انواع جراحی هیسترکتومی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی هیسترکتومی.

هیسترکتومی چیست؟

جراحی هیسترکتومی نوعی جراحی برای برداشتن رحم زنان است. این عمل موجب پایان گرفتن قاعدگی و توانایی باردار شدن است. بسته به علت جراحی، هیسترکتومی می تواند همچنین شامل برداشتن دیگر بافت ها و اندام ها از جمله تخمدان ها یا لوله های فالوپ (لوله رحم) باشد.

دلایل انجام جراحی هیسترکتومی

 1.  فیبروم های رحمی که در واقع توده های غیر سرطانی در دیواره رحم هستند و در برخی زنان می توانند موجب درد یا خونریزی شدید قاعدگی شوند.
 2.  خونریزی شدید قاعدگی یا غیر معمول: تغییر میزان هورمون ها، عفونت، سرطان یا فیبروم ها می توانند منجر به خونریزی ادامه دار و شدید شوند. (آشنایی با علت ایجاد فیبروم)
 3.  افتادگی رحم: افتادگی رحم که در واقع لغزیدن رحم از جای معمول به درون واژن است و بیشتر در میان زنان دارای چندین زایمان طبیعی رایج است و همچنین ممکن است پس از یائسگی یا به دلیل چاقی رخ دهد.
 4. اندومتریوز:این بیماری هنگامی رخ می دهد که بافت رحم بیرون از رحم و بر روی تخمدان ها رشد می کند و می تواند موجب درد شدید و خونریزی و لکه بینی بین دو پریود شود.
 5. آدنومیوز:در بیماری آدنومیوز بافت رحم درون دیواره رحم شروع به رشد می کند و می تواند موجب ضخیم شدن دیواره رحم و درد و خونریزی شدید شود.
 6.  سرطان: سرطان رحم، سرطان تخمدان یا سرطان دهانه رحم. اگر یکی از نواحی تخمدان، رحم، آندومتر یا دهانه رحم دچار سرطان شده باشد، هیسترکتومی معمولا بهترین گزینه درمانی است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | جراحی هیسترکتومی

انواع هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی انواع متفاوتی دارد و به دلایل متعددی انجام می شود. بسته به دلیل جراحی و شرایط بیمار نوع متفاوتی از هیسترکتومی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان انتخاب خواهد شد. در ادامه به معرفی انواع هیسترکتومی می پردازیم:

 • هیسترکتومی توتال یا هیسترکتومی کامل

در هیسترکتومی توتال، کل رحم و دهانه رحم برداشته می شوند. هیسترکتومی توتال را می توان از روی شکم با ایجاد برشی در این ناحیه انجام داد. این روش جراحی نیازمند زمان بهبود طولانی تری نسبت به دیگر روش ها است و تقریبا شش هفته تا دو ماه برای بهبودی کامل نیاز هست. هیسترکتومی توتال همچنین از طریق واژن قابل انجام است که نیازمند ایجاد برش بزرگی بر روی شکم نیست. زمان بهبودی این نوع جراحی بین سه هفته تا یک ماه است.

 • هیسترکتومی ساب توتال

این نوع هیسترکتومی شامل برداشتن دو سوم بالایی رحم و باقی گذاشتن یک سوم انتهایی رحم یعنی در واقع دهانه رحم است. زنانی که همواره پاپ اسمیر آنها طبیعی و نرمال بوده است، کاندیدای این نوع جراحی هستند. گفته می شود که هیسترکتومی ساب توتال مشکلات جنسی کمتری ایجاد می کند و قابل انجام به طور شکمی یا لاپاراسکوپی است.

 • هیسترکتومی رادیکال (گسترده)

در طی هیسترکتومی رادیکال، رحم، دهانه رحم، بخش بالایی واژن و بافت های اطراف برداشته می شود. هیسترکتومی رادیکال در موارد سرطان پیشرفته مورد نیاز است.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |برداشتن رحم - لاپاراسکوپی هیسترکتومی

 • سالپنگو اوفورکتومی

این جراحی در واقع برداشتن تخمدان ها با یا بدون برداشتن لوله های فالوپ (لوله های رحم) است. این جراحی ممکن است در کنار هیسترکتومی انجام شود و ملاحظات متعددی برای انجام آن باید توسط بیمار و پزشک درنظر گرفته شود. هیسترکتومی ابدومینال یا هیسترکتومی شکمی

این نوع جراحی بهترین دید را به جراح برای مشاهده ناحیه لگن می دهد و با ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود که می تواند عمودی یا افقی باشد و زخم آن بر جای خواهد ماند. این نوع جراحی در مواردی که چسبندگی وجود دارد یا رحم بسیار بزرگ است انجام می شود.

معایب این روش، ریسک عوارض آن در مقایسه با روش های کمتر تهاجمی است. ریسک ها شامل عفونت، خونریزی، لخته شدن خون و آسیب به اعصاب و بافت ها است و مدت زمان بیشتری باید در بیمارستان بستری باشید و همچنین زمان بهبود نیز طولانی تر است.

 • هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

این روش جراحی کم تهاجمی ترین روش هیسترکتومی است که با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود. ابزار جراحی یا از طریق واژن یا از طریق ایجاد برش های کوچکی بر روی شکم وارد می شود. رحم به طور تکه تکه یا از طریق برش ها یا از طریق واژن خارج می شود.

 • هیسترکتومی واژینال

این نوع هیسترکتومی به طور کامل از طریق واژن انجام می شود و هیچ گونه برش یا زخمی بر روی شکم ایجاد نمی شود و معمولا اولین روش انتخابی برای انجام هیسترکتومی است مگر اینکه دلایل دیگری برای استفاده از روش های تهاجمی تر باشد که از جمله این دلایل می توان به چسبندگی یا بزرگ بودن رحم اشاره کرد. با این روش جراحی، زمان بهبود کوتاه تری خواهید داشت و سریع تر به فعالیت های خود بازخواهید گشت.

.جراحی هیسترکتومی | جراحی هیسترکتومی

عوارض عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی شکمی در زمانی انجام می شود که چسبندگی وجود دارد یا رحم بسیار بزرگ است. با این وجود هیسترکتومی شکمی عوارض بیشتری نسبت به روش هیسترکتومی واژینال یا هیسترکتومی لاپاراسکوپیک دارد که از جمله این عوارض می توان به عفونت، خونریزی، لخته شدن خون، و آسیب به بافت ها و اعصاب اشاره کرد. هیسترکتومی شکمی معمولا نیازمند به زمان بستری بیشتری در بیمارستان است و زمان بهبود طولانی تری به نسبت هیسترکتومی واژینال یا هیسترکتومی لاپاراسکوپیک نیاز دارد.

در مقایسه با هیسترکتومی شکمی، جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپیک درد کمتر، خطر ابتلا به عفونت کمتر و مدت لازم برای بستری در بیمارستان کمتری دارد. می توانید به فعالیت های روزمره تان سریع تر بازگردید. از جمله عوارض هیسترکتومی لاپاراسکوپیک می توان به طولانی تر بودن مدت جراحی به نسبت هیسترکتومی شکمی یا هیسترکتومی واژینال اشاره کرد. هچنین احتمال آسیب به مجاری ادراری و دیگر اندام ها در این جراحی وجود دارد.

هیسترکتومی واژینال به نسبت هیسترکتومی شکمی یا هیسترکتومی لاپاراسکوپیک عوارض کمتری دارد. زمان بهبودی به نسبت روش هیسترکتومی شکمی کمتر است و اولین گزینه انتخابی برای انجام هیسترکتومی است.

 

مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید