عارضه تیروئید در بارداری

متخصص زنان اصفهان | بیماری های تیروئید در بارداری

بیماری های تیروئید در بارداری

ارزیابی و درمان خانم های مبتلا به تیروئید در بارداری همانند خانم های غیر باردار و مردان می باشد اما ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد . به طور کلی تشخیص بیماری های تیروئید در بارداری مستلزم درک تغییرات زمینه ای در فیزیولوژی غده تیروئید و عملکرد آن در دوران بارداری می باشد. در دوران بارداری بدن برای تامین نیازهای متابولیکی تغییراتی را در فیزیولوژی غده تیروئید ایجاد می کند که نتایج آن تغییر در جواب آزمایشات مربوط به عملکرد تیروئید می باشد.

میزان نرمال هورمون (TSH) عبارت است از :

 1. سه ماهه اول – ۰.۱ تا ۲.۵
 2. چهار ماهگی تا شش ماهگی  – ۰.۲ تا ۳.۰
 3. سه ماهه سوم – ۰.۳ تا ۳.۰

در توضیح عملکرد غده تیروئید باید توجه داشت تیروئید غده ای پروانه ای شکل می باشد که در گردن واقع شده و هورمون های ضروری را تولید می کند. این غده دو هورمون اصلی به نام تیروکسین T4 و تیریودوتیرونین T3 را تولید می کند که بر عملکرد سلول ها در بدن تاثیر می گذارد. این هورمون ها بدن را در استفاده از چربی ها و کربوهیدرات ها یاری می دهد و به کنترل دمای بدن، ضربان قلب و تنظیم تولید پروتئین کمک می کند.

مقدار این دو هورمون تحت کنترل هیپوفیز و هیپوتالاموس قرار دارد. هیپوتالاموس غده هیپوفیز را تحریک به تولید هورمونی به نام محرک تیروئید می کند که ما آن را به نام TSHمی شناسیم.

متخصص زایمان اصفهان 

متخصص زایمان اصفهان | عارضه تیروئید در بارداری

پرکاری تیروئید که در آن مقدار tsh کاهش یافته، مقدار T4 و T3 افزایش می یابد به ندرت در بارداری روی می دهد. اگر در صورت وقوع پرکاری تیروئید، درمان به درستی صورت نپذیرد احتمال بروز برخی مشکلات وجود خواهد داشت. از عوارض پرکاری تیروئید در بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرکاری تیروئید در بارداری ناشی از هورمون گنادوتروپین جفتی انسان عمدتا نیازی به درمان ندارد. انتخاب های درمانی در بارداری محدود می باشد زیرا احتمال آسیب به جنین وجود خواهد داشت. در این دوران با مصرف برخی داروها تلاش بر این خواهد بود که مقدار اضافی T4 در سرم خونی مادر کاهش یابد.

در کم کاری تیروئید مقدار TSH افزایش یافته و مقدار T4 آزاد کاهش می یابد. عوارض کم کاری تیروئید در بارداری با افزایش هفته های بارداری عبارت است از:

 1. پره اکلامپسی یا افزایش فشار خون دوران بارداری
 2. جدا شدن زودرس جفت از دیواره رحم
 3. زایمان زودرس (زایمان قبل از هفته ۳۲ بارداری)
 4. وزن اندک نوزاد به هنگام تولد
 5. افزایش احتمال انجام سزارین
 6. خونریزی بعد از زایمان
 7. احتمال بروز اختلالات شناختی و نوروفیزیولوژیکال
 8. افزیش احتمال مرده زایی

 

متخصص زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان بیشتر مطالعه کنید : 

 

ارتباط با پزشک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید