۹ علل بوی ماهی واژن

متخصص زنان و زایمان اصفهان | 9 علل بوی ماهی واژن

۹ علت بوی ماهی از واژن و درمان خانگی آن

بوی ماهی واژن | ترشحات بدبوی واژن از علل مختلفی ناشی می شوند که هر کدام درمان به خصوص خود را دارند. در این مقاله به بیان ۹ علت مهم ایجاد بوی نامطبوع واژن و درمان های شایع آنها می پردازیم و درباره درمان دارویی بوی ماهی واژن، قرص برای رفع بوی بد واژن، درمان بوی بد واژن هنگام نزدیکی و آنتی بیوتیک بوی بد واژن صحبت می کنیم.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | 9 علل بوی ماهی واژن.

علل بوی ماهی واژن

اولین سوالی که در رابطه با بوی نامطبوع واژن به ذهن می رسد، اغلب مربوط به علت ایجاد آن است. حدود ۹ علت مهم برای این موضوع وجود دارد که هر کدام درمان های به خصوص خود را دارند. در بعضی موارد با روش های خانگی می توان موضوع را حل کرد، در حالیکه در موارد دیگر نیازمند مراجعه به پزشک و مصرف دارو هستید. ۹ علت احتمالی اصلی برای بوی نامطبوع ماهی ترشحات واژن شامل موارد زیر است:

۱) واژینوز باکتریال یا عفونت های باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی یکی از شایع ترین علل ایجاد بوی ماهی در واژن است. چندین مطالعه نشان داده اند که واژینوز باکتریال ریسک زایمان زودرس، پارگی کیسه آب در حاملگی و عفونت های پس از زایمان (مثل کوریوآمنیونیت و اندومتریت) را افزایش می دهد. خانم هایی که در سنین باروری هستند، اغلب پس از شروع رابطه جنسی دچار واژینوز باکتریال می شوند؛ اما این عفونت جزء بیماری های منتقله از راه جنسی نیست. بلکه علت آن به هم خوردن تعادل باکتری های محیط واژن (اغلب باکتری های گاردنلا واژینالیس و باکتروئیدس) است.

کسانی که دچار واژینوز باکتریایی هستند، اغلب پس از رابطه جنسی متوجه بوی ماهی از واژن می شوند. علائم دیگر این بیماری شامل خارش واژن بدون التهاب و ترشحات نازک سفید یا خاکستری رنگ اطراف واژن می باشد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | ترشحات واژن.

با وجود اینکه واژینوز باکتریال تقریبا بسیار شایع است، اما لازم است تشخیص و درمان آن هر چه زودتر انجام شود؛ چراکه عدم درمان آن می تواند با ایجاد عفونت های دیگر تناسلی همراهی داشته باشد و حتی ریسک ابتلا به بیماری های جنسی را در صورت رابطه جنسی محافظت نشده در فرد افزایش دهد.  برای درمان واژینوز باکتریال، پزشک آنتی بیوتیک (اغلب مترونیدازول) تجویز می کند تا عفونت را کاملا ریشه کن سازد. در صورت وجود علائم دیگر مثل خارش کلیتوریس ممکن است داروهای موضعی هم برایتان تجویز کند.

۲) تریکومونا و دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی

دومین علت شایع بوی نامطبوع واژن بیماری های منتقله از راه جنسی مانند تریکومونا است. تریکومونا به علت باکتری های موجود در واژن به وجود نمی آید، بلکه عامل آن نوعی انگل است که هنگام رابطه جنسی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می شود. مردان و زنان دچار تریکومونا از علائم مشابهی مانند خارش ناحیه تناسلی و سوزش ادرار رنج می برند. با این حال غالبا خانم ها هستند که دچار بوی نامطبوع ماهی واژن می شوند.

درمان تریکومونا، مانند تمام بیماری های واگیردار جنسی دیگر نیازمند مراجعه به پزشک است. تنها ۳۰ درصد افرادی که ترکومونا دارند، علائم بیماری را نشان می دهند و از این رو غربالگری بیماری های جنسی در افراد با روابط محافظت نشده (بدون کاندوم) بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که علائم وجود داشته باشند شامل این موارد است: ترشحات کف آلود با رنگ زرد تا سبز و با بوی تند و نامطبوع واژن و التهاب و قرمزی. اگر تریکومونا درمان نشود ممکن است عوارض جدی مهمی هم چون بیماری التهابی لگن و زایمان زودرس را در زنان حامله به دنبال داشته باشد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | ترشحات سبز رنگ واژن و علل بروز آن .۳) بیماری التهابی لگن

علت دیگر بوی نامطبوع ماهی از ترشحات واژن می تواند مربوط به بیماری التهابی لگن باشد. بیماری التهابی لگن زمانی اتفاق می افتد که عفونت واژینال به سمت بالا پیشروی کرده و به ارگان های تناسلی مانند رحم، لوله ها و تخمدان ها برسد. بیماری التهابی لگن به طور مستقیم با نازایی و مشکلات باروری در ارتباط است؛ به طوری که ۱ بار ابتلا به آن ۱۲%، ۲ بار ۲۰% و ۳ بار یا بیشتر حدود ۴۰% ریسک ناباروری را در فرد افزایش می دهد.

هم چنین بیماری التهابی لگن با حاملگی خارج از رحم در ارتباط است و خطر ایجاد آن را ۷ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند نه تنها در هنگام نزدیکی بوی ماهی را حس می کنند، بلکه ممکن است دچار خونریزی در حین سکس و یا پس از آن شوند. باز هم اکیدا به افرادی که روابط جنسی محافظت نشده و پرخطر دارند توصیه می شود جهت مشکلات و علائم بیماری های ناحیه تناسلی به پزشک زنان مراجعه کنند.

۴) بیماری های قارچی

عفونت های قارچی واژن هم جزء دیگر علل ایجاد بوی نامطبوع واژن می باشند و اکثرا به نام کاندیدیازیس شناخته می شوند و ترشحات سفید پنیری مشخصه آن است. این عفونت در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد توسط کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.
عفونت های کاندیدیایی یا قارچی هم چنین می توانند علائم دیگری هم چون خارش، سوزش ادرار و درد هنگام نزدیکی را ایجاد کنند. درمان این مورد اغلب به وسیله داروهای ضد قارچ (آزول ها) انجام می شود که طی یک هفته علائم را بهبود می بخشد. در برخی موارد عفونت های قارچی خفیف توسط داروهای بدون نسخه هم بهبود می یابند. اما بهتر است در صورت شک به چنین عفونتی به پزشک مراجعه شود تا نوع قارچ عامل بیماری را با پاپ اسمیر تعیین نموده و درمان مناسب آن را تجویز نماید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان خانگی برای ترشحات واژن

۵) تعریق زیاد

تعریق واکنش طبیعی بدن برای خنک شدن هنگام گرمای زیاد است. تقریبا همه افراد هنگام انجام فعالیت های شدید عرق می کنند. هم چنین بعضی ها در زمان استرس و عصبانیت هم دچار تعریق می شوند. خانم هایی که در ناحیه تناسلی دچار تعریق بیش از حد می شوند، اغلب مستعد ایجاد بوی نامطبوع در آن ناحیه هستند.

راه های بسیاری برای جلوگیری از تعریق زیاد وجود دارد. برای مثال رعایت بهداشت مناسب، استفاده از لباس های زیر با پارچه نخی و غیر شیمیایی و نیز پوشش لباس های چند لایه.
در مواردی که تعریق بسیار شدید وجود داشته باشد که با روش های خانگی بهبود نیابد و بوی نامطبوع ماهی مستقیما مربوط به تعریق بیش از حد باشد، احتمال دارد مشکلی به نام “تری متیل آمینوری” وجود داشته باشد که بهتر است در این باره با پزشک مشورت گردد.

۶) رژیم غذایی می تواند با بوی واژن در ارتباط باشد.

بوی مناسب و طبیعی واژن نتیجه PH مناسب محیط واژن است. به همین علت است که عوامل خارجی مثل رژیم غذایی و حتی اسپرم مردان می تواند محیط اسیدی واژن را تغییر داده و منجر به تغییر بوی واژن شود. غذا ها میزان اسیدیته متفاوتی دارند که با فلور میکروبی واژن وارد واکنش می شوند. مواد غذایی که ممکن است منجر به بوی نامطبوع واژن شوند از این قرارند:

 •  ادویه های قوی
 •  غذاهای کبابی
 •  پیاز یا سیر
 •  بروکلی یا مارچوبه
 •  نوشیدنی هایی مانند قهوه یا الکل

از طرف دیگر مرکبات بوی واژن را بهبود می بخشند. هم چنین تحقیقات نشان داده اند رژیم غذایی گیاهی می تواند بوی واژن را مطبوع سازد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | اسپاسم عضلات واژن

۷) عدم رعایت بهداشت ناحیه واژن

در بعضی موارد بوی نامطبوع واژن ممکن است ناشی از عدم رعایت بهداشت در این ناحیه باشد. کسانی که از بوی نامطبوع واژن بدون هر گونه خارش و ترشحات غیر طبیعی واژن رنج می برند، با رعایت بهداشت احتمال دارد مشکلشان برطرف گردد. توصیه های روتین برای رعایت بهداشت ناحیه تناسلی از این قرار است:

 • شستشو از جلو به عقب در توالت
 •  ادرار کردن پس از رابطه جنسی
 •  تعویض لباس زیر حداقل روزی یک بار و در صورت تعریق زیاد بیش از یک بار
 •  استفاده از شوینده های بی رنگ و بی بو جهت شستشوی لباس های زیر
 •  شستن بخش خارجی نواحی تناسلی با مواد شوینده ملایم (مثل شامپو بچه)

بعضی افراد تصور می کنند بهترین راه برای رهایی از شر بوی نامطبوع واژن شستن ناحیه داخل واژن و معطر کردن ناحیه با انواع مواد معطر است. باید بگوییم این روش بدترین کار ممکن در این باره است؛ چراکه مواد شیمیایی و عطری و نیز شستشوی ناحیه داخل واژن با تغییر PH محیط واژن می تواند عفونت ها را گسترش داده و بوی واژن را بدتر سازد.

۸) تامپونی که مدت طولانی داخل واژن مانده است

در زمان پریود، در صورتی که تامپون برای مدت طولانی داخل واژن بماند، احتمالا بوی نامطبوعی را ایجاد می کند. توصیه می شود در این دوره تامپون یا نوار بهداشتی به طور مداوم تعویض شود. در صورت وجود خونریزی زیاد، ترجیحا از تامپون هایی که قدرت جذب بالایی دارند استفاده نکنید؛ چراکه خشکی واژن را به همراه خواهد داشت.

در صورتی که به هر دلیلی از جمله فراموشی، تامپون برای مدت طولانی باقی بماند، ممکن است شما را در معرض خطر سندرم شوک توکسیک قرار دهد. هر چند این مورد بسیار نادر است، اما میتواند خطرناک باشد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تامپون قاعدگی

در این مواقع اگر می توانید سریعا تامپون را خارج سازید و اگر نمی توانید به پزشک مراجعه کنید. هم چنین در صورت بروز ناگهانی علائمی هم چون تب بالا، اسهال، استفراغ و یا دانه های قرمز رنگ روی دست و پا، ویزیت پزشک را به تاخیر نیندازید و بالافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

۹) سیکل قاعدگی

بعضی از خانم ها در روزهای قبل از پریود تغییراتی در بوی ترشحات واژن حس می کنند که علت این موضوع به تغییرات اسیدیته و رشد باکتری های مفید واژن در این دوران بر میگردد. در دوران پریود هم به دلیل بالا رفتن PH واژن ناشی از خون، تغییراتی در فلور میکروبی دیواره واژن رخ می دهد که تغییرات بو را به دنبال دارد.

هم چنین پس از اتمام پریود، برخی هنوز بوی نامطبوع خفیفی را حس می کنند که آن هم می تواند نرمال باشد؛ البته به شرط اینکه ناشی از فراموش شدن تامپون داخل واژن نباشد! بوی نامطبوع واژن در خانم های یائسه اغلب به علت تغییرات هورمونی و در نتیجه خشکی واژن ناشی از کمبود استروژن است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید