هر ماه چه تعداد تخمک از دست رفته داریم ؟

متخصص زنان و زایمان اصفهان | هر ماه چه تعداد تخمک از دست رفته داریم ؟

هر زن چه تعداد تخمک دارد؟ هر ماه چه تعداد تخمک از دست می دهید؟

تخمک از دست رفته | ما هرماه با هر خونریزی خود، تخمک دفع شده‌مان را مشاهده می‌کنیم اما آیا می‌دانیم که چه تعداد تخمک در بدن خود داریم؟ اگر شما هم فکر می‌کنید که تعداد تخمکی که هرماه درگیر چرخه‌ی قاعدگی می‌شود، یک یا دوتا است، کاملا در اشتباهید. در این مقاله به اختصار از این موضوع سخن خواهیم گفت. اگر شما نیز نیاز می‌بینید، درباره‌ی بدن خود اطلاعاتی را داشته باشید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | هر ماه چه تعداد تخمک از دست رفته داریم ؟ .

تخمک چیست؟

تخمک سلول جنسی در زنان است که بزرگ‌ترین سلول انسانی محسوب می‌شود. در واقع تخمک تنها سلول انسانی است که با چشم غیرمسلح قابل دیدن است. این سلول که از بدو تولد در بدن هر دختری وجود دارد، قطری حدود ۰.۱ میلی‌متر دارد. تخمک که در تخمدان‌ها تولید می‌شود، علاوه بر اینکه یکی از کروموزوم‌های لازم برای باروری است، منبع اصلی تغذیه رویان نیز می‌باشد. رویان پس از لقاح و شکل‌گیری از طریق تغذیه توسط منابع غذایی این سلول، رشد می‌کند.

تولد با تخمک و از دست دادن مکرر

برخلاف بدن مردان، بدن زنان در طول زندگی قادر به ساختن سلول جنسی خود یعنی تخمک نیست. بلکه زنان در ابتدا و هنگام تولد، تمام تخمک هایی را که می‌توانند داشته باشند در تخمدان‌های خود دارند.

با اینکه تمام زنان با تخمک متولد می‌شوند اما هیچ یک از آن‌ها از بدو تولد چرخه‌ی قاعدگی را تجربه نمی‌کند! این موضوع دلیلی دارد. دلیلی به نام هورمون گنادوتروپین! این هورمون پس از رسیدن به سن بلوغ، از هیپوتالاموس مغز ترشح می‌شود. با ترشح گنادوتروپین، غده‌ی هیپوفیز تحریک می‌شود تا هورمون محرک فولیکول یعنی FSH را ترشح کند. FSH با افزایش سطح استروژن در خون، موجب تبدیل تخمک به فولیکول و آزادسازی تخمک بارور شده می‌شود.

نقش تخمک در سیستم تولید مثل

سیستم تولید مثل در زنان به این شکل است که در هر ماه تعدادی از تخمک‌های نابالغ موجود در بدن، یعنی ۱۰ تا ۲۰ تخمک، رقابت می‌کنند تا به تخمک بالغ تبدیل شوند. در انتهای این پروسه‌ی تبدیل تخمک‌های نابالغ به تخمک بالغ که فولیکول نامیده می‌شود، یکی از فولیکول‌ها بیشتر از بقیه رشد می‌کند. فولیکول بالغ شده از تخمدان‌ آزاد شده و در لوله‌ی فالوپ شروع به حرکت می‌کند.

در نهایت نیز تخمک بارور شده وارد رحم می‌شود. در این صورت، تخمک بارور شده در پاسخ به هورمون‌های تولید مثل، درون لایه‌ی ضخیم شده‌ی رحم کاشته می‌شود و طی ماه‌های آینده به رشد خود ادامه می‌دهد. البته در بعضی از مواقع به دلایل مختلفی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک یا کمبود ذخیره تخمدان، تخمک آزاد نشود. البته در صورتی که هیچ اسپرمی در لوله‌های فالوپ زن وجود نداشته باشد، تخمک باز هم مسیر خود را به سمت رحم ادامه می‌دهد و وارد رحم می‌شود. در این صورت پس از پایان دوره‌ زن دچار خونریزی می‌شود و تخمک رها شده، با خونریزی دفع می‌شود.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان 
| تخمک از دست رفته در تخمک گذاری

این اتفاقی است که پس از بلوغ، هرماه در بدن تمام زنان رخ می‌دهد. در طول هر چرخه‌ی قاعدگی که به طور معمول ۲۸ روز طول می‌کشد، معمولا تخمک گذاری در روز وسط آن، یعنی چهاردهم اتفاق می‌افتد. البته این روز به طور دقیق یکسان نیست و می‌تواند در افراد مختلف، تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی یکی از ۱۵ تا ۲۰ تخمکی که تبدیل به فولیکول شده‌اند، در روز تخمک گذاری آزاد می‌شوند و به سمت رحم حرکت می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید