چگونه بفهمیم که اختلال جنسی داریم؟

تشخیص اختلال جنسی

تشخیص اختلال جنسی با معاینه و ارزیابی دقیق علائم توسط پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان  شروع می‌شود. معاینه لگن باید برای ارزیابی سلامت اندام تولید مثل انجام شود. تست پاپ اسمیر نیز به بررسی تغییرات سلولهای دهانه رحم پرداخته و سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی را تشخیص می‌دهد. سایر عوامل پزشکی موثر در عملکرد جنسی مانند بیماری‌ها بررسی می‌شوند.

همچنین باید نحوه ی نگرش زوجین در مورد رابطه جنسی و همچنین عواملی مانند ترس، اضطراب، آسیب جنسی یا سوء استفاده جنسی در گذشته، مشکلات رابطه با شریک جنسی، سوء مصرف مواد مخدر و الکل توسط پزشک متخصص زنان و زایمان اصفهان بررسی شوند وعلت اصلی کشف و درمان مناسب ارائه گردد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان | مقاربت دردناک در زناناختلال جنسی و درمان

رویکرد ایده آل برای درمان اختلال جنسی در خانم‌ها نیازمند کار تیمی بین فرد مبتلا، تیم درمانگر و همسر است. بسیاری از مشکلات جنسی با درمان مشکلات جسمی یا روانی برطرف می‌شود. سایر روش‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

  1. آموزش دادن: آموزش در مورد آناتومی بدن، عملکرد جنسی، رفتارهای جنسی و عملکرد مناسب به کاهش اضطراب در مورد عملکرد جنسی کمک بسیاری می کند.
  2. تقویت تحریک پذیری: با استفاده از فیلم‌های آموزشی، خواندن کتاب، یا تحریک توسط همسر و همچنین ایجاد تنوع در رابطه جنسی سطح تحریک جنسی را افزایش دهید
  3. رفتارهای تحریک آمیز جسمی: ماساژ دادن و لمس بدن می‌تواند باعث افزایش ارتباط بین همسران شود
  4. به حداقل رساندن درد: استفاده از پوزیشن‌های جنسی که به خانم‌ها اجازه می‌دهد تا عمق نفوذ آلت تناسلی را کنترل کنند، استفاده از ژل‌های روان کننده یا دوش گرفتن قبل از رابطه جنسی به آرامش و کاهش درد کمک بسیاری می‌کند

موفقیت در درمان اختلال جنسی زنان وابسته به عامل ایجاد کننده آن است. اگر ناتوانی به علت مشکلات جسمی قابل برگشت یا به علت ترس و اضطراب باشد اغلب مشاوره و آموزش منجر به بهبود روابط جنسی بین زوج‌ها و شریک جنسی می‌گردد.

هرگز بار روانی ناشی از اختلالات جنسی را به تنهایی تحمل نکنید و حتما با شریک جنسی خود در مورد نگرانی‌هاو ترس‌های خود گفتگو کنید .

چگونه هورمون‎ها بر عملکرد جنسی تاثیر می‌گذارند؟

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در عملکرد جنسی دارند. با افزایش سن و نزدیک شدن به دوران یائسگی هورمون استروژن کاهش پیدا می‍‌کند. برخی خانم‌ها با افزایش سن دچار تغییر در عملکرد جنسی خود می‌شوند. برای مثال کاهش ترشحات واژن و مرطوب سازی آن یکی از این تغییرات است (البته خشکی واژن تنها مختص به سنین یائسگی نیست و حتی در خانم‎های جوان نیز مشاهده می‌شود).

تحقیقات نشان می‌دهد که سطح پایین هورمون تستوسترون نیز در کاهش میزان برانگیختگی و ارگاسم موثر است. تحقیقات در زمینه مزایای دارو درمانی و اثرات هورمون‌ها و ویاگرا در درمان اختلال جنسی زنان ادامه دارد.

متخصص زنان و زایمان اصفهان |اختلال ارگاسم

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم!

بسیاری از خانم‌ها هر از گاهی دچار اختلال در عملکرد جنسی می‌شوند، اما چنانچه مشکلات پایدار شود باعث ناراحتی زنان و همسران آنها شده و کیفیت رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت تجربه هر یک از علائم ذکر شده در مقاله حتما به متخصص مراجعه کنید.

 

 

مطالب پیشنهادی متخصص زنان و زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید