اطلاعات کاربردی استفاده از بیبی چک

متخصص زنان و زایمان اصفهان | استفاده از بیبی چک

همه چیز درباره تست بیبی چک

استفاده از بیبی چک | بیبی چک یک تست بارداری خانگی است که خانمها در صورت احتمال بارداری می توانند از این وسیله استفاده کنند. اگر به تازگی ازدواج کرده اید و در مورد بیبی چک اطلاعات زیادی ندارید و فقط کاربرد آن را می دانید. این مقاله برای شماست. در این مقاله به همه نکاتی که هر خانمی باید در مورد بیبی چک بداند، پرداخته شده است.


سایر مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :


 متخصص زنان و زایمان اصفهان | 
اطلاعات کاربردی پیرامون استفاده از بیبی چک.

انواع بیبی چک

بیبی چک ها انواع مختلفی دارند. اما عملکرد همه آنها یکی است و یک چیز را اندازه گیری می کنند. انواع بیبی چک عبارت است از:

 1.  بیبی چک نواری: این نوع بیبی چک شامل یک نوار کاغذی است که خطوط رنگی آن در تماس با ادرار نشان می دهد تست بارداری مثبت است یا منفی. این نوع بیبی چک نسبت به بقیه مدلها بیشتر استفاده می شود.
 2.  بیبی چک قطره چکانی:این مدل بیبی چک از قطره چکان برای نمونه برداری از ادرار استفاده می شود.
 3.  بیبی چک مستقیم:این نوع بیبی چک مستقیما در مسیر ادرار قرار می گیرد.

بیبی چک های مختلف در واقع سطح هورمون بارداری یا HCG (گونادوپرین جفتی) را در ادرار زنان اندازه گیری می کنند. زمانی که جنین در رحم مادر، لانه گزینی می کند، سلولهای جفت هورمون گونادوپرین جفتی انسانی را آزاد می کنند. به همین خاطر است که میزان هورمون جفت یا HCG در ادرار مادر بالا می رود و از بارداری خبر می دهد.

دقت بیبی چک

دقت بیبی چک خیلی هم بالا نیست. بنابراین اگر به تازگی پریودتان عقب افتاده است این وسیله نمی تواند با دقت کافی جواب دهد. بیبی چک ها خیلی به هورمون جفت حساس نیستند. بهتر است از بیبی چک زمانی استفاده کنید که پریودتان یک هفته به تعویق افتاده است. برای اطمینان بیشتر می توانید از آزمایش خون برای تشخیص بارداری استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

هرچند در هر ساعتی از شبانه روز می توانید تست بارداری بگیرید اما بهترین زمان استفاده از بیبی چک موقع ادرار اول صبح است. چون اگر باردار باشید، در طول شب هورمون جفت در مثانه جمع شده است و ادرار صبح می تواند بهتر از هر زمان دیگری بارداری شما را تایید کند. همچنین بهتر است یک هفته تا ده روز بعد از به تعویق افتادن پریودتان از بیبی چک استفاده کنید تا جواب معتبرتری از آن بگیرید.

استفاده از تست در شب

شبها هم می توانید از بیبی چک استفاده کنید. چون مقدار هورمون جفت در هر ساعت از شبانه روز یکسان است. اما بهتر است استفاده از بیبی چک را تا اول صبح فردا به تعویق بیندازید تا بیبی چک با دقت بیشتری تست بارداری را انجام دهد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | استفاده از بیبی چک.

طرز استفاده از تست بارداری

طرز استفاده از بیبی چک بسیار راحت است و به نوع بیبی چکی که استفاده می کنید، بستگی دارد. برای استفاده صحیح از بیبی چک می توانید از دستور العملهای زیر پیروی کنید:

• نحوه استفاده از تست نواری

نوار کاغذ را تا خط تعیین شده در ظرف نمونه ادرار فرو کنید. ۳ تا ۵ ثانیه صبر کنید و بعد بیبی چک را بیرون بیاورید. برای خواندن و تفسیر بیبی چک ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید.

نحوه استفاده از تست مستقیم

در این روش نیازی به جمع کردن ادرار نیست. برای استفاده از آن باید، بیبی چک را موقع ادرار کردن در مسیر ادرار قرار دهید تا خیس شود. برای خواندن جواب تست بارداری با بیبی چک مستقیم باید ۲ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید.

• نحوه استفاده از تست قطره چکانی

به کمک قطره چکان، چند قطره از ادرار را داخل حفره ی مخصوصی که در بیبی چک قرار گرفته، بریزید. ۲ تا ۱۰ دقیقه باید صبر کنید تا نتیجه مشخص شود. قبل از استفاده از هر بیبی چک نواری یا قطره چکانی باید ادرار خود را در یک لیوان یک بار مصرف جمع کنید. برای انجام تست بارداری، مقدار ادرار به ارتفاع یک سانتی متر از لیوان کافی است.

نحوه خواندن بیبی چک

طرز خواندن بیبی چک چک نواری، قطره چکانی و یا مستقیم به صورت زیر است:

• مثبت بودن
اگر بعد از ۴۰ ثانیه دو خط قرمز (خط C و خط T) در ناحیه کنترل یا پایین تر از آن ظاهر شود بیبی چک مثبت است. اگر بین ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد دو خط قرمز ظاهر شد، نتیجه معتبر نیست و باید چند روز بعد دوباره تست کنید.

• منفی بودن
اگر یک نوار رنگی در خط C ناحیه کنترل ظاهر شود، بیبی چک منفی است.
هر تغییر رنگی که بعد از ۱۰ دقیقه در بیبی چک ظاهر شود، قابل تفسیر نیست و حکم جواب منفی را دارد.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | 
.اطلاعات کاربردی پیرامون استفاده از بیبی چک

بیبی چک مثبت کاذب

زمانی که باردار نیستید و جواب بیبی چک مثبت است، تست بارداری مثبت کاذب نامیده می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که در حال درمان ناباروری هستید و از داروهای حاوی هورمون جفت استفاده می کنید. عوامل دیگری که باعث بیبی چک مثبت کاذب می شوند عبارت است از:

 1. اختلال در غده هیپوفیز مغز
 2.  تومورهای سرطانی
 3.  زایمان جدید
 4.  سقط جنین
 5. وجود عفونت های باکتریایی در ادرار

مصرف برخی از داروها و یا بیماری ها هم می تواند باعث بیبی چک مثبت کاذب شود. در این صورت با وجود بیبی چک مثبت پریودی را تجربه خواهید کرد.

بیبی چک منفی کاذب

ممکن است زن باردار باشد اما بیبی چک منفی شود، در این حالت بیبی چک منفی کاذب است و بارداری با بیبی چک منفی امکانپذیر است. علت بیبی چک منفی کاذب مربوط به موارد زیر است:

 •  نگهداری ادرار در ظرف نمونه به مدت طولانی یا در ظرف غیر استاندارد
 •  تاخیر در لانه گزینی یا تخمک گذاری
 •  انجام زودهنگام تست در اولین روزهای بعد از تاخیر در پریودی (کافی نبودن غلظت HCG در ادرار)
 • خطا در نحوه انجام تست
 •  مصرف بعضی از داروها قبل از انجام تست

بهتر است بعد از منفی شدن تست و پریود نشدن، یک هفته دیگر صبر کنید و دوباره تست بدهید.

 متخصص زنان و زایمان اصفهان | 
اطلاعات کاربردی پیرامون استفاده از بیبی چک

چند روز بعد از رابطه از این وسیله استفاده کنیم؟

زمان استفاده از بیبی چک بعد از رابطه، وقتی است که یک هفته پریود شما بعد نزدیکی که داشته اید، عقب افتاده است. اما اگر عجله دارید می توانید دو هفته بعد از نزدیکی استفاده کنید. اگر زودتر از این موعد از این وسیله استفاده شود، نتیجه تست معتبر و قابل اعتماد نیست. بدن شما در صورت بارداری به این مدت زمان برای تولید هورمون HCG نیاز دارد.

بیبی چک منفی و پریودی

اگر پریودتان عقب افتاده و نتیجه تست بیبی چک منفی بوده است اما هنوز پریود نشده اید، باید تست را چند روز یا یک هفته بعد دوباره تکرار کنید. ممکن است به هر دلیلی تخمک گذاری دیرتر انجام شده باشد و تست بارداری زودتر انجام گرفته باشد.

۵ نکته درباره بیبی چک که هر زنی باید بداند :

۱- بیبی چک را در حمام نگه ندارید. چون نگهداری در محل گرم یا مرطوب باعث فاسد شدن و غیر قابل استفاده شدن آن می شود.

۲- اگر دو خط رنگی در بیبی چک ظاهر شد و یکی کمرنگ تر بود باز هم جواب بارداری شما مثبت است. کمرنگ بودن خط بخاطر پایین بودن میزان هورمون جفت در ادرار است.

۳- بیبی چک بعد از ۱۰ دقیقه دیگر اعتباری ندارد. باید نشانگر ۲ تا ۱۰ دقیقه بعد از تست تغییر رنگ دهد تا جواب بیبی چک معتبر باشد.

۴- نیازی نیست برای تست بارداری با این وسیله ناشتا باشید.

۵- بیبی چک یک تست خانگی با دقت پایین است و برای تایید بارداری حتما باید آزمایش بارداری انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید