راهکار های کاهش درد پیش از زایمان

دردهای پیش از زایمان طبیعی چگونه است؟

انقباضات بسیار شدید رحم باعث بروز دردهای زیادی می‌شود. درد پیش از زایمان در نواحی و بخش‌های مختلفی از بد از جمله شکم، کمر و کشاله ران به وجود می‌آید. بعضی از زنان پیش از زایمان طبیعی درد در ران‌ها و پهلو را هم تجربه می‌کنند.

کش‌آمدن واژن و کانال تولد در طول زایمان هم می‌تواند دردهای شدیدی به وجود بیاورد. بسیاری از زنان فشار شدیدی روی مثانه و روده‌هایشان احساس می‌کنند.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و پیشنهادی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | روشهای کاهش درد زایمان طبیعی

چطور درد زایمان طبیعی را کم کنیم ؟

برای کاهش درد در زایمان طبیعی می‌توانید از روش‌ها و راه‌کارهای مختلفی کمک بگیرید. چه روش‌هایی؟

 1. فعال‌ماندن
 2. تمرینات تنفسی
 3. ماساژ
 4. وسیله TENS
 5. زایمان طبیعی در آب
 6. کمک‌گرفتن از پشتیبان
 7. ریلکسیشن
 8. هیپنوتیزم
 9. رایحه‌درمانی
 10. طب سوزنی
 11. تزریق آب استریل
 12. فعال‌ماندن

حرکت و فعال‌ماندن یکی از بهترین راه‌ها برای کم‌کردن از درد زایمان طبیعی است. تحرک و تکان‌خوردن لگن به کم‌شدن دردهای انقباضی رحم کمک می‌کند. حالت عمودی‌دادن به بدن هم می‌تواند از راه جاذبه به خروج بچه کمک کند.

تمرینات تنفسی

شاید فکر کنید که این توصیه و راه‌کار آنچنان مهم و جدی نیست اما اشتباه نکنید چون اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد. تکنیک‌های کشیدن نفس عمیق هم به تمرکز مغز روی رهایی از درد کمک می‌کند و هم راهی است برای خلاص‌شدن ماهیچه‌ها از درد فراوان.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | . آشنایی با ویژگی های درد پیش از زایمانماساژ

ماساژدادن زن بارداری که در شرف زایمان طبیعی است هم راهی برای کاهش دردها خواهد بود. استفاده از کیسه حرارتی آب گرم هم به ترشح مواد مسکن طبیعی بدن مانند اندورفین (endorphins) کمک می‌کند.

وسیله TENS

یکی دیگر از روش‌ها برای رهایی از دردهای زایمان طبیعی، استفاده از وسیله TENS یا تحریک الکتریکی عصب از راه پوست است. از این وسیله در ابتدای زایمان استفاده می‌شود و مانع از رفتن سیگنال‌های درد به سمت مغز می‌شود.

زایمان طبیعی در آب

بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز زایمان به افراد اجازه می‌دهند که در مراحل نخست زایمان دوش بگیرند یا حمام کنند. حمام آب گرم به کاهش انقباضات و درد کمر کمک شایانی می‌کند. دوش‌گرفتن یا حمام با آب گرم، پیش از زایمان با زایمان در آب متفاوت است. مورد دوم نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و متخصصانی دارد که این کار را به‌خوبی می‌دانند.

کمک‌گرفتن از پشتیبان

حضور فردی حمایت‌گر مانند همسر، مادر، خواهر یا یک دوست می‌تواند به تسهیل زایمان طبیعی کمک کند. اگر این همراهان با شیوه‌های ماساژدهی درست و مواردی از این دست هم آشنا باشند، به راحت‌ترگذشتن زایمان کمک می‌کنند.

ریلکسیشن

تکنیک‌های متنوعی برای ریلکسیشن یا همان آرام‌سازی وجود دارد. در بعضی از آنها از موسیقی هم کمک گرفته می‌شود. این روش‌ها با تسکین دردها موجب زایمان راحت‌تر می‌شوند.

هیپنوتیزم

توصیه‌هایی درباره استفاده از روش‌های هیپنوتیزم برای کاهش دردهای زایمان طبیعی وجود دارد اما شواهد علمی کافی، آنها را اثبات نکرده است. در واقع، شاید این روش هم بتواند به کاهش استرس و اضطراب و البته درد زایمان کمک کند. با این حال، نیاز به اثبات علمی بیشتر وجود دارد.

رایحه‌درمانی

استفاده از رایحه‌های طبیعی خوشایند یا ماساژ بدن با روغن‌های معطر هم راهی برای کم‌کردن از دردهای زایمان است. تمام بیمارستان‌ها از این روش استفاده نمی‌کنند یا اجازه انجامش را نمی‌دهند. ضمن اینکه شواهد کافی برای اثبات کارایی این روش هم وجود ندارد.

طب سوزنی

امکان دارد که طب سوزنی هم راهی برای کاهش دردهای زایمان طبیعی باشد. هنوز از عوارض انجام آن خبری نیست. اگر عزمتان را برای انجام چنین روشی جزم کرده‌اید، حتما باید به فردی متخصص و حرفه‌ای مراجعه کنید و پیش از عملی‌کردن آن، درباره‌اش خوب تحقیق کنید.

تزریق آب استریل

برای کم‌کردن از دردهای کمر پیش از زایمان، پزشکان آب استریل را زیر پوست این ناحیه از بدن تزریق می‌کنند. این روش از سوی تمام پزشکان و بیمارستان‌ها توصیه نمی‌شود اما گاهی اثربخشی مثبت دارد.

وسایل فیزیوتراپی و تسهیل بارداری

استفاده از تمرینات و روش‌های فیزیوتراپی در دوران بارداری می‌تواند به کاهش فشار و تنش موجود در بدن کمک کند. ضمن اینکه بدن مادر را قوی‌تر می‌کند و باعث می‌شود که آمادگی جسمانی بیشتری داشته باشد.

زمانی که مادر دارای آمادگی جسمی مناسبی است، اعتمادب به نفس بیشتری هم پیدا می‌کند و راحت‌تر وارد چالش زایمان طبیعی می‌شود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | زایمان طبیعی بدون درد .

زایمان با تنفس گازهای مخصوص

از اکسید نیتروژن هم برای کاهش و تسکین دردهای زایمان طبیعی استفاده می‌شود. استنشاق این گاز می‌تواند حس درد و اضطراب موجود در بدن را کم کند. ترکیب اکسید نیتروژن با افزایش موادی مانند اندورفین (endorphins)، دوپامین (dopamine) و مواد افیونی‌مانند در بدن باعث راحت‌ترشدن آن می‌شود و از ترشح کورتیزول (cortisol) هم جلوگیری می‌کند.

در واقع، با ترشح هورمون‌ها و مواد شادی‌بخش در بدن از فشار، اضطراب و استرس زایمان می‌کاهد. استفاده از این گاز با عوارضی مانند سرخوشی، سردرد یا خستگی هم همراه است.

زایمان طبیعی ایستاده

با استفاده از عمودی‌کردن بدن در طول زایمان طبیعی، اثر جاذبه روی جسم به خروج راحت‌تر بچه از رحم کمک می‌کند. قرارگرفتن باسن بالاتر از زانوها راهی برای تسهیل زایمان است. روش‌ها و موقعیت‌های متنوعی وجود دارند که به واسطه آنها، بدن در حالت عمودی قرار می‌گیرد و خروج بچه از واژن ساده‌تر می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید