جفت سر راهی چه مشکلاتی در پی دارد ؟


جفت سر راهی در بارداری

جفت سر راهی شرایطی است که در آن جفت در بخش پایینی رحم به نحوی قرار می گیرد که بخش یا همه قسمت دهانه رحم را می پوشاند. دهانه رحم در قسمت ابتدای رحم و بالای واژن قرار دارد. احتمال این عارضه ۱ مورد از هر ۲۰۰ بارداری می باشد.

اگر جفت سر راهی در بارداری در اوایل این دوران روی دهد معمولا مشکلی ایجاد نمی شود. اما بروز این عارضه در اواخر این دوران احتمال بروز خونریزی و سایر عوارض را به دنبال دارد. به طور معمول جفت در بخش بالای دیواره رحم رشد می کند و از دهانه رحم دور می باشد و تا زمان تولد در محل باقی می ماند.

در طول مراحل آخر وضع حمل جفت از دیواره رحم جدا می شود و در این مرحله انقباضات سبب می شود تا جفت به کانال زایمان وارد شود. در طول وضع حمل جنین از طریق دهانه رحم وارد کانال زایمان می گردد. اگر این عارضه روی دهد در آن صورت اتساع دهانه رحم برای وضع حمل سبب پارگی عروق خونی می شود که جفت را به رحم متصل ساخته است. این رویداد می تواند خونریزی شدیدی را در طول وضع حمل و زایمان به دنبال داشته باشد و جنین و مادر را در خطر قرار دهد.

 متخصص زنان اصفهان | جفت سر راهی در بارداری

 چه نشانه هایی دارد ؟

شایع ترین علامت این عارضه خونریزی بی درد از واژن در نیمه دوم بارداری است. اگر در هر زمانی از بارداری دچار خونریزی شدید فورا متخصص زنان خود خود را در جریان قرار دهید. اگر خونریزی شدید باشد احتمال بستری شدن در بیمارستان مطرح می گردد. برای تشخیص جفت سر راهی در بارداری از سونوگرافی استفاده می شود تا موقعیت جفت تعیین گردد.

در برخی موارد متخصص زنان اصفهان  ممکن است از سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص این عارضه استفاده کند. حتی اگر خونریزی واژینالی در کار نباشد انجام سونوگرافی روتین در سه ماهه دوم بارداری می تواند وجود این عارضه را نشان دهد. اگر دچار جفت سر راهی در بارداری شدید باید بدانید این عارضه در سه ماهه دوم بارداری معمولا برطرف می گردد.

درمان جفت سر راهی در بارداری بستگی به زمان بارداری، میزان وخامت خونریزی و سلامتی مادر و جنین دارد. هدف در نهایت این است که تا حد امکان روند ادامه بارداری حفظ شود. در برخی موارد برای پیشگیری از خونریزی شدید ناشی از جفت سر راهی در بارداری نیاز به انجام سزارین وجود دارد. اگر مقدار خونریزی زیاد باشد در آن صورت به تزریق خون نیاز خواهیم داشت. در این شرایط ممکن است برای تسریع بلوغ ریه جنین از داروهای کورتیکواستروئید استفاده شود. اگر خونریزی ناشی از جفت سر راهی در بارداری بسیار شدید بوده و بارداری در هفته های ۳۴ تا ۳۶ ام باشد در آن صورت ممکن است انجام سزارین توصیه شود.

متخصص زایمان اصفهان | جفت سر راهی فاکتورهای خطر و پیشگیری

علت دقیق بروز جفت سر راهی در بارداری مشخص نیست اما به نظر می رسد فاکتورهای خطر در بارداری موارد زیر باشد:

  1. مصرف سیگار
  2. استفاده از کوکائین
  3. سن بالای ۳۵ سال
  4. بارداری چند قلو
  5. سابقه جراحی در رحم

اگر در بارداری قبلی سابقه این عارضه وجود داشته باشد در آن صورت احتمال ابتلای مجدد به این عارضه ۲ تا ۳ درصد می باشد. راهکاری برای پیشگیری از بروز این عارضه در دست نیست اما با عدم مصرف سیگار و کوکائین می توانید احتمال ابتلا را کاهش دهید.

 

متخصص زایمان اصفهاندکتر نرگس علیان 

 

 صفحه اینستاگرام دکتر نرگس علیان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید