نشان دهنده عفونت باکتریایی یا عفونت مقاربتی هستند.

• ترشحات قهوه ای واژن: این ترشحات در قاعدگی های نامنظم بیشتر دیده می شوند. اگر این ترشحات مرتب تکرار شود ممکن است علامت سرطان رحم باشد.

• ترشحات قهوه ای روشن یا صورتی: این ترشحات می تواند نشانه اولیه بارداری و ناشی از خونریزی لانه گزینی باشد که کاملا طبیعی است. این ترشحات در زنان یائسه هم دیده می شود.

• ترشحات خاکستری واژن: این ترشحات ناشی از عفونت باکتریایی گاردنلا هستند که بوی بسیار بدی هم دارند. این ترشحات به دنبال رابطه جنسی مکرر که در آن مایع منی وارد واژن می شود و اسیدیته واژن را به هم می زنند، ایجاد می شود.

راه های درمان خانگی ترشحات واژن

روش های زیر نه تنها به درمان انواع ترشحات واژن و کاهش علائم دیگر واژینیت کمک می کنند، بلکه در پیشگیری از آن نیز موثر هستند:

  1. پوشیدن لباس زیر نخی گشاد و تعویض روزانه آن
  2.  مصرف روزانه ۸ لیوان آب
  3.  عدم استفاده از محصولات شیمیایی برای شستشوی واژن
  4.  کاهش مصرف نوشیدنی های کافئینی
  5.  نخوردن آرد سفید و شکر
  6.  نخوردن غذاهای کنسرو شده، تند یا سرخ کرده

همچنین خواب و استراحت به اندازه ی کافی، کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی با خوردن روزانه مرکبات می تواند به درمان عفونت واژن کمک کند.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان ترشحات واژن

درمان دارویی ترشح واژن

در صورتی که با درمان های گیاهی و خانگی عفونت واژن، ترشحات واژینالی برطرف نشدند به درمان دارویی نیاز خواهید داشت. در مواردی مثل عفونت های باکتریایی، عفونت های منتقل شده از راه جنسی، لکه بینی های قهوه ای واژن حتما باید به پزشک مراجعه کرد. اغلب این ترشحات باید تحت نظر پزشک و با مصرف دارو کنترل شوند.

عفونت های قارچی که بیش از ۴ بار در سال عود می کنند نیز به عنوان عفونت های مکرر قارچی شناخته می شوند که باید توسط پزشک علت آن تشخیص داده شده و درمان شود. ترشحات واژن در طول بارداری نیز رخ می دهد. حتما برای هر نوع ترشحاتی باید به پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان مراجعه کنید و خودسرانه به دنبال درمانهای خانگی نباشید.

 

با ما همراه شوید با دیگر مطالب خواندنی و آموزنده از سایت دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید