انواع جراحی های متخصص زنان و زایمان

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | اعمال جراحی های زنان دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان چه جراحی هایی انجام می دهد؟

جراح متخصص زنان و زایمان پزشکی است که علاوه بر تشخیص بیماری های زنان و درمان آن ها، بهترین روش ها را در زمینه زایمان و انواع عمل های جراحی زنان ارائه می دهد. جراحی زنان و زایمان یکی از شاخه های تخصصی پزشکی است.

جراحی های زنان در دو گروه درمانی و زیبایی، دسته بندی می شوند. در این مطلب انواع جراحی زنان به همراه توضیحات مختصر ارائه شده است.

  • هیستروسکوپی

این عمل تحت شرایط بیهوشی عمومی به منظور تشخیص و درمان بیماری های رحم انجام می شود. پزشک ابزاری تلسکوپ مانند را وارد رحم می کند و وجود انواع چسبندگی های داخلی رحم، پولیپ یا فیبروم را با مشاهده مستقیم بررسی می کند.

رحم عضوی گلابی شکل است که در داخل محوطه لگن قرار گرفته است. در مواردی ممکن است نیاز به برداشتن رحم ضروری تشخیص داده شود. در این صورت باید عمل هیسترکتومی یا خارج کردن باید انجام گیرد که در آن قسمتی از رحم یا کل آن برداشته می شود.

به علاوه، از این روش جراحی برای درمان عفونت ها و انواع خاصی از سرطان هم استفاده می شود.

  • بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | درمان زخم دهانه رحم با انجام پاپ اسمیر

  • لاپاراسکوپی

در این عمل از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ برای تشخیص و درمان بیماری های ناحیه لگن، شکم، رحم و اندام تناسلی استفاده می شود. همچنین از این روش برای نمونه بردای از بافت نیز استفاده می شود. این روش از جراحی کم تهاجمی نامیده می شود، زیرا در این روش دیگر به عمل جراحی باز نیازی نیست. لاپاراسکوپ یک دوربین ویدئویی و یک لامپ کوچک دارد که پس از وارد شدن به بدن، تصاویر را به نمایشگر ارسال می کند و پزشک داخل بدن بیمار را می بیند.

  • بستن لوله های رحم

یکی از بخش های مهم دستگاه تناسلی زنان لوله رحم یا لوله فالوپ است که در دو سمت بخش بالای رحم قرار دارند. یکی از اصلی ترین روش های پیشگیری از بارداری بستن لوله های رحم است که به آن عقیم سازی هم می گویند.

  • کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی یا نمونه برداری از رحم با دو هدف تشخیصی درمانی و به منظور بررسی سلامت رحم انجام می شود. در اغلب موارد جنبه تشخیصی دارد و برای تشخیص مشکلات رحمی مانند خونریزی غیر طبیعی رحمی یا سقط جنین انجام می شود.

  • جراحی کیست تخمدان

تخمدان ها، بخشی از اندام تناسلی زنان هستند که در دو طرف رحم قرار دارند و هورمون های پروژسترون و استروژن تولید می کنند. تخمدان ها هر ماه تخمک آزاد می کنند که از طریق لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می کنند، این فرآیند را تخمک گذاری می نامند.

گاهی در تخمدان ها کیسه هایی کوچک مملو از مایع شکل می گیرد که کیست تخمدان نامیده می شوند. کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند و در صورت مشاهده هر یک باید به دکتر زنان و زایمان  مراجعه کرد.

  • جراحی غده بارتولن

غده های بارتولن، دو غده ترشحی و مخاطی هستند که در ناحیه زیرین پوست اندام تناسلی و در دو طرف چپ و راست ورودی واژن قرار دارد. این غدد مایعی ترشح می کنند که از طریق لوله های بارتولن (که در کنار دهانه واژن قرار دارند) ناحیه واژن را مرطوب و روان می کنند.

انسداد دهانه غدد بارتولن، سبب برگشت ترشحات به داخل غدد شده که در نهایت این مایع حبس شده در غده، منجر به تشکیل کیست غده بارتولن می گردد. در مواردی که این کیست ها خیلی بزرگ شوند، جراحی غده بارتولن تجویز می شود.

اعمال جراحی کیست تخمدان ـ خارج کردن رحم ـ میوکتومی ـ افتادگی مثانه ـ (سیستوسل و رکتوسل)

  • جراحی فیبروم رحم

فیبروم رحم توده های غیرسرطانی درون رحم هستند که به طور معمول در طی دوران بارداری ایجاد می شوند. در اغلب موارد پس از دوره یائسگی، فیبروم ها کوچک شده یا به طور کامل از بین می روند؛ در غیر این صورت باید درمان شوند. پزشک ابتدا درمان دارویی انجام می دهد و در صورتی که پاسخگو نباشد، جراحی فیبروم رحم انجام می دهد.

بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان | لیزر برداشتن لابیا

  • جراحی های زیبایی زنان لابیاپلاستی (جوان سازی واژن)

یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی زنان، لابیاپلاستی است که جراحی پلاستیک روی لابیا یا لب های اطراف واژن است. هدف از آن تغییر اندازه و شکل لابیا است و جهت کوچک تر کردن یا اصلاح تقارن بین آن ها انجام می شود. این عمل به تنهایی و یا به همراه عمل واژینوپلاستی صورت می گیرد.

لیزر جهت کوچک کردن و برداشتن لابیا

  • پرینورافی (ترمیم ناحیه پرینه)

افزایش سن و زایمان های متعدد سبب شل شدن و گشادی واژن و به تبع آن مشکل در رسیدن به ارگاسم می شود. عمل پرینورافی به منظور تنگ کردن و زیبایی واژن انجام می شود که برای تکمیل آن می توان لابیاپلاستی نیز انجام داد.

 

متخصص زنان و زایمان اصفهان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید