ترشحات سفید واژن نشانه چیست ؟ – قسمت اول

متخصص زنان و زایمان اصفهان | ترشحات سفید واژن نشانه چیست ؟ - قسمت اول

ترشحات سفید واژن نشانه چه بیماریهایی هستند؟

ترشحات سفید واژن  | ترشحات واژن رخدادی معمول و نرمال در دستگاه تناسلی زنان است. با این وجود، برخی انواع ترشحات واژن خطرناک و نشان دهنده بیماری هایی مانند عفونت یا اختلالات دیگری هستند. ترشحات غیر طبیعی و غیر معمول ممکن است سبز یا زرد باشند یا بوی بدی بدهند. ترشحات سفید غلیظ شایع ترین نوع ترشحات هستند و معمولا طبیعی می باشند ولی ممکن است در برخی حالات اگر همراه با علائم دیگر باشند، ممکن است نشان دهنده مشکلاتی باشند.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان دارویی و خانگی ترشحات واژن

علل ترشحات سفید واژن چیست؟

دلایل شایع ترشحات زیاد عبارتند از:

 •  تخمک گذاری

در زمان تخمک گذاری، رحم شما ترشحاتی تولید می کند که از نظر بافت و رنگ مانند سفیدۀ تخم مرغ است و به لقاح کمک می کند. به عبارت دیگر، این ترشحات نشانۀ این است که هم اکنون از هر زمان دیگر بارورتر هستید. در این هنگام، سطح هورمون استروژن در بدن شما بالاست و همین موضوع باعث ترشحات بیش از حد معمول واژن می شود. اگر ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از اولین روز شروع پریود خود، ترشحاتی به رنگ کرم روشن یا شیری مشاهده کردید، نشانۀ تخمک گذاری شماست و جای هیچگونه نگرانی نیست.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | 
استفاده از بیبی چک

 •  بارداری

کاملاً طبیعی است که خانم ها در اوایل دوران بارداری خود ترشحات زیاد واژن به رنگ سفید یا شیری داشته باشند. این موضوع به این دلیل است که واژن خود را برای بارداری آماده می کند، دیواره های آن ضخیم می شود، و غشاءِ مخاط هم فعال تر می شود.

در سه ماه اول بارداری این ترشحات معمولاً با لکه بینی و درد شکم (به علت لقاح) همراه هستند و در این زمان واژن مخاط بیشتری تولید می کند تا دهانه رحم را بسته، مرطوب، تمیز و سالم نگه دارد. در سه ماه دوم بارداری، ترشحات به تدریج غلیظ تر و کرمی تر می شوند. به این تغییرات توجه کنید و در صورتی که متوجه تفاوتی در بو یا رنگ این ترشحات شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 •  استرس

در صورتی که تحت استرس روحی یا احساسی باشید، می بینید که مقدار ترشحات سفید رنگ واژن شما بیشتر از همیشه است. اگر چه به طور دقیق علت این افزایش ترشحات مشخص نیست، پژوهشگران معتقدند که این موضوع به عدم تعادل هورمون ها، که تأثیر مستقیم بر تولید ترشحات واژن دارد، مربوط است. همچنین میان عدم تعادل هورمون ها و سیستم ایمنی، ارتباطی وجود دارد.

اگر اختلالی در تعادل باکتری های واژن شما اتفاق بیفتد، ممکن است چرخۀ قاعدگی شما را مختل کند و باعث ترشحات بیش از اندازه شود. این اتفاق به خودی خود بی ضرر است، اما شما باید به دنبال چاره ای باشید که استرس خود را کم کنید و از مشکلات احتمالی که برای سلامت شما دارد، جلوگیری کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | دانستنی های یائسگی زودرس

 • یائسگی

زمانی که خانم ها به دوران یائسگی خود نزدیک می شوند، ممکن است این دوران برای آنها بسیار سخت و ناراحت کننده باشد. جدا از علائم دیگر، برخی از آنها ترشحات غیر معمول و نامنظمی را تجربه می کنند که دلیل آن تغییر سطح هورمون ها است. این ترشحات معمولاً سفید و غلیظ اما کم هستند و تا زمانی که رنگ و بوی آن تغییر نکند نباید نگران بود.

 • چرخۀ قاعدگی

حتی اگر قبل و بعد از عادت ماهیانۀ خود دچار ترشحاتی شوید که نسبت به حالت عادی کرمی تر یا شیری تر هستند، می توانید آن را بخشی از چرخۀ قاعدگی خود بدانید. نگران نباشید و به طور منظم چرخۀ قاعدگی خود را بررسی کنید. طی سال ها متوجه چگونگی عملکرد بدن خود خواهید شد.

انواع ترشحات سفید غیرعادی

به خاطر داشته باشید مقاله هایی که درباره انواع ترشحات واژن منتشر شده اند، برای آگاهی شما مفید و کمک کننده هستند اما فقط پزشک می تواند به طور دقیق شما را معاینه کند و تشخیص مناسب را بدهد. از خود درمانی بر مبنای اطلاعاتی که از اینترنت دریافت کرده اید بپرهیزید.

در ادامه شایع ترین علائم هشدار دهندۀ مربوط به ترشحات غیر عادی توضیح داده شده است. اگر متوجه وجود این علائم شدید، به پزشک خود مراجعه کنید. مهم ترین علائمی که نشان می دهند ترشحات واژن شما غیر عادی است، عبارتند از:

 1.  بوی تند و نامطلوب
 2.  رنگ متمایل به سبز یا خاکستری ترشحات واژن و ظاهر چرک مانند
 3.  بافت پنیری یا کف مانند یا برفکی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان ترشحات واژن

ترشحات پنیری و برفکی

• درد واژن، ورم، خارش واژن، احساس سوزش، زخم، جوش یا قرمزی در بافت واژن به همراه ترشحات یا بدون آن
• خونریزی در زمانی غیر از پریود

علل شایع ترشحات غیر عادی واژن می تواند بسیار متفاوت باشد:

 • کاندیدیازیس یا برفک واژن (عفونت قارچی دستگاه تناسلی)

عفونت قارچی دستگاه تناسلی یکی از شایع ترین علل ترشحات غیر طبیعی واژن است. این عفونت زمانی اتفاق می افتد که قارچ کاندیدا آلبیکانس در ناحیۀ واژن بیش از اندازه رشد کند. کاندیدا درحالت عادی در واژن کاملاً سالم نیز پیدا می شود. دلایلی که باعث رشد بیش از حد کاندیدا و ایجاد عفونت شدید توسط آن می شود، عبارتند از:

 1.  استفادۀ طولانی مدت از آنتی بیوتیک (شایع ترین علت)
 2.  دیابت
 3.  استرس
 4. بارداری
 5.  قرص های ضد بارداری
 6.  عدم تعادل هورمون ها
 7. سیستم ایمنی ضعیف
 8.  کم خوابی
 9. مصرف کورتون

از هر چهار زن بالغ، سه نفر در طول زندگی خود دچار عفونت قارچی می شوند. پس نترسید، اما به خاطر داشته باشید که باید به موقع آن را درمان کنید تا از مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. متاسفانه وقتی به عفونت قارچی مبتلا می شوید، احتمال آن که در آینده باز هم به آن دچار شوید بیشتر است.

عفونت های قارچی معمولاً باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ پنیری شکل می شوند. همچنین ممکن است دچار سوزش و خارش بشوید. اگر پزشک تشخیص بدهد که علت ترشحات شما عفونت قارچی است، برایتان دارو تجویز می کند.

ادامه در مقاله های آینده 

 

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید