بهداشت دستگاه تناسلی زنان

متخصص زنان و زایمان اصفهان | بهداشت دستگاه تناسلی زنان

بهداشت دستگاه تناسلی زنان چگونه است؟

رعایت بهداشت دستگاه تناسلی زنان اهمیت بسیار زیادی دارد. هم اندام‌های درونی و هم بخش‌های بیرونی این دستگاه حساس هستند و اگر نظافت و سلامتشان را رعایت نکنید، دچار مشکلات ناخوشایند بسیاری می‌شوید.

به نکات زیر درباره بهداشت این ناحیه توجه کنید:

واژن و فرج توانایی پاک‌سازی و تمیز نگه‌داشتن خود را دارند. اگر بوی ناخوشایند یا ترشحی غیرعادی از این ناحیه نمی‌بینید، یعنی سالم‌اند و خوب کار می‌کنند. شما هم باید به شستن آن‌ها با آب و صابون ملایم اکتفا کنید.

  1. خشک نگه‌داشتن ناحیه تناسلی هم کمک زیادی به دور نگه‌داشتن آن از عفونت و رشد باکتری‌ها می‌کند. همیشه بعد از دستشویی‌کردن ، آلت تناسلی زنانه را خشک کنید و از لباس‌های زیر مرطوب هم استفاده نکنید.
  2. از شوینده‌های غلیظ و دوش‌های واژنی استفاده نکنید چون باعث به هم خوردن تعادل ph اندام تناسلی می‌شوند و امکان بروز مشکلات و عفونت‌ها را فراهم می‌کنند.
  3. به اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی هم دقت کنید و نگذارید که موهای این ناحیه بلند و انبوه شود. وجود موهای زیاد در این بخش می‌تواند باعث شکل‌گیری بستری برای حفظ رطوبت و عفونت شود.

با زیر نظرگرفتن ترشحات و چرخه قاعدگی هم می‌توانید اطلاعات خوبی درباره عملکرد دستگاه تناسلی‌تان به‌دست بیاورید. هرگونه مورد غیرعادی را پیگیری کنید و نگذارید که مشکلی جدی برایتان پیش بیاید. در مقوله آموزش سکس و روابط جنسی هم اهمیت بهداشت ناحیه تناسلی بسیار زیاد است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | بهداشت دستگاه تناسلی زنان


همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


چکاپ دستگاه تناسلی زنان را فراموش نکنید !

وضعیت دستگاه تناسلی خود را بررسی کنید. بی‌توجه نباشید و بدانید که پیگیری بسیاری از مشکلات کوچک و چکاپ‌ها می‌تواند از بروز بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان جدی یا شدیدشدن آن‌ها به طور شگفت‌انگیزی جلوگیری کند. اگر هرگونه علامت تازه و  غیرعادی در اندام تناسلی‌تان دیدید، به پزشک مراجعه کنید. دستگاه تناسلی در زنان وظایف گوناگونی به عهده دارد. این بخش باید در فعالیت‌های زیر نقش و حضور پررنگی داشته باشد :

  1. برقراری رابطه جنسی
  2. تولید مثل و بارداری
  3. قاعدگی یا پریود

چکاپ‌ها به شما کمک می‌کنند که از مشکلاتی مانند موارد زیر باخبر شوید:

در چکاپ دستگاه تناسلی زنان از آزمایش‌ها و معایناتی مانند بررسی اوضاع لگن، آزمایش پاپ اسمیر (pap smear)، آزمایش خون و معاینه‌هایی برای بررسی عفونت واژن استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود که از سن بلوغ دختران و پسران در حوالی ۱۳ تا ۱۵سالگی، چکاپ‌های سالانه خود را شروع کنید. حتی اگر همه‌چیز خوب به نظر می‌رسد هم باید سالی یک‌بار برای چکاپ بخش‌های مختلف دستگاه تناسلی‌تان اقدام کنید.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | تزریق ژل و چربی به واژن

چکاپ دستگاه تناسلی زنان

شناخت اندام تناسلی برای حفظ سلامت جسمی و جنسی واجب است .  دستگاه تولید مثل زنان دارای بخش‌های مختلفی است. بسیاری از افراد حتی با نام درست قسمت‌های مختلف آن آشنایی ندارند. چه مرد باشید و چه زن، باید اندام‌های تناسلی هر دو جنس را به خوبی بشناسید.

این شناخت هم به حفظ سلامت افراد کمک می‌کند و هم باعث می‌شود که روابط جنسی بهتری داشته باشند. اگر هرگونه مشکل یا پرسشی درباره این اندام و دستگاه تولید مثل زنان برایتان پیش آمده باید با پزشک زنان صحبت کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید