چاقی و اضافه وزن در یائسگی

متخصص زنان اصفهان | چاقی و اضافه وزن در یائسگی

جلوگیری از چاقی دوران یائسگی

اغلب خانم ها با ورود به دوران یائسگی، با اضافه وزن در دوران یائسگی روبه رو می شوند. بروز افزایش وزن در دوران یائسگی یا چاقی در یائسگی اجتناب ناپذیر است. رابطه یائسگی و چاقی چندان دور از ذهن نمی باشد. برای به حداقل رساندن اضافه وزن در دوران یائسگی به عبارتی برای جلوگیری از چاقی دوران یائسگی می توانید میزان فعالیت فیزیکی خود را افزایش داده و رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید.
مادامی که سن شما بیشتر می شود حفظ وزن نرمال دشوارتر می گردد. در حقیقت، خیلی از خانم ها در گذار به یائسگی دچار اضافه وزن می گردند.

متخصص زنان اصفهان

رابطه یائسگی و چاقی چیست؟

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی احتمال بروز چاقی یائسگی را افزایش می دهد. این اضافه وزن در نواحی دور شکم و ران ها مشهود تر می باشد. اما باید توجه داشت تغییرات هورمونی در دوران یائسگی الزاما سبب بروز افزایش وزن در دوران یائسگی نمی شود. چاقی یائسگی ممکن است در اثر دنبال کردن شیوه های زندگی ناسالم و برخی فاکتورهای ژنتیکی روی دهد.

برای مثال، با افزایش سن، توده ماهیچه ای به تدریج تحلیل می رود و در عوض مقدار چربی افزایش می یابد. از دست رفتن توده ماهیچه ای نرخ استفاده از کالری را کاهش می دهد در نتیجه حفظ وزن مناسب دشوار می گردد. بنابراین اگر شما همچنان به خوردن ادامه داده و میزان فعالیت فیزیکی خود را کاهش ندهید در این صورت دچار چاقی در یائسگی می شوید.
فاکتورهای ژنتیکی نیز در چاقی یائسگی دخالت دارند. اگر والدین یا خواهر و برادر شما دچار اضافه وزن باشند در این صورت احتمال ایجاد چاقی یائسگی در شما نیز وجود خواهد داشت.

متخصص زایمان اصفهان | رابطه یائسگی و چاقی چیست؟

فاکتورهای دیگری مانند ورزش نکردن، تغذیه نامناسب و نبود خواب کافی نیز می تواند به چاقی یائسگی کمک کند. عدم خواب کافی سبب می شود افراد میان وعده و کالری بیشتری مصرف کنند.

متخصص زایمان اصفهان 

اضافه وزن در یائسگی چقدر خطرناک است؟

چاقی یائسگی می تواند پیامدهای جدی را برای سلامت افراد در پی داشته باشد. اضافه وزن بیش از حد می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع دو، مشکلات تنفسی و ابتلا به سایر انواع سرطان ها از جمله سینه، کولون و اندومتر را افزایش دهد.

 

دکتر نرگس علیان متخصص زنان اصفهان 

متخصص زایمان اصفهان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید