۱۲ راهکار برای حفظ بهداشت قاعدگی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | .رنگ خون قاعدگی .

۱۲ توصیه ضروری برای بهداشت قاعدگی

مراقبت های دوران قاعدگی برای تمام دختران بالغ و زنان امر بسیار مهم و ضروری است. تا حدی که برای توجه به رعایت بهداشت دوران قاعدگی یک روز را به نام روز جهانی بهداشت قاعدگی نامگذاری کرده اند. به دلیل اهمیت این موضوع برای حفظ سلامتی دختران و زنان ایرانی قصد داریم در این مقاله به مهمترین نکات درباره آموزش بهداشت دوران قاعدگی بپردازیم.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان  | بهداشت قاعدگی.

بهداشت در دوران قاعدگی

در پایان یک سیکل قاعدگی، آندومتر یا دیواره داخلی رحم شروع به ریزش می کند. تخریب دیواره با خونریزی همراه است. همه زنان و دختران بالغی که پریودی را تجربه می کنند، به علت باز بودن دهانه رحم در قاعدگی باید در هنگام خونریزی قاعدگی موارد زیر را برای حفظ سلامتی واژن خود و پریود راحت تر رعایت کنند.

لباس زیر در دوران قاعدگی

به نوار بهداشتی اکتفا نکنید و حتما به لباس زیری که در قاعدگی استفاده می کنید، توجه داشته باشید. برای رعایت بهداشت لباس زیر نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

۱- سعی کنید در دوران قاعدگی لباس زیر نخی بپوشید و زود به زود آن را عوض کنید. منافذ لباس زیر نخی به عبور راحت جریان هوا کمک کرده و دمای محل را تعدیل می کند. اما لباسهای نایلونی باعث گرما و تعریق زیاد می شوند.
۲- لباس زیرتان اگر خیس شده حتما آنرا عوض کنید. لباسهای زیر را باید در آفتاب خشک کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | راه های جلوگیری از حساسیت نوار بهداشتی

توصیه هایی در مورد نوار بهداشتی

جهت رعایت بهداشت تامپون یا نوار بهداشتی و جلوگیری از بروز حساسیت به نوار بهداشتی یا تامپون توجه به نکات زیر ضروری است:

۳- نوار بهداشتی های معطر استفاده نکنید چون باعث بروز حساسیت، سوزش، بوی نامطبوع و عفونت در ناحیه تناسلی می شوند.
۴- مرتب نوار بهداشتی خود را عوض کنید. عوض نکردن نوار بهداشتی می تواند علت بوی بد واژن در دوران قاعدگی باشد.
۵- اگر با تعویض نوار بهداشتی و رعایت بهداشت قاعدگی هنوز بوی تند و بدی دارید، ممکن است دلیل بوی بد قاعدگی شما وجود عفونتهای قارچی، باکتریایی، مصرف آنتی بیوتیکها، عفونتهای مقاربتی، بیماریهایی مثل دیابت یا سرطانهای ناحیه تناسلی واژن باشد. برای اطمینان از سلامتی واژن باید به پزشک مراجعه کنید.

شستن واژن در دوران قاعدگی

بهداشت واژن در قاعدگی را با انجام نکات زیر می توانید به خوبی رعایت کنید:

۶- برای جلوگیری از بوی بد واژن در دوران قاعدگی باید یک الی دو بار در طول شبانه روز، بیرون واژن خود را بشویید. برای جلوگیری از رشد میکروبها و بروز عفونت می توانید شستشو را با آب و صابون انجام دهید. یادتان باشد که حتما بعد از شستشوی واژن، محل را با دستمال کاغذی به خوبی خشک کنید.
۷- از آب ولرم یا گرم برای شستن واژن استفاده کنید. آب ولرم یا گرم می تواند درد و گرفتگی شکم در دوران قاعدگی را تسکین دهد. اگر درد خفیفی در قاعدگی دارید، می توانید از این روش برای رفع درد استفاده کنید.

تغذیه در قاعدگی

برای رعایت تغذیه مناسب در قاعدگی می توانید غذاهای سرشار از آهن و ویتامین B6 (نان، مرغ، گوجه فرنگی، موز و …) استفاده کنید. همچنین:

۸- برای جلوگیری از یبوست در قاعدگی غذاهای فیبرداری مثل سبزیجات مصرف کنید.
۹- به اندازه کافی (روزانه ۶ تا ۸ لیوان) آب و مایعات بنوشید تا آب از دست رفته بدن را جبران کرده و رحم شما در زمان قاعدگی راحت تر پاکسازی شود. هر چند نوشیدن چای و قهوه در قاعدگی باعث تامین آب بدن و کاهش درد می شود اما مصرف آنها زیاد توصیه نمی شوید. بهتر است به جای استفاده از این نوشیدنی ها از کمپرس گرم برای تسکین دردهای قاعدگی استفاده کنید.
۱۰- برای جلوگیری از کرامپهای قاعدگی از مصرف گوشت، خوراکی های نفاخ و لبنیات خودداری کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | فعالیت ورزشی بعد از زایمان

ورزش در دوران قاعدگی

قبل از پریودی اگر ورزش منظم داشته باشید، دردهای پریودی کمتری را تجربه می کنید. در مورد تاثیر ورزش در دوران قاعدگی زیاد سوال می شود که ضرر دارد یا نه؟ نکات زیر می تواند به سوالات شما پاسخ دهد:

۱۱- دردهای شکمی را با ورزش های سبک بهبود دهید. استراحت و طولانی دراز کشیدن اصلا به شما کمکی نمی کند. از ورزش سنگین در دوران قاعدگی که باعث خستگی یا احساس ناراحتی شما می شود بپرهیزید.
۱۲- یوگا از جمله ورزش های مناسب در دوران قاعدگی هستند. یوگا از لخته شدن خون رحم و اختلال در جریان خونریزی قاعدگی جلوگیری کرده و درد را کاهش می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید