درد تخمدان و نکاتی که نباید نادیده گرفت !

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درد تخمدان و نکاتی که نباید نادیده گرفت !

 درد تخمدان ؛ حسی که باید آن را جدی گرفت !

یکی از احساسات ناخوشانید پرتکرار بانوان که هر از چند گاهی به آن دچار می‌شوند، درد تخمدان است. این درد گاهی برای چرخه قاعدگی است و گاهی دیگر، علل دیگری دارد که باید حتما برای درمان آن اقدام کرد. به هر حال این غدد بسیار مهم هستند و نقش اساسی در تولید مثل و سلامت اندام‌های زنانه دارد.

تخمدان‌ها وظیفه تولید تخمک را دارند. برای همین هر دردی را در این ناحیه احساس کردید باید هر چه زودتر برای درمان به دکتر زنان مراجعه کنید. اما واقعا دلیل این مشکل چیست و درمان آن چیست؟


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | فاکتورها و عوامل مساعد کننده ابتلا به عفونت رحم و درد پا

درد تخمدان برای چیست؟

تخمدان‌ها، دو غده کوچک هستند که هر کدام در دو طرف لگن قرار گرفته اند. تخمدان ها یکی از مهم ترین اعضای بدن خانم ها هستند که در امور مهم زنانه ای مثل چرخه قاعدگی، ایجاد ویژگی های جنسی و تولید مثل تاثیرگذار هستند. همانطور که اشاره کردیم، درد تخمدان ممکن است به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. البته در شرایطی دیگر مثل بارداری که بیماری هم نیست، معمولا در ناحیه تخمدان درد احساس می شود.

در ادامه تمام دلایلی که منجر به درد تخمدان می‌شوند را به شما معرفی خواهیم کرد.

درد تخمدان در بارداری

درد تخمدان اوایل بارداری یا در حین بارداری احتمالا به دلیل حاملگی خارج از رحم است؛ مخصوصا اگر درد شدید باشد. همچنین ممکن است در شانه خود احساس درد کنید یا احساس سبکی سر داشته باشید.

بارداری تغییرات بسیار زیادی را با خود همراه می‌آورد. تغییری که در ناحیه تخمدان ایجاد می‌کند معمولا با درد همراه است. هرچند لازم است بدانید که شدت درد تخمدان در بارداری در افراد مختلف متفاوت است. گاهی درد تخمدان امکان دارد که نشآن‌های از تغییر هورمون‌هایی باشد که در اوایل بارداری بیشتر ترشح می‎شوند.

درد تخمدان چپ و راست در بارداری

یکی از دردهایی که خانم‌ها در اوایل دوره بارداری تجربه می‌کنند، درد تخمدان چپ یا راست لگن است. این درد به دلیل تغییرات هورمونی و فشار بر رحم است. درد در تخمدان چپ و راست تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اگر درد تخمدان شما در سمت چپ است، به این معنی است که احتمالاً در این ماه از آن طرف تخمک‌گذاری می‌کنید و بالعکس.

درد تخمدان قبل از پریود

یکی از شایع‌ترین دلایلی که درد تخمدان در بانوان رخ می‌دهد، پریود و مخصوصا قبل از شروع آن است. ترشحات هورمونی، افزایش اندازه تخمک و در نهایت پاره شدن دیواره تخمدان، سندرم پیش از قاعدگی یا PMS را به وجود می آورد که نتیجه آن، درد فیزیکی در اندارم های مختلف و فشار عصبی است.

درد تخمدان در یائسگی

درد تخمدان در یائسگی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. وجود آندومتریوز، کیست تخمدان، سرطان تخمدان و چسبندگی رحم از جمله دلایل درد تخمدان در یائسگی هستند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | کیست کورپوس لوتئوم چیست ؟.

کیست تخمدان

کیست تخمدان یکی از شایع‌ترین دلایل درد تخمدان است و در واقع کیسه ای پر از مایع است که روی تخمدان رشد می‌کند. این بیماری شایع در میان بانوان است که گاهی تا زمانی که بزرگ نشده یا پاره نشود، اصلا خودش را نشان هم نمی دهد اما درد تخمدام یکی از نشانه‌های مهم و رایج آن است.

این بیماری علائم دیگری همچون:

 1. درد (درد لگن، درد مبهم در ناحیه کمر و ران، درد لگن در حین پریود و درد در حین رابطه جنسی)
 2. احساس فشار و پر بودن در شکم
 3. خونریزی غیر معمول واژینال
 4. حساسیت سینه
 5. فشار بر مثانه و تکرر ادرار
 6. مشکل در تخلیه کامل مثانه یا روده

از سوی دیگر پارگی کیست می‌تواند باعث خونریزی شدید شود. در صورت مشاهده علائم زیر هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی و شدید شکم
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • پوست سرد یا لطیف
 • تنفس سریع و پی در پی
 • سبکی سر

درد تخمدان به دلیل تخمک گذاری

درد تخمک گذاری (Mittelschmerz) فرآیندی است که در آن تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و در روز چهاردهم متوسط چرخه قاعدگی یا حدود آن اتفاق می‌افتد. برخی از زنان در زمان تخمک گذاری چیزی احساس نمی‌کنند، اما بعضی دیگر، برای چند دقیقه یا چند ساعت در زمان تخمک گذاری احساس ناراحتی شدید می‌کنند.

درد تخمدان به دلیل تخمک گذاری می‌تواند در یک یا هر دو طرف بدن رخ دهد و گاهی اوقات با حالت تهوع، خونریزی یا افزایش ترشحات واژن همراه می‌شود. بعضی از پزشکان در این زمینه فکر می‌کنند که بزرگ شدن تخمک در تخمدان درست قبل از تخمک گذاری باعث درد می‌شود. اگر بیماری هایی مثل آندومتریوز یا عفونت های مقاربتی (STI) ندارید، درد تخمک گذاری مسئله نگران کننده‌ای نیست .

علائم درد تخمدان به دلیل تخمک گذاری به این صورت است که در زمان تخمک گذاری معمولاً در یک طرف لگن خود احساس ناراحتی می‌کنید. این درد مربوط به تخمدانی است که تخمک را آزاد می‌کند. درد تخمک گذاری اغلب خفیف است ولی گاهی اوقات، دردی شدید و ناگهانی را احساس خواهید کرد. برخی در طول تخمک گذاری دچار خونریزی یا ترشح می شوند و برخی دیگر ممکن است حالت تهوع همراه با درد داشته باشند.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | پیچ خوردگی تخمدان چطور اتفاق می افتد ؟

پیچ خوردگی تخمدان

تخمدان توسط یک رباط نازک به دیواره شکم متصل می‌شود و رگ‌های خونی و اعصاب تامین‌کننده تخمدان نیز از آن عبور می‌کنند. ممکن است آن رباط پیچ خورده یا حتی گره بخورد. پیچ خوردگی در صورت وجود کیست روی تخمدان شایع‌تر است .

اغلب، پیچ خوردگی تخمدان به دلیل وجود توده روی تخمدان اتفاق می افتد. این وضعیت می‌تواند به دلایلی مثل وجود یک کیست در تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک و تومور روی تخمدان نیز رخ بدهد. بارداری یا تحت درمآن‌های باروری بودن نیز از عوامل خطر برای پیچ خوردگی تخمدان است که به دلیل بزرگ شدن فولیکول‌های تخمدان رخ می‌دهد.

علائم پیچ خوردگی تخمدان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. درد ناگهانی و شدید لگنی
 2. حالت تهوع و استفراغ

پیچ خوردگی تخمدان یک شرایط اورژانسی است و نیاز به درمان به موقع دارد. در این شرایط سونوگرافی ترانس واژینال یا لگن می‌تواند به پزشک کمک کند تا تخمدان آسیب دیده را مشاهده کند. پیچ خوردگی تخمدان با استفاده از جراحی درمان می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید