اولین پریود و نکات آموزنده و کاربردی

متخصص زنان و زایمان اصفهان | اولین پریود و نکات آموزنده و کاربردی

بعد از شروع شدن اولین پریود چه کاری باید انجام داد؟

اگر برای اولین بار پریود شده‌اید ولی وسایل لازم برای جلوگیری از نشت خون به دیگر لباس‌ها را در اختیار ندارید، نگران نباشید. شما به راحتی با دستمال توالت می‌توانید به صورت موقت نوار بهداشتی درست کنید و این دستمال تا زمان دسترسی به وسایل مناسب به شما کمک خواهد کرد.

 1. یک قطعه بزرگ و دراز از دستمال توالت جدا کرده و روی هم تا بزنید.
 2. دستمال تا شده را روی قسمت میانی لباس زیر قرار دهید.
 3. مقدار دیگری دستمال توالت برداشته و آن را دور دستمال تا شده و لباس زیر بپیچانید. این کار کمک می‌کند تا دستمال در جای خود باقی بماند.
 4. انتهای دستمال را درون لایه بالایی قرار دهید، حالا نوار بهداشتی شما آماده است.
 5. اگر در مدرسه پریود شده‌اید از معلم و یا مربی بهداشت خود بخواهید که نوار بهداشتی در اختیار شما قرار دهند.

همراه ما باشید با مطالب جالب و خواندنی دکتر نرگس علیان متخصص زنان و زایمان اصفهان :


متخصص زنان و زایمان اصفهان | اولین پریودی در دختران چه نشانه هایی دارد و چه باید کرد ؟

اولین پریود چند روز طول می‌کشد؟

اولین پریود ممکن است تنها دو روز ادامه داشته باشد. شاید ماه‌ها طول بکشد تا پریود منظم شده و بر اساس یک برنامه دقیق و منظم پیش برود. بعد از اینکه پریود به ثبات و نظم رسید معمولاً هر ماه به مدت دو تا ۷ روز ادامه خواهد داشت.

چند پریود اول دختران، معمولاً سبک به همراه چندین لکه‌ی قرمز – قهوه‌ای در طول یک هفته است، اما گاهی هم امکان دارد اولین خونریزی‌های ماهیانه سنگین بوده و حجم خون به نسبت زیادی از بدن خارج شود. زمانی که تعادل هورمونی برقرار شود، پریودها الگوی ثابتی خواهند داشت.

یک انسان با قامت متوسط تا ۶ قاشق غذاخوری خون در طول دوران قاعدگی از دست خواهد داد. این مقدار خون زیاد به نظر می‌رسد ولی حداکثر یک سوم پیمانه این مقدار خون را شامل می‌شود. خون‌ریزی‌های سنگین‌تر نباید باعث نگرانی شود‌. ولی اگر تصور می‌کنید که خون زیادی از دست می‌دهید، حتماً با پدر و مادر و یا مربی بهداشت مدرسه صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تا به متخصص زنان مراجعه کنید.

در موارد زیر هم باید والدین خود را در جریان بگذارید:

 1. این که مجبور هستید هر دو ساعت یکبار نوار بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید.
 2. احساس سبکی سر
 3. احساس سرگیجه
 4. احساس تپش قلب شدید
 5. ادامه داشتن خونریزی بیش از ۷ روز

در این شرایط والدین بهتر است برای بررسی بهتر علائم، دختر نوجوان خود را به پزشک نشان دهند. پزشک نوجوان را معاینه کرده و تشخیص می‌دهد که آیا خون زیادی از دست می‌دهد یا نه و گاهی هم برای کم کردن درد در هنگام پریود داروی مسکن تجویز خواهد کرد.

برای توقف خونریزی از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟

راه‌های زیادی برای کنترل خونریزی ماهیانه وجود دارد. گاهی برای انتخاب بهترین روشی که مناسب شماست، باید چندین روش مختلف را امتحان کنید. از طرفی دیگر توجه کنید که نیازهای شما با گذشت زمان تغییر خواهد کرد، چیزی که شما در چندین پریود اولیه از آن استفاده می‌کنید ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و این شما هستید که مشخص می‌کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | اولین پریود و نکات آموزنده و کاربردی

آیا دیگران متوجه پریود من می‌شوند؟

خیر. فرد در دوران پریود بوی خاصی ندارد و یا متفاوت از حالت عادی به نظر نمی‌رسد. تنها زمانی که فرد بیشتر از زمان توصیه شده پد یا نوار بهداشتی را تعویض نکند، دیگران متوجه بوی ناخوشایندی خواهند شد. توجه کنید که نوار بهداشتی‌های معطر باعث تحریک قسمت خارجی واژن شده و بنابراین باید از استفاده از آن‌ها خودداری کرد. اگر نگران ایجاد بوی نامطبوع هستید، ناحیه‌ی تناسلی خود را مرتب با آب گرم تمیز نگه دارید.

در دوران پریود می‌توان شنا و ورزش کرد؟

قطعاً فرد می‌تواند در دوران خونریزی ماهیانه ورزش کرده و در حقیقت ورزش باعث کاهش احساس ناراحتی و گرفتگی شکم و پهلو در طول قاعدگی شود.

خونریزی عادت ماهیانه هر چند وقت یکبار رخ می‌دهد؟

خونریزی ماهیانه بخشی از چرخه قاعدگی است. بنابراین همیشه بر طبق یک الگوی قابل پیش بینی رخ می‌دهد. چرخه قاعدگی معمولاً ۲۸ روز طول می‌کشد. اما برخی دیگر از مردم چرخه‌های قاعدگی ۲۱ روزه تا ۴۵ روزه را تجربه می‌کنند. این حالت کاملاً طبیعی است. گاهی بعد از اولین پریود ۶ سال زمان صرف می‌شود تا خونریزی ماهیانه طبق یک الگوی مشخص رخ دهد. به خاطر اینکه بدن به تدریج می آموزد که چگونه هورمون‌های تولید مثلی را آزاد و تنظیم کند.

برای کاهش درد و گرفتگی عضلانی شکم در هنگام عادت ماهانه چه باید کرد؟

گرفتگی و درد عضلات شکم یک هدف بزرگ دارد و آن هم کمک به بدن برای رها کردن دیواره‌ی رحم است. با این همه این درد می‌تواند بسیار ناخوشایند و آزاردهنده باشد. برای کم کردن شدن این درد می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسان سدیم یا مفنامیک اسید
 • استفاده از حوله گرم، پتوی برقی و یا کمپرس گرم روی شکم و کمر
 • دراز کشیدن در وان آب گرم

اگر شدت درد آن‌چنان شدید باشد که فرد مدام حالت تهوع داشته و حتی قادر به بیرون آمدن از تخت و انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود نباشد، باید با والدین خود در این مورد صحبت کند. والدین برای بررسی علائم دختر نوجوان خود را نزد پزشک خواهند برد. در برخی از شرایط درد شدید شکم علامتی برای مشکلات زمینه‌ای شدیدتر مانند اندومتریوز است و به همین دلیل حتماً باید بررسی شود.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | . اولین پریودی در دختران چه نشانه هایی دارد و چه باید کرد ؟ ...

دیگر علائم و مشکلات پریودی چیست؟

علاوه بر گرفتگی عضلات شکم، فرد ممکن است علائم زیر را هم تجربه کند:

 1. درد
 2. نفخ شکمی
 3. احساس درد در سینه‌ها
 4. کمر درد
 5. یبوست
 6. اسهال
 7. احساس خستگی بیش از حد
 8. بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری
 9. میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینیجات
 10. ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن

ممکن است فرد در هر بار قاعدگی این علائم را تجربه نکند. بسته به نوسانات هورمونی این علائم ظاهر شده و از بین می‌روند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید