استرس مادر و تاثیر منفی بر مغز کودک

استرس مادر و تاثیر منفی بر مغز کودک | بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان

استرس مادر تاثیر منفی بر مغز کودک دارد

مطالعات جدید محققان کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد. استرس مادر در دوران قبل از بارداری و بارداری، بر رشد مغز کودک تاثیر می‌گذارد. مطلب امروز از صفحه اینستاگرام دکتر نرگس علیان بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان آورده شده است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،‌ محققان برای مطالعه تاثیر استرس مادر در دوران پیش از بارداری و بارداری بر رشد مغز کودک، ۲۵۱ کودک نارس را مورد مطالعه قرار دادند. بر اساس این مطالعه، رشته‌های عصبی ماده سفید مغز که uncinate fasciculus نام دارد. در نوزادانی که مادر در دوران بارداری و پیش از آن دچار استرس بوده، دچار اختلال می‌شود.

استرس مادر و تاثیر منفی بر مغز کودک | بهترین متخصص زنان و زایمان اصفهان

 

استرس‌های وارد شده به مادران به دلایل مختلفی از جمله طلاق و جدایی، فشارهای روزمره اقتصادی، فشار ناشی از شغل و درس، عوامل محیطی و مشکلات خانوادگی می‌تواند باشد.

در این مطالعه، مغز کودکان توسط یک روش تصویربرداری به نام تانسور دیفیوژن مورد بررسی قرار گرفت که به طور خاص برای بررسی ساختار ماده سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج نشان می‌دهد ماده سفید مغز نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری و پیش از آن استرس داشته، دچار تغییر می‌شود. این مطالعه تاثیر سلامت روانی مادر بر رشد جنین را بیش از پیش تایید می‌کند. نتایج این مطالعه در نشریه Biological Psychiatry منتشر شده است.‌

علت عمده مرگ نوزاد

متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفربه علت استرس بارداری مبتلا به اختلال در خوردن می‌شود. اهمیت این قضیه هم در ارتباط این اختلال با تولد نوزاد کم وزن و نارس است. بد نیست بدانید که این‌ها ۲ علت عمده مرگ نوزاد پس از تولد و بیمار شدن کودک در آینده است. منظور از اختلال خوردن بی‌اشتهایی عصبی(آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همچنین بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.


مطالب پیشنهادی مرتبط 

گوش دادن به موسیقی در دوران بارداری

تغییرات پوستی در دوران بارداری

افسردگی فصلی در زنان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید