دانستنی های جراحی برداشتن رحم

متخصص زنان و زایمان اصفهان |دانستنی های جراحی برداشتن رحم.

روش های مختلف جراحی برداشتن رحم

بسته به میزان تجربه جراح، دلیل انجام عمل برداشتن رحم و شرایط عمومی جسمانی بیمار، ممکن است پزشک متخصص زنان روش های مختلفی برای برداشتن رحم استفاده کند. روش برداشتن رحم تا حد زیادی روی روند بهبودی و تکمیل دوران نقاهت بیمار تأثیر گذار است. به طور کلی دو روش برای جراحی برداشتن رحم یا هیسترکتومی وجود دارد: جراحی سنتی یا جراحی باز، و جراحی با استفاده از تکنیک های کمتر تهاجمی مانند لاپاروسکوپی.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | دانستنی های جراحی برداشتن رحم

هیسترکتومی با استفاده از جراحی باز

هیسترکتومی باز از طریق ایجاد شکاف روی شکم انجام می شود. تکنیک جراحی باز برای برداشتن رحم بسیار شایع است . و بیش از نیمی از کل موارد بیماری های بیخطر از طریق جراحی باز هیسترکتومی درمان می شوند. برای انجام جراحی باز برداشتن رحم ، جراح یک شکاف پنج الی هفت اینچی در قاعده شکم ایجاد می کند. و سپس رحم را از طریق این شکاف ها خارج می کند. پس از جراحی شکمی برداشتن رحم، فرد معمولاً دو الی سه روز در بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد. پس از جراحی نیز ، جای اسکار یا زخم برای همیشه روی شکم بیمار باقی می ماند.

هیسترکتومی با استفاده از روش های کمتر تهاجمی (MIP)

در مواردی که شرایط عمومی بیمار امکان انجام جراحی باز برداشتن رحم را فراهم نکند و یا نیازی به جراحی باز نباشد، ترجیح پزشکان استفاده از روش های کمتر تهاجمی است که عموماً عوارض کمتری به همراه دارند. این روش ها عبارتند از :

  • هیسترکتومی واژینال

در این روش، جراح شکافی در واژن ایجاد می کند و از طریق این شکاف رحم را خارج می کند. شکاف ایجاد شده پس از جراحی بخیه زده می شود و هیچ جای زخمی روی بدن بیمار باقی نمی گذارد. هیسترکتومی واژینال عوارض کمتری نسبت به روش تهاجمی و حتی روش های لاپاروسکوپی به همراه دارد و در منابع به عنوان بهترین و کم عارضه ترین روش هیسترکتومی به آن اشاره شده است.

  • بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان |انجام لاپاروسکوپی در مطب

  • هیسترکتومی یا برداشتن رحم با لاپاروسکوپی

این جراحی با استفاده از لاپاروسکوپی انجام می شود که در آن با استفاده از یک لوله و یک دوربین چراغ دارد، ابزارهای جراحی از طریق سوراخ های کوچک ایجاد شده در شکم وارد بدن شده و رحم خارج می شود.

  • هیسترکتومی واژینال با کمک لاپاروسکوپی

در این روش ، ابزارهای لاپاروسکوپی از طریق شکم وارد بدن بیمار می شود و جراح با استفاده از شکافی که در ناحیه واژینال ایجاد می کند، اقدام به برداشتن رحم می کند.

  • هیسترکتومی با لاپاروسکوپی و کمک ربات

این روش شباهت زیادی با هیسترکتومی لاپاروسکوپیک دارد با این تفاوت که جراح با استفاده از یک ربات پیشرفته ابزار لاپاروسکوپی را در بدن بیمار کنترل می کند و جراحی را انجام می دهد.

 

متخصص زنان اصفهاندکتر نرگس علیان

مطالب پیشنهادی خواندنی :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید