چه اقداماتی قبل از بارداری برای مردان لازم است ؟


اقدامات قبل از بارداری برای مردان

آیا لازم است مردان قبل از اقدام به بچه دار شدن اقدامی انجام دهند؟ همانطور که میدانیم نقش زن و مرد در بارداری یکسان است. با این حال تا سالهای سال تصور میشد که مردان لازم نیست قبل از اقدام به فرزند آوری کاری انجام دهند. در سالهای اخیر این نظریه به چالش کشیده شده است.

هنوز بر انجام آزمایش اسپرم یا سونوگرافی یا حتی ویزیت و معاینه مردان توسط اورولوژیست لزومی دیده نمی‌ شود اما توصیه شده است که مردان در جهت افزایش سلامت عمومی اقداماتی انجام دهند. یکی از مهترین توصیه ها برای مردانی که خواهان پدر شدن هستند داشتن وزن طبیعی است. کاهش وزن برای مردان چاق به شدت توصیه میشود. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و بخصوص با رنگ زرد و قرمز و نارنجی بعلت دارا بودن مواد آنتی اکسیدان توصیه می شود.

متخصص زایمان اصفهان

متخصص زایمان اصفهان | اقدامات قبل از بارداری در مردان

اما مواد آنتی اکسیدان چیست؟

بدن ما برای مقابله با سموم یک سری موادی به اسم رادیکال های آزاد اکسیژن ایجاد می ‌کند. این ها همیشه در بدن مشکل ایجاد نمیکنند چرا که توسط موادی به اسم آنتی اکسیدان خنثی می‌ شوند.
اگر میزان آنتی اکسیدان ها در بدن کمتر از رادیکال های آزاد باشد، این ها می ‌توانند آسیب رسان باشند. رادیکال های ازاد آسیب رسان برای اسپرم هم در بیضه ها و هم در محیط وجود دارند و باید توسط مواد آنتی اکسیدان خنثی شوند و گرنه به اسپرم ها آسیب زده و باعث کاهش قابلیت باروری آنها می ‌شوند.

از آنجا که بعلت تغییر سبک زندگی ، رادیکال های ازاد موجود در محیط خیلی زیاد شده است، و از سویی آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزی های غیر ارگانیک ممکن است به میزان کافی نباشد توصیه می شود همه مردانی که تمایل به فرزند آوری دارند از سه ماه قبل از اقدام مصرف مکمل های حاوی آنتی اکسیدان را شروع کنند.
یکی از آسیب رسان های بسیار قوی سیگار و کلیه مواد دخانی است که مصرف آنها حداقل از سه ماه قبل از اقدام به بارداری خانم باید قطع شود. اگر مردی سیگار بکشد هم کیفیت اسپرم های خودش و هم کیفیت تخمک های همسرش کاهش پیدا می‌ کند.

 

مطالب پییشنهادی متخصص زنان اصفهان

دکتر نرگس علیان . متخصص زنان _ متخصص زایمان اصفهان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید