ارتباط آتروفی واژن و یائسگی چیست؟


آتروفی واژن و یائسگی

در دوران یائسگی به دلیل عدم فعالیت تخمدان ها و کاهش چشمگیر هورمون های جنسی مخاط دستگاه تناسلی دچار پیری و خشکی می شود که به این حالت آتروفی واژن می گویند.

چه گزینه هایی برای درمان آتروفی واژن در یائسگی وجود دارد؟ از جمله راه های غیر دارویی و دارویی انجام جوانسازی با امواج RF و لیزر می باشد که از بین این دو، لیزر قدرت و توان بیشتری جهت جوانسازی دارد. گذشته از آن هورمون درمانی عوارض و خطرات خاص خودش را دارد که از جمله تحریک کیست پستانی و دیگر اتفاقات از این دست که به همین دلیل در افراد یائسه به طور عام و در افراد با سابقه فامیلی مثبت سرطان پستان به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

آیا استفاده از استروژن واژینال به منظور درمان آتروفی واژن خطر ابتلا به سرطان را به همراه دارد؟

علاوه بر خطر سرطان پستان، استروژن موضعی به دلیل مجاورت با رحم اثرات نامطلوب خود را در بافت های آندومتر رحم برجای می گذارد که از آن جمله می توان به هایپرپلازی آندومتر، پولیپ خونریزی و غیره اشاره کرد و همچنین استروژن می تواند فیبروم های رحمی را ایجاد نماید و در سرعت رشد آنها دخالت کند.

استفاده از استروژن به منظور درمان آتروفی واژن در چه افرادی ممنوع می باشد؟ افراد با سابقه فامیلی مثبت سرطان پستان، رحم و تخمدان ها و روده و همچنین در افراد با فشار خون بالا و صرع و سابقه رحم آدنومیوز و فیبروآدنوماتوز و افراد دارای کیست های پستانی بهتر است استفاده نشود.

 متخصص زنان اصفهان | آتروفی واژنمطالب پیشنهادی مرتبط :

 

متخصص زنان اصفهان دکتر نرگس علیان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی؟ پیام ارسال کنید